Nobelistët

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Nate, Eli Vizel Shfaq të madhe

Nate, Eli Vizel

SKU000255

Produkt i ri

Ai e përshkruan veten në këtë mënyrë: “Unë vendosa t’ia dedikoj jetën time tregimit sepse ndjej se duke mbijetuar, i detyrohem diçka vdekjes… dhe të gjithë të tjerëve që nuk i mbajnë mend tradhëtitë që kanë pësuar.”

Më shumë detaje

Nuk e kemi më këtë produkt në depo

$2.26

-20%

$2.82

Më shumë informacione

Titulli: Natë
Gjinia: Roman
Autori: Eli Vizel
Shqipëroi: Edvin Shvarc
Shtëpia botuese: ABC
Viti: 2007
Fq. 154
Pesha: 0.16 kg

Mbi autorin

Eli Vizel (Elie Wiesel), hebreu që fitoi çmimin Nobel për paqe me historinë e jetës së tij të përshkruar në librin e tij të famshëm "Natë". Ai e përshkruan veten në këtë mënyrë: "Unë vendosa t'ia dedikoj jetën time tregimit sepse ndjej se duke mbijetuar, i detyrohem diçka vdekjes... dhe të gjithë të tjerëve që nuk i mbajnë mend tradhëtitë që kanë pësuar."Ai e bëri jetën e tij një mision për të treguar dhe ritreguar historinë e Holokaustit dhe për të folur kundër atyre që vijojnë të kryejnë krime kundër njerëzimit sot.

Më 1986, atij iu dha çmimi Nobel për Paqen. Gjithashtu si sot në vitin 1946, përfundoi gjyqi i Nurembergut. Njëzet e dy udhëheqës të Gjermanisë Naziste u dënuan për krimet e kryera gjatë Luftës së Dytë Botërore. Njëmbëdhjetë prej tyre u dënuan me vdekje ndërsa të tjerët me burgime të gjata."Për shkak se mbaj mend, dëshpërohem. Për shkak se mbaj mend, kam për detyrë të rrefuzoj dëshpërimin".

 

Reviews

Write a review

Nate, Eli Vizel

Nate, Eli Vizel

Ai e përshkruan veten në këtë mënyrë: “Unë vendosa t’ia dedikoj jetën time tregimit sepse ndjej se duke mbijetuar, i detyrohem diçka vdekjes… dhe të gjithë të tjerëve që nuk i mbajnë mend tradhëtitë që kanë pësuar.”

Libra të ngjashëm

    Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

    Shkarkime

    KATËR HAPA PER TE POROSITUR

    Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

    Shkarkime (0)