Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Qyteti ku dua te jetoj, Adam Zagajewski

2967
Vlerësimi 

Rrallë ka folur Muza e Poezisë me kaq ngut dhe me kaq qartësi si tek poezitë e Adam Zagajewskit.

600,00 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Qyteti ku dua të jetoj
Gjinia: PoeziAutori: Adam Zagajewski
Shqipëroi: Bardhyl Londo
Shtëpia botuese: Aleph
Viti: 2012
Fq. 160
Pesha: 0.24 kg
ISBN: 978-9928-4115-8-1

Komente mbi autorin
"Ai duket si dikush për të cilin tashmë e ke shkruar një memuar, një fytyrë që është vënë në një frontespie të vogël oval në ndonjë histori të letërsisë polake, më një gojë të shtrirë dhe me një palë sy të thellë të zinj dëshmitari të tmerreve të shekullit të XX – të, me flokët e rralluar gati të shogët e madje të rruar si të atij të burgosurit në kamp si ai që, sikundër e ka shkruar vetë, mund të jetë po aq mirë edhe një hebre, nga ata të një shtrese disi të ulët. Dhe ajo muzikë e rrallë që ai shkruan si një trishtil mbi Aushvic, apo një laureshë që gemton përsipër hirit të Aushvicit, ëshë e kthjellët si vesa, pa nënkuptime si uji, një prej atyre bekimeve të rralla të historisë sonë mohuese." Derek Walcott "Rrallë ka folur Muza e Poezisë me kaq ngut dhe me kaq qartësi si tek poezitë e Adam Zagajewskit." Josif Brodskij Mbi autorin Adam Zagajewski ka lindur në Lvov – in multikulturor më 1945, atëherë brenda territorit të Polonisë dhe tanimë territor i Ukrainës. Rininë e kaloi në Silesi dhe më pas në Krakow ku dhe u gradua në Universitetin Jagiellonian. Librin e parë me poezi e botoi më 1972 dhe më vonë një vëllim me ese, së bashku me shkrimtarin tjetër polak Julian Kornhauser, më 1974 të cilët shpallën aty manifestin e tyre letrar. Ai vlerësohet në rrethet kritike si përfaqësuesi më i shquar i rrethit letrar të brezit "68" apo ndryshe njohur si "Dallga e Re": përgjatë viteve '70 ai qe një prej disidentëve më aktivë dhe pikërisht për këtë qe në listën e zezë të policisë sekrete. Pikërisht krijimtaria e këtyre viteve qoftë në ese trajton tema të mprehta politike dhe sociale. Më 1982 shkon në Paris ku themelon një revistë letrare të ekzilit; disa vite më vonë bëhet Visting Professor i letërsisë angleze në Huston University. Ka botuar mbi dhjetë libra me poezi dhe katër të tjerë me eseistikë duke u bërë një prej poetëve më të rëndësishëm polakë të gjysmë shekullit XX e në vijim. Ai është vazhdues i denjë i traditës së jashtëzakonshme të poezisë polake të shekullit XX që fillon me Czeslaw Milosz, Zbigniew Herbert, Wislawa Szymborska. Fama e Adam Zagajewskit në SHBA është e padiskutueshme duke u bërë një prej poetëve më të dashur të botuar dhe të vlerësuar ndër shkrimtarët e huaj në këtë vend. Gjithashtu, Zagajewski është tepër i vlerësuar në Europë ku përmendim disa çmime të rëndësishme që ka marrë, të tillë si Berliner Kunstlerprogramm më 1979, Kurt Tucholsky Prize në Suedi, Prix de la Liberté në Paris dhe në Amerikë Guggenheim Fellowship për poezi më 1992 dhe të mirënjohurin çmim letrar ndërkombëtar Neustad Prize më 2004. Gjithashtu, Zagajewski është nominuar disa herë për çmimin Nobel. Poezitë dhe esetë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të botës me po atë entuziazëm që është përcjellë edhe në Perëndim. Në Shqipëri, ky është botimi i parë.  

Detajet e librit
Aleph
2967
Përshtypjet

Write your review

Qyteti ku dua te jetoj, Adam Zagajewski

Qyteti ku dua te jetoj, Adam Zagajewski

Rrallë ka folur Muza e Poezisë me kaq ngut dhe me kaq qartësi si tek poezitë e Adam Zagajewskit.

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2775

Botuesi: OMBRA GVG

Postimpresion, Lindita Komani

Përshtypje(t): 0

E rivendosur këtu, në qytetin e madh me lumin që nuk u bë dot lum, malin që me vështirësi duket ndërmjet ndërtesave që reflektojnë më së miri qenien tragjike të shqiptarëve "kokë më vete", me liqenin që duket se për çdo ditë humbet jetë, me rritjen e pamasë dhe humbjen e identitetit si qytet më vete.

