Kategoritë

Botuesit

Autorët

Lutja e Cernobilit, Svetllana Aleksievic Shihe të plotë

Lutja e Cernobilit, Svetllana Aleksievic

Ky libër, në fakt, nuk është për Çernobilin, por për botën e Çernobilit. Për vetë ngjarjen janë shkruar tanimë mijëra faqe dhe janë xhiruar pothuajse qindra mijëra metra filma. Kurse unë merrem me atë që e quajta histori të anashkaluar, gjurmë pa gjurmë të qëndrimit tonë në tokë dhe në kohë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$16.90

Me ulje çmimi!

-20%

$21.13

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Titulli: Lutja e Çernobilit, kronikë e së ardhmes
Origjinali: Чернобыльская молитва
Gjinia: Roman
Autori: Svetllana Aleksieviç
Shqipëroi: Fatmir M. Dibra
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2017
Fq. 336
Pesha: 0.435 kg.
ISBN: 978-9928-203-91-5

Fragment nga libri

Ky libër, në fakt, nuk është për Çernobilin, por për botën e Çernobilit. Për vetë ngjarjen janë shkruar tanimë mijëra faqe dhe janë xhiruar pothuajse qindra mijëra metra filma. Kurse unë merrem me atë që e quajta histori të anashkaluar, gjurmë pa gjurmë të qëndrimit tonë në tokë dhe në kohë.

Shkruaj dhe mbledh ndjenjat, mendimet, fjalët e përditshme, përpiqem të kuptoj jetën e shpirtit. Jetën e ditës së zakonshme, të njerëzve të zakonshëm. Sepse këtu çdo gjë është e pazakontë: edhe ngjarja, edhe njerëzit, atëherë kur ata e gjallëruan me jetën e tyre hapësirën e re.

Çernobili për ata nuk është metaforë, nuk është simbol, ai është shtëpia e tyre. Sa kohë arti e ka bërë provë apokalipsin, ka ofruar versione të ndryshme teknologjike të përfytyrimit të dritës, por tani e dimë me saktësi se jeta është ku e ku më fantastike.