Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Porta e fatkeqesise, Leom
  • Porta e fatkeqesise, Leom

Porta e fatkeqësisë, Leom

Toena

E bindur dhe e rritur mes një intrige të shtyrë nga qenie njerëzore, që e shohin me shumë si të përdorshme, si një vegël pune me të cilën ke të drejtë të veprosh me të, si një send të çmuar me të cilin me forcën e dhuntisë mund ta përçmosh,apo si një fasadë të cilës mund t'ia ndërrosh ngjyrën sipas dëshirës.

1 300 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Porta e fatkeqësisë
Origjinali: Porta e fatkeqësisë
Gjinia: Roman
Autori: Leom
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2016
Fq. 544
Pesha: 0.601 kg.
ISBN: 978-9928-4291-5-5

Mbi librin

Në këtë roman rrëfehet historia e një të miture, ku muret e dhembshurisë oshtijnë dhe ku oxhaqet e ndjesisë i përkasin një qielli që qandhe dërsin nga mërzia. E bindur dhe e rritur mes një intrige të shtyrë nga qenie njerëzore, që e shohin me shumë si të përdorshme, si një vegël pune me të cilën ke të drejtë të veprosh me të, si një send të çmuar me të cilin me forcën e dhuntisë mund ta përçmosh,apo si një fasadë të cilës mund t'ia ndërrosh ngjyrën sipas dëshirës.

Për t'i shpëtuar ndoshta një legjende ose për të demonstruar pafajësinë e një hijeje vërtet të pafajshme, që e ndiqte gjithë kohës, siç ishte figura e nënës së saj, vajza do të ndrydhej brenda emocioneve të saj dhe vuajtja do ta brente gjer në atë shkallë ku rrënimi i shpirtit, që hiqte e merrte me kujtimet më të tmerrshme, do të bëhej i brishtë gjer në atë pikë sa s'do arrinte të përmbante më as fijen më të imët të gëzimit.

Dhe e gjitha kjo vinte si një rrëqethje e tkurrur e një frikë që kishte të bënte drejtpërdrejt me personin e saj dhe fëmijërinë. Është dhimbje t'i hapësh rrugë tragjedisë dhe të bindesh më vonë se kush ke qenë e kush je, por dhe kush mund të kishe qenë dhe kush mund të jesh. Pastaj, gjithsesi, e kupton se s'ka më rëndësi se kush do të jesh.

Fragment nga libri

Pas atij mëngjesi të krisur, asnjëherë më në këtë jetë s'do të doja të qeshja. Bota kish marrë përmasa të tjera. Njerëzit e mirë më s'ekzistonin. Shoqëria ime e mitur dhe mësuesit e mi ishin tashmë thjesht vegla të një hulumtimi, që të shfaqet sa për të treguar rrugën e ca të fshehtave pa vlerë. Jeta dhe vlera e saj s'ishin më të lidhura me njëra-tjetrën. Arrita ta kyç gojën dhe t'i bindem presionit të Xhek Shellit, duke mbajtur gjithmonë ndër mend fundin e detit dhe tmerrin që mund të më gjente atje poshtë.

Atë natë, ndërsa i qahesha me lot vetmisë dhe tmerrit, ndërsa luaja me limitet e një jete pa cak dhe pa ëndrra më, me një frikë të mbirë thellë në shpirtin tim foshnjor, ndërsa thërrisja një shpresë hijesh të më kundronte dhe të më mbante gjallë, midis sikletit të ndjenjës së djegur dhe të asaj ndjenje që kurrë as më vonë s'e kuptova, ndërsa lotët mundoheshin të lanin ndyrësinë që kish rënë mbi mua, erdhi XhekShelli me një tjetër fytyrë.

Më kish sjellë ëmbëlsira, dhurata dhe ndër ta një kukull "të virgjër". Zuri të ma shpjegonte kur ma dhuroi, duke llomotitur për virgjërinë e kukullës, e cila ishte bërë për të jetuar gjithmonë e virgjër.

- Vetëm kukullat s'ka kush t'i zhvirgjërojë, - pëshpëriti dhe m'i nguli sytë për një kohë të gjatë.
Unë largova vështrimin nga ata sy të bezdisshëm e cinikë. Ai fliste para meje sikur para një gruaje tëmoshës së tij.

