Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Me Remarkun nje nate ne Lisbone, Nadire Buzo
  • Me Remarkun nje nate ne Lisbone, Nadire Buzo

Me Remarkun nje nate ne Lisbone, Nadire Buzo

SKU001608
Vlerësimi 

Nadire Buzo ka lindur më 18.10.1953 në Shkodër. Ka përfunduar Shkollën e Mesme Ekonomike "N. Spiro" në Tiranë. Studimet e larta i ka zhvilluar në Fakultetin Filologjik, dega Gjuhë - Letërsi.

500,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Me Remarkun një natë në Lisbonë
Origjinali: Me Remarkun një natë në Lisbonë
Gjinia: Intervista, esse, tregime, komente, analiza
Autori: Nadire Buzo
Shtëpia botuese: Autorja
Viti: 2009
Fq. 204
Pesha: 0.28 kg
ISBN: 978-99956-770-4-6

Mbi autoren

Nadire Buzo ka lindur më 18.10.1953 në Shkodër. Ka përfunduar Shkollën e Mesme Ekonomike "N. Spiro" në Tiranë. Studimet e larta i ka zhvilluar në Fakultetin Filologjik, dega Gjuhë - Letërsi. Ka qenë bashkëpunëtore e televizionet: TVSH, TVA, TV KLAN si skenariste dhe realizuese e rreth 20 filmave dokumentarë si: "Trashëgimi" për jetën dhe veprën e Lasgush Poradecit; "Në një cep të Ilirisë së Poshtme" me veprën e Mitrush Kutelit; "Frikë harrimi" me poeten Flutura Açka; "Magjistratët e parë shqiptarë" mbi veprimtarinë e Shkollës së Magjistraturës; "Mjeshtri i madhe Kodra" mbi jetën dhe veprën e piktorit Ibrahim Kodra etj.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001608
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Me Remarkun nje nate ne Lisbone, Nadire Buzo

Me Remarkun nje nate ne Lisbone, Nadire Buzo

Nadire Buzo ka lindur më 18.10.1953 në Shkodër. Ka përfunduar Shkollën e Mesme Ekonomike "N. Spiro" në Tiranë. Studimet e larta i ka zhvilluar në Fakultetin Filologjik, dega Gjuhë - Letërsi.

Write your review
16 other products in the same category: