• Banner

Hegeli dhe shteti, Éric Weil
  • Hegeli dhe shteti, Éric Weil

Hegeli dhe shteti, Éric Weil

Pesë konferencca mbi filozofinë e së drejtës

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Hegeli dhe shteti
Pesë konferenca mbi filozofinë e së drejtës
Origjinali: Hegel et L'État, La philosophie du droit' et la philosophie de l'historie hégélienne, Hegel et le concept de la Révolution
Kategoria: Philosophy
Autori: Éric Weil
Shqipëroi: Orgest Azizi
Botues: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2022
Fq: 217
Pesha: 0.29 kg
ISBN: 978-9928-373-04-5
This book is in Albanian

Detajet e librit
4 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dija

Origjinat e totalitarizmit, Hannah Arendt

I botuar fillimisht në vitin 1951, Origjinat e totalitarizmit është renditur si një nga librat më të mirë joartistikë të shekullit të njëzetë dhe një nga analizat më të mprehta të regjimeve totalitare si nazizmi dhe stalinizmi. Arendt diskuton në këtë libër transformimin e klasave në masa, rolin e propagandës dhe përdorimin e terrorit në këtë formë të...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Shtëpia e Librit

Mbi komplotet dhe ese të tjera, Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli, një nga analistët më famëkëqij, që politika ka njohur, shpjegon në këtë ese një numër temash, përfshirë se si të organizojmë një komplot të suksesshëm, ose se si të ruhemi prej tij, se si një popull i korruptuar e ka shumë të vështirë të ruajë lirinë dhe se si një popull i pakorruptuar është i aftë të refuzojë dhuratat nga politikanët...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Banaliteti i së keqes, Eichmann në Jeruzalem, Hannah Arendt

Hannah Arendt (Hana Arend) shkon në Jeruzalem si e dërguar e "New Yorker". Merr pjesë në debatin e zhvilluar në sallën e gjyqit dhe në artikujt që do të shkruajë për gazetën do të nxjerrë në pah dhe do të studiojë imtësisht problemet morale, politike dhe juridike që qëndrojnë pas çështjes Ajhman. Prej këtej lind një libër polemizues

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)