E urreja pa masë, me një dëshirë që ta shihja të vdekur. E urrejtja mes një agonie që s'i nënshtrohej më urrejtjes së mëparshme. Pashë rreth e rrotull me se mund ta vrisja. Pati guximin e marrë dhe, akoma me të ndyrë, të më afrohej dhe të me puthte. Era e alkoolit më bëri të kollitem, kur afshi i tij m'u përplas nëpër buzë. S'kuptoja çmendurinë e tij aq të thellë, veç ndjeva buzët e tij aq të vlefshme të ciknin buzët e mia fëminore.

- Ju jeni kafshë, - pata guximin t'i thosha. - S'e di ç'ju solli mes nesh.
Dhe u ngrita, për të marrë vrapin për në dhomën time. Ajo dhomë, për një kohë të gjatë, do më ngjante me varrin tim. Ai do më shihte me sytë e tij të çuditshëm ndërsa do të rrëzohesha nga padurimi i dhimbjes dhe nga plaga e freskët dhe do të merrte guximin e ndyrë të më ndihmonte.

Pafytyrësia e tij ish e rrallë, ndërsa njerëzillëku i tij do ish i shterpët. Do më linte ëmbëlsirat mbi tavolinën time të librave dhe do të largohej me një buzëqeshje të varur nëpër buzë, si një rrobë e harruar në telin e rrobave.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928429155
ean13
9789928429155
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Zonja me të kuqe, Majlinda Nana Rama

Jasmina e romanit "Zonja me të kuqe" është rasti më flagrant i fatit të nëpërkëmbur të një gruaje, e cila nuk shihet përtej pamjes së leckosur. Për këdo ajo mund të jetë një lypëse, një varfanjake dhe as më shumë e as më pak sesa një e çmendur.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Trafikantët, Vili Minarolli

Kërcënime dhe vrasje, hakmarrje dhe pushtet, tradhti dhe para. Këto të shoqërojnë përgjatë gjithë rrjedhës së romanit "Trafikantët". Ngjarjet e këtij libri i përkasin periudhës së tranzicionit shqiptar, por duke mos i shkëputur fijet as me të shkuarën komuniste.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Morphina, Ada Capi

Romani "Morphina" është një zbulim: zbulimi i një romanciereje të lindur që vjen para lexuesit me natyrshmëri dhe spontanitet të admirueshëm, me instikt të paprekur, rrjedhshmëri dhe humor.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000857

Botuesi: OMSCA-1

Asgjete e vogla te Zotit, Gazmend Krasniqi

Gazmend Krasniqi ka lindur në Shkodër, ku ka studiuar fillimisht për pikturë, pastaj për letërsi, është autor i shumë librave me poezi e tregime, romaneve dhe drama, për të cilat është vlerësuar me çmime kombëtare dhe mbarëkombëtare. Gjithashtu, është autor librash me studime dhe përkthime.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Kandidati, Ben Blushi

Kandidati është botimi i fundit i shkrimtarit Ben Blushi. Ky roman merr përsipër të tregojë se si zhvillohen zgjedhjet në Shqipëri. Njëri nga kandidatët për bashkinë e Basenit vdes papritur pas hapjes së fushatës zgjedhore dhe megjithatë fiton.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Fletë hyrje për në varr, Arber Ahmetaj

Në mes të dënesave dëgjova një zë. Jo zë njeriu. Zë drurësh, zërin e pyllit, një zë të çuditshëm, vajtues, jeshil. Ashtu në gjunjë u vura në ndjekje të atij zëri, të burimit të tij dhe ja, në mes të një lëndinë e dashura ime, krejt e blertë, gjysmë lakuriqe, rënkonte.
800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000655

Botuesi: Onufri

Hija, Ismail Kadare

Ndërsa diktatura mbahet ende në fuqi në vendin e tij të Lindjes europiane, personazhi kryesor, një kineast pak a shumë i dështuar, gëzon kohë pas kohe privilegjin që të dërgohet me shërbim në Paris. Sa herë që kthehet nga qyteti-dritë i Parisit, atij i duhet të japë llogari para miqve të tij të mbetur në rrathët e ferrit.
700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Missing, Bashkim Hoxha

