• Banner

Burri qe me do mua, Adriatike Lami
  • Burri qe me do mua, Adriatike Lami

Burri që më do mua, Adriatike Lami

Ej, mos qeshni femra moderne,
Pas perdesh me shkëlqim fshihni lirinë;
Se dashuria e vërtetë mban peng të gjitha dashuritë,
Dhe jeton pas vdekjes, pas tradhëtisë,
Dhe përmes një burri tjetër.

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Burri që më do mua (kopertinë e trashë)
Gjinia: Poezi
Autori: Adriatike Lami
Shtëpia botuese: Skanderbeg Books
Viti: 2017
Fq. 64
Pesha: 0.184 kg.
ISBN: 978-9928-221-21-6

Fragment nga libri

Ej, mos qeshni femra moderne,
Pas perdesh me shkëlqim fshihni lirinë;
Se dashuria e vërtetë mban peng të gjitha dashuritë,
Dhe jeton pas vdekjes, pas tradhëtisë,
Dhe përmes një burri tjetër.

S'po i vë kapak asgjëje, as ty mik, as fjalës tënde,
Kur thua gjithmonë se më do,
Ndoshta ti mund të jesh vërtetë burri që më do mua!
Afrohu, por mos rrëmo përbrenda syrit tim unik.

Nuk janë burime sytë e mi, as degë të thara lumi,
Aty ka ende lot të bukur malli,
Kot s'do t'i derdh, mos më bëj t'i plas.
Se përmbytjet e tyre janë fatale.
Bëhu burri im i përjetshëm; më pushto, mos më lësho.

Përrallë e rrallë qytetase, po eci krah teje,
E veshur me elegancë e dritëmalli.
Asgjë nuk kërkoj, as ngut nuk kam,
Por lutem që rrugës me blirë të vjetër,
Të takoj dhe njëherë, atë, burrin që më do mua.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Princi

Duke kërkuar Itakën, Frederik Rreshpja

Për Frederik Rreshpjen, një nga poetët e rëndësishëm shqiptarë të shekullit XX, gjithçka ka qenë e vonuar. E tillë, e vonuar, ka qenë hyrja dhe njohja e tij në letrat shqipe, pastaj rikthimi, më saktë njohja e dytë, pas fatkeqësisë komuniste, që ka qenë në radhë të parë fatkeqësia e tij.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001308

Botuesi: Buzuku

Këngë për Kosovën, Kasëm Trebeshina

Poezia është dimension i veçantë në kompleksin artistik trebeshian dhe, pos si zhanër i veçantë, shdtrihet kudo: është jo vetëm pjesë përbërëse e teksteve të përkatësive të ndryshme, por edhe vetë lënda e shtrirë kudo... Është një amalgamë që shkrin njësitë më të vogla po dhe tërësitë artistike, duke i dhënë shpirt artit të tij.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001640

Botuesi: Princi

Buzë të ngrira në gaz, Zef Zorba

Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve Politike në Universitetin e Padovas në Itali.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)