Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Përpjekja, nr. 23, Identiteti ndryshe
  • Përpjekja, nr. 23, Identiteti ndryshe

Përpjekja, nr. 23, Identiteti ndryshe

Përpjekja
700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përpjekja, nr. 23, Identiteti ndryshe

Origjinali: Përpjekja, nr. 23, Identiteti ndryshe 

Gjinia: Revistë kulturore

Përgatitën: Fatos Lubonja, Artan Puto, Eldon Gjika

Shtëpia botuese: Marin Barleti

Viti: 2006

Fq. 165

Pesha: 0.296 kg.                                                                                                                                                     

Ky libër është në gjuhën shqipe

Përmbajtja e revistës

“Dimensioni banal në intelektualizmin post-komunist shqiptar”, Fabian Kati

“Fryma romantike dhe nacionaliste në debatin për identitetin shqiptar”, Artan Puto

“Evropa e ngurtë e Kadaresë”,  Enis Sulstarova

“Oksidentalizimi i së shkuarës dhe orientalizmi i së tashmes: Identiteti "evropian" i shqiptarëve sipas shkrimtarit Ismail Kadare e Presidentit Aleksander Moisiu”, Adrian Brisku

“Esenca jonë identitare dhe kanibalizmi kulturor”, Fatos Lubonja

“Komandati legjendar: Ndërtimi i një master-narracioni shqiptar në Kosovën e pasluftës”, Anna Di Lellio, Stephanie Schwandner-Sievers

“Vecori të sistemit letrar shqiptar në periudhën e romantizmit”, Eldon Gjika

“Qytetarët e perandorisë: Ligjërimi nacionalist shqiptar dhe perandoria fashiste, 1939-1943”,  Besnik   Pula

“Shënime mbi një libër të harruar”, Rigels Halili

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Përpjekja

Përpjekja, nr. 32-33

Rëndësia e këtij numri është e dyfishtë. Së pari, ai tregon se ka studiues të rinj, që po marrin stafetën e kërkimeve me një metodologji të re shkencore, të ndryshme nga ajo e kulturës së trashëguar; së dyti, në faktin se theksi i këtyre studimeve vihet mbi periudhën e komunizmit, që është thuajse e pastudiuar, ndërkohë që ka qenë kaq vendimtare në...
700 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje