• Banner

Qyteti ku dua te jetoj, Adam Zagajewski

Rrallë ka folur Muza e Poezisë me kaq ngut dhe me kaq qartësi si tek poezitë e Adam Zagajewskit.

600 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Qyteti ku dua të jetoj
Gjinia: PoeziAutori: Adam Zagajewski
Shqipëroi: Bardhyl Londo
Shtëpia botuese: Aleph
Viti: 2012
Fq. 160
Pesha: 0.24 kg
ISBN: 978-9928-4115-8-1

Komente mbi autorin
"Ai duket si dikush për të cilin tashmë e ke shkruar një memuar, një fytyrë që është vënë në një frontespie të vogël oval në ndonjë histori të letërsisë polake, më një gojë të shtrirë dhe me një palë sy të thellë të zinj dëshmitari të tmerreve të shekullit të XX – të, me flokët e rralluar gati të shogët e madje të rruar si të atij të burgosurit në kamp si ai që, sikundër e ka shkruar vetë, mund të jetë po aq mirë edhe një hebre, nga ata të një shtrese disi të ulët. Dhe ajo muzikë e rrallë që ai shkruan si një trishtil mbi Aushvic, apo një laureshë që gemton përsipër hirit të Aushvicit, ëshë e kthjellët si vesa, pa nënkuptime si uji, një prej atyre bekimeve të rralla të historisë sonë mohuese." Derek Walcott "Rrallë ka folur Muza e Poezisë me kaq ngut dhe me kaq qartësi si tek poezitë e Adam Zagajewskit." Josif Brodskij Mbi autorin Adam Zagajewski ka lindur në Lvov – in multikulturor më 1945, atëherë brenda territorit të Polonisë dhe tanimë territor i Ukrainës. Rininë e kaloi në Silesi dhe më pas në Krakow ku dhe u gradua në Universitetin Jagiellonian. Librin e parë me poezi e botoi më 1972 dhe më vonë një vëllim me ese, së bashku me shkrimtarin tjetër polak Julian Kornhauser, më 1974 të cilët shpallën aty manifestin e tyre letrar. Ai vlerësohet në rrethet kritike si përfaqësuesi më i shquar i rrethit letrar të brezit "68" apo ndryshe njohur si "Dallga e Re": përgjatë viteve '70 ai qe një prej disidentëve më aktivë dhe pikërisht për këtë qe në listën e zezë të policisë sekrete. Pikërisht krijimtaria e këtyre viteve qoftë në ese trajton tema të mprehta politike dhe sociale. Më 1982 shkon në Paris ku themelon një revistë letrare të ekzilit; disa vite më vonë bëhet Visting Professor i letërsisë angleze në Huston University. Ka botuar mbi dhjetë libra me poezi dhe katër të tjerë me eseistikë duke u bërë një prej poetëve më të rëndësishëm polakë të gjysmë shekullit XX e në vijim. Ai është vazhdues i denjë i traditës së jashtëzakonshme të poezisë polake të shekullit XX që fillon me Czeslaw Milosz, Zbigniew Herbert, Wislawa Szymborska. Fama e Adam Zagajewskit në SHBA është e padiskutueshme duke u bërë një prej poetëve më të dashur të botuar dhe të vlerësuar ndër shkrimtarët e huaj në këtë vend. Gjithashtu, Zagajewski është tepër i vlerësuar në Europë ku përmendim disa çmime të rëndësishme që ka marrë, të tillë si Berliner Kunstlerprogramm më 1979, Kurt Tucholsky Prize në Suedi, Prix de la Liberté në Paris dhe në Amerikë Guggenheim Fellowship për poezi më 1992 dhe të mirënjohurin çmim letrar ndërkombëtar Neustad Prize më 2004. Gjithashtu, Zagajewski është nominuar disa herë për çmimin Nobel. Poezitë dhe esetë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të botës me po atë entuziazëm që është përcjellë edhe në Perëndim. Në Shqipëri, ky është botimi i parë.  

