Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Përpjekja, nr. 22, Si na shohin
  • Përpjekja, nr. 22, Si na shohin

Përpjekja, nr. 22, Si na shohin

Përpjekja
700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përpjekja, nr. 22, Si na shohin

Origjinali: Përpjekja, nr. 22, Si na shohin

Gjinia: Revistë kulturore

Përgatitën: Fatos Lubonja, Artan Puto, Eldon Gjika

Shtëpia botuese: Marin Barleti

Viti: 2006

Fq. 144

Pesha: 0.256 kg.       

Ky libër është në gjuhën shqipe

Përmbajtja e revistës

“Si na shohin”, Fatos Lubonja

“Hamleti tek bijtë e shqipes”, Cyrus L. Sulzberger

“Shqipëria”, Andrzej Stasiuk

“Trajtat e të huajit - Qytetaria: formë e veçantë e pjesëmarrjes”, Obrad Savic

“Dyshimi”, Tahar Ben Jelloun

“Shoqëria socialiste e së ardhmes: Shqipëria përmes letërsisë fantastiko-shkencore”,  Enis Sulstarova

“Çfarë është klasikja”, J. M. Coetzee

“Variantet e ciklit filozofik të Lasgush Poradecit; sprovë për një botim kritik”, Eldon Gjika

“Nuriu”, Fatos Lubonja

“Metodat osmane të pushtimit”,  Halil Inalçik

“Disa mendime mbi fenomenin e konvertimit ne islamizëm duke u nisur nga rasti i katolikëve shqiptarë, i vëzhguar nga një mision jezuit nga fundi i epokës osmane”, Nathalie Clayer

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Albania & albanians, Alfred Dalipi

The beginning of the 20th century embraces years which hole within themselves events that encompassed epochs, shaped borders, established status and shaped the end of the Albanian National Renaissance.
3 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2975

Botuesi: Ideart

Poeteka, nr. 24

Ditën në të cilën u përgatit materiali për botimin e librit, ishin ushtarët ata që punuan në fabrikën e letrës. Lëndët e para të furnizuara nga komisariati, pambuk e lecka, u duk ashiqare që nuk mjaftonin, e ushtarët hodhën brenda brumit veshje e fasha, trofetë e luftës, flamujt e armikut.
700 Lekë
More
In Stock
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Përpjekja

Përpjekja, nr. 32-33

Rëndësia e këtij numri është e dyfishtë. Së pari, ai tregon se ka studiues të rinj, që po marrin stafetën e kërkimeve me një metodologji të re shkencore, të ndryshme nga ajo e kulturës së trashëguar; së dyti, në faktin se theksi i këtyre studimeve vihet mbi periudhën e komunizmit, që është thuajse e pastudiuar, ndërkohë që ka qenë kaq vendimtare në...
700 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje