• I ri

Manjola, Erjeta Kici

I vetmi ngushëllim që i kishte mbetur ishin degët e “Manjolës”, pema që prej vitesh arriti të mbante pranë vetes, duke i folur fjalë të ngrohta netëve të ftohta të dimrit e duke e përkëdhelur si fëmijë netëve të gjata të verës.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Manjola
Origjinali: Manjola
Kategoria: Roman
Autori: Erjeta Kici
Botues: Dudaj
Viti: 2023
Fq. 234
Pesha: 0.270 kg
ISBN: 978-99943-0-719-7
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin

Vila “Fisher”, e ndërtuar në një zonë të qetë të Bavarisë, fshehur syve të kaltra të liqenit të Shtarnbergut, ishte dhurata martesore e kontit Gustav Fisher për të shoqen e tij, të dytën, me origjinë italiane. E njohur nga të gjithë si “diamanti i fshatit” për shkak të pishinës në formë diamanti që stoliste oborrin madhështor, vila ishte pikë referimi për pushimet verore të një prej dinastive më të vjetra vjeneze. Ngritur në një hapësirë të bollshme plot hijeshi e gjallëri, me dy kate, shtëpia rrethohej nga disa shkallë që përcillnin harmoninë dhe fshehtësinë e netëve verore, kur hëna lozte me yjet e sillej rrotull një ballkoni që bashkonte cepat e ndërtesës.

Parku madhështor, i ndarë në dy oborre të vogla, i ndërtuar plot kujdes nga mjeshtërit e gërshërës, krijonte vend çlodhës nën hijen e pemëve shekullore që përshëndetnin statujat e shumta të shpërndara nëpër lulishte. E verdhë, e veshur antike nga ai që ëndërronte të bëhej pjesë e asaj familjeje, arkitekti Vilhem Kuper, shtëpia e trishtuar shikonte e palodhur statujën dhe një pallua që, edhe pse e dinte që po e vëzhgonin, nuk e ktheu kurrë kokën të shikonte shoqen e saj të fëmijërisë, edhe në ditët kur pati pikëllime në zemër e ndërhyrje kirurgjikale në trup.

I vetmi ngushëllim që i kishte mbetur ishin degët e “Manjolës”, pema që prej vitesh arriti të mbante pranë vetes, duke i folur fjalë të ngrohta netëve të ftohta të dimrit e duke e përkëdhelur si fëmijë netëve të gjata të verës. Në krahët e saj, ajo shtëpi kaq e dhembshur harronte vuajtjet e tërë kohërave të jetuara midis dritës dhe errësirës, lotit dhe gëzimit, midis mirësisë dhe ligësisë. Deri në vitin 1991, kur trashëgimtarja e fundit e dinastisë, kontesha Amalia Fisher, ishte në jetë, vila ishte e njohur me emrin vila “Fisher-Grant”, por pas vdekjes së saj (trupi i së cilës nuk u gjet kurrë, por u deklarua e vdekur vite më pas për shkak të ndërresave që Starnbergu solli në breg), vila i kaloi me ligj e rregull djalit të vetëm të bashkëshortit të saj, Filip Grantit. Mjeku që banon sot në atë vend, i ndërroi emrin dhe shtëpia i tregohet botës me emrin “dr. Filip Grant”.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789994307197
ean13
9789994307197
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Shënimet e krimbit Smolinski, Azem Deliu

Piotr Smolinski, shkrimtar i njohur polak, ftohet në një rezidencë artistësh në Kosovë ku ndeshet me mentalitetin e pasluftës, e që në disa pika, i kujton problemet e pas rënies së komunizmit në vendin e tij.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Funerali i hijes, Odise Kote

Romani "Funerali i hijes" i Odise Kotes e merr temën nga ndryshimet social-politike në Shqipëri në fund të viteve '40 të shekullit të kaluar duke e vendosur subjektin në qytetin e Gjirokastrës. Rreth një ngjarjeje të vetme - zhdukjes së një personi -vërtitet një botë e madhe dhe e pasur në zhbirime psikologjike, në kolorit lokal, ku jeta e panjohur dhe e...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fishta