Çmimi 6,20 €
More
Në gjendje

Referenca: 2843

Botuesi: Te tjere

Delfin, Robert Lowell

Përshtypje(t): 0

Lowell – i, në jetën e tij poetike, e kreu dy herë detyrën e dytë dhe ishte i vetëdijshëm se ç'bënte në të dyja herët, pas shumë përsiatjesh e me shumë ndjeshmëri. Kur them se dinte çfarë bënte, nuk kam parasysh një program të parapërgatitur se ç'duhej bërë e arritur.

Çmimi 5,30 €
More
In Stock

Botuesi: Zambaku

Pajtoni, Nikollai V. Gogol

Përshtypje(t): 0

Janë tregime me subjekt të gërshetuar fantastik dhe realist: përshkrimi i jetës fshatarake, i zakoneve dhe i dokeve të atyre anëve, shoqërohet me përshkrimet e paharrueshme të natyrës dhe me riprodhimin e goditur të gojëdhënave në frymën e folklorit ukrainas. 

Çmimi 5,30 €
More
Në gjendje

Botuesi: Papirus

Ne bregun tjeter te lumit, Czeslaw Milosz

Përshtypje(t): 0

Czeslaw Milosz mbetet jo thjesht krenaria e letërsisë polake, por vlerësohet edhe si një nga figurat më përfaqësuese të letërsisë europiane të shekullit të XX – të. Vlerësimi i përgjithshëm kundrejt figurës së tij bëri që më 1980 të meritonte njëzëshëm Nobelin, çmimin më të madh në letërsi.

Çmimi 6,20 €
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000169

Botuesi: Ideart

E kuqja eshte blu, poezi, Edoardo Sanguineti

Përshtypje(t): 0

Edoardo Sanguineti është një nga emblemat e poezisë dhe kulturës jo vetëm të neomodernitetit italian, por edhe më gjerë. Ai është poet i përtejavanguardës, kulturolog i shumëfishtë dhe autor i një serie tekstesh poetike, narrative e teatrale.

Çmimi 4,50 €
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000177

Botuesi: Ideart

Kapercimi i oazeve, Maria Luisa Spaziani

Përshtypje(t): 0

Bëhet fjalë për një libër thuajse me një tematikë, i përbërë prej poezish dashurie, që zënë shumë mirë vendin e një rrëfimi origjinal apo edhe të një ditari lirik, që kalon përmes ngjyrimesh të shumta ndjesore dhe jo më pak ndërlikimesh erotike të një jete plot befasi e telashe.

Çmimi 4,50 €
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Shekulli i argjendte, poezi te zgjedhura

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë renditur shqipërime nga Dritëro Agolli të poetëve si: A. A. Ahmatova, E. G. Bagricki, K. D. Balmont, A. Bjelli, A. A. Bllok, V. J. Brjusov, M. I. Cvetajeva, S. A. Esenin etj.

Çmimi 6,20 €
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2330

Botuesi: Botimet Dudaj

Antologji e poezise bullgare

Përshtypje(t): 0

Poezia bullgare, në të gjitha etapat e zhvillimit të saj të mbarë, mbeti e lidhur ngushtë me traditat kombëtare, me jetën e popullit. Edhe atëherë kur në ndonjë rast u ndikua nga simbolizmi francez dhe ai rus, apo nga ekspresionizmi gjerman, poezia, në palcën e saj, mbeti gjithmonë realiste dhe tokësore.

Çmimi 4,50 €
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2980

Botuesi: Te tjere

C'mendim ka Minotauri per Poezine, Miroslav Holub

Përshtypje(t): 0

Le ta themi pa ngurrim se libri ruan tharmin e titullit, një shtrirje e pastoli gjërash, jo dhe aq kafka nën lëkurë sesa truri nën kafkë; trajtat e marrëdhënieve, të politikës, të historisë; ritmet e ndjeshmërisë dhe mosdashurisë; qetimi dhe dallgëzimi i besimit, i shpresës, i dhunës, i artit.

Çmimi 5,30 €
More
In Stock

Referenca: SKU000781

Botuesi: Ideart

30 poezi, Umberto Saba

Përshtypje(t): 0

Titulli: 30 poeziAutori: Umberto SabaPërktheu nga italishtja: Arben DedjaShtëpia botuese: ÇabejKolana Mitet e Poezisë 1f. 32Pesha: 0.03 kg

Çmimi 1,80 €
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Plejad

Strehe nga stuhia, Bob Dilan

Përshtypje(t): 0

Sot, Bob Dilani njihet anembanë botës si një këngëtar i palodhur, shkrues këngësh të panumërta, muzikant i pashembullt, piktor dhe poet. Karriera e tij që shtrihet në gati pesë dekada ka njohur ngritjet dhe jo rrallë herë edhe uljet e saj, ose më mirë kritikat e pafund për gjithçka që bënte.

Çmimi 8,90 €
More
Ne gjendje