• Banner

  • I ri

Këngë e verdhë zogu në mesnatë, Alisa Veliaj

Poezitë e Velajt botohen gjerësisht në gazeta dhe revista në gjuhën angleze, por jo vetëm. Në vitin 2014, Alisa Velaj ka hyrë në shortlistën e çmimit prestigjoz të poezisë “Erbacce Prize Poetry Award” në Angli. Në fushën e studimeve letrare, Velaj mban titullin shkencor “Doktore e Shkencave Filologjike”.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Këngë e verdhë zogu në mesnatë

Origjinali: Këngë e verdhë zogu në mesnatë

Gjinia: Poezi

Autori: Alisa Veliaj

Shtëpia botuese: Onufri 

Viti: 2021

Fq.272

Pesha: 0.406 kg

ISBN: 978-9928-313-83-6

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi autorin

Alisa Velaj ka lindur në nëntor të vitit 1982 në qytetin e Vlorës. Është autore e katër vëllimeve me poezi: “Përanash Flakës”, “Tej kthellës së epërme”, “Shtjellë reje, shtjellë zjarri” dhe “Hareja në ajrin e një kocke fyelli”. “Shtjellë reje, shtjellë zjarri” është vlerësuar nga Ministria e Kulturës si vëllimi më i mirë poetik i vitit 2019.

Poezitë e Velajt botohen gjerësisht në gazeta dhe revista në gjuhën angleze, por jo vetëm. Në vitin 2014, Alisa Velaj ka hyrë në shortlistën e çmimit prestigjoz të poezisë “Erbacce Prize Poetry Award” në Angli. Në fushën e studimeve letrare, Velaj mban titullin shkencor “Doktore e Shkencave Filologjike”.

“Këngë e verdhë zogu në mesnatë” vjen si antologji e poezive të saj përgjatë 20 viteve.

Komente mbi librin

Ky libër sjell një poezi me plot gojën, domethënë një vetëshprehje të bukur, një zbrajze në vargje e në struktura poetike të atyre situatave kur ekzistenca jonë si avulli në enën në vlim del përtej nesh, prek në përjetësinë e natyrës e mbase rroket me të, rroket aty në eter ku fantazmat tona përpëlitëse kthehen në qëndrueshmëri fjalësh, pra në pëlhurë të endur prej fjalësh poetike. Poetja ka arritur një shkallë të merituar të pjekurisë poetike dhe ka shënuar arritje që nuk janë vetëm brenda vazhdimësisë së saj krijuese.

                                                                    Sadik Bejko “Shtjellë reje, shtjellë zjarri”

“Tej kthellës së epërme” i autores Alisa Velaj është një vëllim poetik që vjen në letërsinë shqipe, si konfigurim i vlerës artistike dhe estetike të poezisë postmoderne shqiptare, por dhe si një gjurmë drite drejt atij udhëtimi të pandalshëm të përkryerjes fjalë, duke përafruar e unisuar vlerat shpirtërore universale një me mendimin më bashkohor e elitar sot!

                                                                    Agron Shele “Tej kthellës së epërme”

 

Poezia e saj vjen si një ankth i brishtë i arratisur nga rutina e përdit- shmërisë drejt magjisë së natyrës. Ajo shqetësohet vetëm për furtunat që trandin  shpirtin e saj. Vargjet i gjen ndër damarët e  ujërave të heshtura që rrjedhin gjithnjë nën tokë. Ndalon aty ku dielli i zjarrtë shuhet në blunë e detit, aty ku cicërimat e zogjve struken te Shtëpia e Këngës… e zgjon melodi të pamehshme e autentike brenda vetes.

                                                             Ledia Dushi “Hareja në ajrin e një kocke fyelli”

 

Kur lexon poezitë e Velajt, para syve të hapen dallgëzime detesh, pemë, lule… Një panoramë e pafundme imazhesh, duke të krijuar në mendje tinguj të dhjetëra llojeve të muzikës: ison labe, arie, vaje, këngë dasmash, ninulla, e deri së largu, te muzika kelte. Nëse një të verbëri, që kurrë nuk e ka parë dritën e kësaj bote do t’i lexoheshin këto poezi, ai patjetër do të krijonte imazhet e ngjyrave dhe përceptimin e botës. Një kahje drejt së natyrshmes, së bukurës dhe vitales. Me një leksik të përzgjedhur si rrjedhë mjalti, butë, duke qumështuar shpirtërat njerëzorë.

                                                                       Shqiponja Axhami

 

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Poema arbereshe, Zef Skiro di Maxho

(0)

Që në dhjetëvjetëshin e parë të krijimtarisë së vet, Zef Skiro Di Maxho, do të shkruajë krahas poezisë lirike (përmbledhjet "Sunata" dhe "Më parë se të ngriset") dhe poema epike të natyrës tregimtare. Në qoftë se me të parën, ai këndon në unison me poetët arbëreshë të kohës së tij, me të dytën vijon traditën epike të De Radës e të Darës, veçanërisht atë...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Zoti zbret mbi jasemine, Shqiponja Axhami

(0)

Ishin të mbjella të mbara sivjet; mos u habisni pse jam e ngazëllyer gjithmonë mbas të mbjellave. Nëna ime më lindi pas të mbjellave. Kishte kokrra fare misri nëpër mëngët e përvjelura të bluzës kur më lëshoi në shtrojën e vjetër.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001983

Botuesi: Vernon Publishing

Kenge te reja, Migena Ramaj

(0)

Migena Ramaj është një emër i ri në fushën e letrave në shqip me një përfshirje të konsiderueshme në prozë, e veçanërsisht në poezi. Është autore e "Melodia e dashurisë sime", botuar më 2005 dhe ribotuar më 2011; autore e vëllimeve me poezi: "Mesi i dhimbjes", "Midis ëndrrës".

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Imgur, Skënder Buçpapaj

(0)

Skënder Buçpapaj e përfshin të gjithë leksikun e gjuhës shqipe, në mënyrën më elegante supreme, mjeshtër i metforave dhe asosacioneve, mjeshtër i figurave të kuptimit e shqiptimit poetik, mjeshtër i kontrasteve.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Fal shpirtin, Aurora Celiku Minga

(0)

Në 1997 largohet në SHBA ku jeton me bashkëshortin dhe dy fëmijët. Ka mbaruar studimet për Edukim dhe Sociologji dhe sërish punon si mësuese në Sistemin Arsimor Publik Amerikan. Aurora shkruan poezi për pasion, një dashuri që u konkretizua me këtë vëllim.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Melodi trishtimi, Romario Xhaferri

(0)

Në këto kohë të vështira për librin hyrja e një poeti në derën e botuesit e dyfishon sikletin e këtij të fundit, kur kujton episodet e përsëritura me tregtarët (termi "libër-ar" nuk vlen në tregun shqiptar) e librit, të cilët kanë ngritur një pritë disashkallëshe: për librat me poezi nuk e kalon dot as trotuarin e kioskës, jo më të ofrohesh!

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000549

Botuesi: OMSCA-1

Thesaret e frikes, Visar Zhiti

(0)

"Thesaret e frikës" simbolizon metaforën e njeriut, krijuesit, jetën e tij, sakrificën dhe ngadhënjimin, në luftë të përhershme me padrejtësinë, me të keqen dhe vandalizmin e sistemit që përshkruhet pak a shumë si një dramë tragjikomike, madje e brishtët sepse e brishtë ishte jeta e poetit.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)