Rrëfimi nis me humbjen e Lorës, sepse sikurse thotë edhe vetë autori Hoxha, ky roman, nuk do të ishte shkruar i tillë, nëse Lora (qeni husky i autorit, i humbur para 4 vitesh) nuk do të kishte humbur. Humbja e Lorës e më tej mungesa e saj, e bëjnë autorin Bashkim Hoxha dhe personazhin e tij Grozi, të flasin, të rrëfejnë, të ndërtojnë një roman.
700 Lekë
More
Ne gjendje

Dhjetë ditë që nuk tronditën botën, Aurel Plasari

Dhe ja se ku asaj mbrëmjeje, nëpër rrugët e terrshme, ajo i buzëqeshte, i buzëqeshte në një mënyrë të pabesueshme, ndërsa ai vijonte të çapitej krah saj, e vështronte kur e kur, i magjepsur, si kundruall një njeriu për të cilin kemi qenë të sigurt se një ditë fati do të na e nxjerrë në rrugë.
500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: 2319

Botuesi: Te tjere

Facebook - koobecaf, Edmond Shallvari

Bota do të ishte në të keqen më të vogël të saj nëse njerëzimi do të mbetej vetëm në mëkatin e ideve apo të ashtuquajturin mëkat platonik. Ç'do të ndodhte në Eden me Evën dhe Adamin sikur molla të mos kafshohej nga dhëmbët, por nga ideja e tyre e kafshimit?
700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2929

Botuesi: Skanderbeg Books

Kukullat nuk kane atdhe, Flutura Acka

A është ky atdheu që meritojmë? Një grup kukullash, që një çast të caktuar vendosin të dalin në jetën reale, mëtojnë gjatë nëpër Tiranën e ditëve tona, t'i gjejnë përgjigje pyetjeve që i mundojnë, ato dhe qytetarët e vendit të tyre.
1 350 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Kolerë në kohë të dashurisë, Namik Dokle

Njerëzor në dhimbje dhe pjesë e dhimbjes në greminën e tjetrit,një peizazh shpirti n ë një botë koleriane,ku gjithcka është  e turbullt, mendja, qëndresa,rendja, poezia, e fshehta,dashuria e  përgjysmuar, poetët, fati i njeriut dhe malli... Është nga romanet më  të  mira të letersisë  sonë dhe, pa dyshim, ndër më tronditëset.
1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Ars&Academic

Pylli, Rais Muhaj

Për të gjetur origjinën e këtij misteri dhe që të gjejë qetësi shpirtërore, vendos të kthehet në Shqipëri, të hulumtojë pyllin që rrethon burgun e Spaçit, burgun më famëkeq në Shqipëri, si pasojë e torturave të bëra në kohën e komunizmit. 
300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001982

Botuesi: Vernon Publishing

Melodia e dashurise sime, Migena Ramaj

Pastaj... ai s'më foli më. Atëherë erdhi nëna, halla e një turmë njerëzish. Tërë qyteti kishte vërshuar në spital për të dhënë gjak. Si nëpër filma që dhjetëra herë pata parë me babin, një mjek erdhi kokulur. Nuk mundi të shikojë askënd kur tha: "Më vjen keq. S'bënim dot asgjë."
500 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2352

Botuesi: Botimet Dudaj

E pashe boten, Leom

E pashë botënIsh një kupolë e trishtëQë shtrihejSi një gjethe e dhimbjesE pakuptueshme si një hijeQë lë pas të vërteta pa shkakE bukur si një hije me nurin eGjithë njerëzisë veshurE pashe botën,Duke qarë dhe të qeshur.
400 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Te tjere

Shpirt, i ëmbël shpirt, Leom

Leom Kolmnela vjen me këtë vëllim me sonete, duke u përpjekur të shprehë gjithë pasionin e tij nëpërmjet tyre. Sonetet e tij dallohen për natyrën e ndjeshme, për motivin e dashurisë në të gjitha trajtat dhe për nivelin artistik.
600 Lekë
More
Në gjendje