Romane

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Nevruzi, Mehdi Frasheri Shfaq të madhe

Nevruzi, Mehdi Frasheri

2761

Produkt i ri

Ca grekomanë tradhëtorë, që mohonin gjakun e tyre, gjuhën e tyre, besën shqiptare dhe zakonet fisnike, kto këngë i përkthenin në shqip kundra atdhetarëve të tyre.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$7.89

-20%

$9.86

Më shumë informacione

Titulli: Nevruzi
Origjinali: Nevruzi
Gjinia: Roman
Autori: Mehdi Frashëri
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2012
Fq. 184
Pesha: 0.24 kg
ISBN: 978-99956-57-83-3

Fragment nga libri

Ajasi kur arriti në luftë mori kumandën, si oficer q'ishte; i vuri në radhë, grekërit kishin bërë këngë: "Ra në vësë zbuti dhenShkeli kryqi MuhamenëGrat e turqet për ne mbenëTë na siellinë kafenë." Ca grekomanë tradhëtorë, që mohonin gjakun e tyre, gjuhën e tyre, besën shqiptare dhe zakonet fisnike, kto këngë i përkthenin në shqip kundra atdhetarëve të tyre."

Spiroja këndon këtë këngë:More grek o maskara,Ç'të lipset lufta me na,Na jemi djemt' e ArbërisëJu ini bijt' e Rospisë,Kryq' e hënë bëjnë be,Se na s'kemi din' e fe,Kemi fen' e PerëndisëDhe dëshirën e lirisë,Shënjë kemi ArbërinëDhe si fe vëllazërinëPushk e jatagan në dorëDhe fitore në kurorë,Gjithë vdesim me hiriSe s'pranojmë skllavëri,Ju të liq e tradhëtorëS'na gënjeni mor të gjorëMe Ungjill e me KuranNuk na ndani dot veçan.  

Reviews

Write a review

Nevruzi, Mehdi Frasheri

Nevruzi, Mehdi Frasheri

Ca grekomanë tradhëtorë, që mohonin gjakun e tyre, gjuhën e tyre, besën shqiptare dhe zakonet fisnike, kto këngë i përkthenin në shqip kundra atdhetarëve të tyre.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)