Detajet e librit
2967
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2330

Botuesi: Botimet Dudaj

Antologji e poezise bullgare

Poezia bullgare, në të gjitha etapat e zhvillimit të saj të mbarë, mbeti e lidhur ngushtë me traditat kombëtare, me jetën e popullit. Edhe atëherë kur në ndonjë rast u ndikua nga simbolizmi francez dhe ai rus, apo nga ekspresionizmi gjerman, poezia, në palcën e saj, mbeti gjithmonë realiste dhe tokësore.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Përmasa e katërt, Janis Ricos Ebook

Përmasa e katërt, që i jep titullin librit, është, sipas vetë poetit, koha, jo thjesht koha biologjike që rrënon, shkatërron dhe e shpie njeriun drejt vdekjes, por kryesisht koha historike, e cila e shkundullon protagonistin dhe e detyron të luftojë me të shkuarën dhe të ardhmen, në mënyrë që, duke shqyrtuar veprat e veta, të shpjegojë shkaqet që i...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Përmasa e katërt, Janis Ricos

Përmasa e katërt, që i jep titullin librit, është, sipas vetë poetit, koha, jo thjesht koha biologjike që rrënon, shkatërron dhe e shpie njeriun drejt vdekjes, por kryesisht koha historike, e cila e shkundullon protagonistin dhe e detyron të luftojë me të shkuarën dhe të ardhmen, në mënyrë që, duke shqyrtuar veprat e veta, të shpjegojë shkaqet që i...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Erotika, Janis Ricos

Poezitë e tij flasin për ngjizjen mishtore, për frikën e humbjes së të dashurës, për mrekullinë e aktit erotik, për botën parë me sytë e dashurisë. Përshkrimet e tij janë tejet të gjalla, tejet tunduese, tejet të prekshme dhe të pakapshme njëkohësisht. 

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Poeteka & Ideart

Poezi të zgjedhura, Tadeusz Rozewicz

Përveç poezive, të qëmtuara me kujdes dhe që përfaqësojnë faza të ndryshme të krijimtarisë së këtij autori, botimi "Tadeusz Rozewicz – Përmbledhje poezish" shoqërohet edhe nga dy tekste që vihen në ndihmë të lexuesit për të komunikuar më mirë me krijimtarinë dhe për të pasur në duar disa çelësa.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

E çmendun, e çmendun, e çmendun dashunie për ty, Alda Merini

Poezia, dashuria dhe çmenduria futen njëkohësisht në jetën e poetes Alda Merini, një stuhi që e përmbysi, në adoleshencë, deri kur ajo arrin të fitojë mbi të, me forcën e fjalës. Ndërkohë që tregon për vitet e kaluara në spitalin psikiatrik, ajo padit përvojën më të dhimbshme: urdhrin që i jep mjeku që të mos dashurohet.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2329

Botuesi: Botimet Dudaj

Antologji e poezise turke te shekullit XX

Në këtë përmbledhje janë paraqitur poezitë më të shquara të poetëve turkë: Teufik Fiqret, Jahja Qemal, Ahmed Hashim, Nazim Hikmet, Rifat Yllgaz, Orhan Veli, Oktaj Rifat, Fazëll Hysny, Dagllarxha, Melih Xhevdet Andaj, Omer Faruk Toprak, Nexhati Xhumalli, Ahmet Arif, Metin Eloglliu, Tahsin Saraçi, Gylten Akën, Bedretin Xhomert, Ataol Ba

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Aleph

Premtimi i Prushit, Philippe Jaccottet

Kur u qasesh këtyre poezive, të zgjohet një mirëbesim. Vështrimi ynë, duke kaluar prej njërës fjalë te tjetra, vëren të shpalohet një ligjërim i dëlirë, që e banon ndijimin, ashtu sikundër zëri i saktë banon melodinë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2979

Botuesi: Te tjere

Poezi te zgjedhura, Les Murray

Një burrë që i ka njohur shkretëtirat di t'i çmojë puset. Ne duke u vënë puseta apo rubineta puseve, prej praktikës së të jetuarit, kemi harruar përmasën shenjtërore të ujit. Nëse poezia e Les Murray – it vrullon, atëherë bekuar qoftë vrulli jo i rrëkeve të naftës apo fjalëzimeve të kota, por i ndonjë gryke pusi që sapo hapet në zemër të shkretëtirës.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2842

Botuesi: Te tjere

Tek era e kam shpetimin, A. R. Ammons

Është tmerri profetik i dritës radikale, kokëfortësia e tij për përsosurinë, që e prek edhe vetë profecinë, e prek edhe vetë atë aq sa ai nuk di se çfarë duhet të dijë, e cila është ajo gjë që nuk e bën atë si vetë ne.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock
Përshtypjet (0)