Extra time, Durim Taçi

 Një dalje jashtë kohës universale për të banuar kohën tënde shtesë, e cila matet me orën e emocioneve që të ka lënë ty jeta. Këtu e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja shkrihen bashkë e ti nis të rrëfesh një kohë të përjetshme. Bëhesh vëzhgues i një realiteti të vëzhguar e ajo që ti dëshmon është një vijimësi e dëshirës dhe vendimit tënd të lirë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001519

Botuesi: Botimet Dudaj

Hiri i vullkanit, Blendi Fevziu

Ai vendosi të ikte një ditë të vitit 1991. Atëherë iknin të gjithë. Iku duke lënë pas një puthje dhe një dashuri të mbetur pezull. Ajo iku pas tij. Për njëzet vjet nuk u panë kurrë, nuk komunikuan dot; ndërsa dy jetë të ndryshme me fate dhe histori nga më befasueset.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Testamenti i mitomanit, Leka Bungo

Po gjatë këtyre pesëdhjetë viteve Leka ka shkruar dhjetëra drama, radiodrama, i ka vënë në skenë, i ka regjistruar në radio... Tradicionale. Po këtë radhë ka bërë diçka të jashtëzakonshme.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000706

Botuesi: Onufri

Frike nga Guernika, Rexhep Ferri

Rexhep Ferri ecën drejt së qenësishmes brenda baraspeshës së masave, të elipsave, të lëvizjeve që kryqëzohen. Ai e ka ndjeshmërinë dhe dhuntinë për të përdorur kështu një gjeometri skajshmërisht të kuptueshme...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2304

Botuesi: Onufri

Legjenda e vetmise, Ridvan Dibra

Legjenda e vetmisë" është një rrëfim i rrallë që shkruhet vetëm për hir të rrëfimit, i zhveshur nga të gjitha funksionet e tjera, është një rrëfim i kulluar dhe i bukur që hap shtigjet e një "lartpurlartizmi", i cili fatkeqësisht i ka munguar letërsisë shqipe.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Kishim një ëndërr, Nasi Lera

Asti, një regjisor që nuk mundi të vinte në skenë gërshetimin e Çehovit me Beketin, përjeton tragjikomedinë çehoviane-beketiane, të vënë në skenë në realitetin e përditshëm nga politikanët dhe politika shqiptare.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Trafikantët, Vili Minarolli

Kërcënime dhe vrasje, hakmarrje dhe pushtet, tradhti dhe para. Këto të shoqërojnë përgjatë gjithë rrjedhës së romanit "Trafikantët". Ngjarjet e këtij libri i përkasin periudhës së tranzicionit shqiptar, por duke mos i shkëputur fijet as me të shkuarën komuniste.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Tej portave të dhimbjes, Besnik Allushi

Ky roman, siç e dëshmon edhe titulli, është në frymën e përjetimit të dhimbjes së madhe, por në të vërtetë aty tregohet me talent të veçantë dhe në mënyrë tronditëse për dashurinë e madhe njerëzore. Nga intensiteti i transmetimit të dhimbjes së nënës ndaj humbjes së pjellës së vet, ai të kujton, ndoshta, vajin e Ajkunës që qan Omerin.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000631

Botuesi: Koha Ditore

Fate Tullace, vol. 2, Vera Hoxha-Isaku

Titulli: Fate Tullace, vëllimi i dytëOrigjinali: Fate Tullace, vëllimi i dytëGjinia: RomanAutori: Vera Hoxha-IsakuShtëpia botuese: KohaViti: 2000Fq. 256Pesha: 0.249 kg.

Çmimi 800 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Onufri

Fabula rasa, Agron Tufa

Një vështrim i çuditshëm dhe përshkrim i historisë së një Uni, histori që i shtrin kufijtë nga lindja në vdekje, nga shpresa në dëshpërim, nga realizimi në dështim, histori që është Kohë, njëherësh e secilit dhe e askujt.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Të ftuar në Rrethin e Dhjetë, Flutura Açka

Firence, qershor 2016. Tre miq të vjetër qysh nga fëmijëria, të cilët e kanë lënë Shqipërinë në rrethana dhe në kohë të ndryshme pas kapërcyellit të 1990 – ës, vendosin të festojnë së bashku 50 – vjetorin e lindjes.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)