Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Marka: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Marka: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001180

Marka: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Marka: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Kelthitja dhe mllefi, Uiliem Fokner

SKU000435
Vlerësimi 

Romani "Këlthitja dhe mllefi" i Uiliem Foknerit u botua për herë të parë në vitin 1929 dhe përshkruan në disa retrospektiva rënien e familjes dikur të fuqishme Kompson nga shtetet jugore.

800,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Këlthitja dhe mllefi (kopertinë e trashë)
Origjinali: The sound and the fury
Gjinia: Roman
Autori: Uiliem Fokner
Shqipëroi: Abdullah Karjagdiu
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 288
Pesha: 0.373 kg
ISBN: 84-9819-043-6

Mbi librin

Romani "Këlthitja dhe mllefi" i Uiliem Foknerit u botua për herë të parë në vitin 1929 dhe përshkruan në disa retrospektiva rënien e familjes dikur të fuqishme Kompson nga shtetet jugore. Ngjarja rrëfehet katër herë nga këndvështrime të ndryshme: nga babai alkoolist, nga i biri i tij i sëmurë mendërisht, nga vajza e pjekur herët dhe në fund nga një rrëfimtar i gjithëdijshëm.

Në këtë kronikë të dështimit nuk ka kapituj. Në vend të tyre figurojnë vetëm emrat e protagonistëve. Titulli i librit rrjedh nga "Makbethi" i Shekspirit: "Jeta... s'është gjë tjetër përveçse një tregim i rrëfyer nga një idiot, plot me këlthitje dhe mllef, që s'do të thotë asgjë".

"Këlthitja dhe mllefi" konsiderohet ndër romanet më të rëndësishme të letërsisë amerikane. Në përgjithësi, Fokneri këtu provon që përmes formës eksperimentale të rrëfmit të prezantojë përvojën shumështresore të njeriut dhe kundërshtitë e raporteve ndërnjerëzore.

Ata që nuk e njohin veprën e Foknerit mbase ende nuk dinë asgjë për delirin e leximit. Pothuajse si asnjë autor tjetër i shekullit të XX – të, Fokneri ka krijuar një kozmos të figurave të veçanta, të cilat ai kurrë nuk i përbuz. Shumica e tyre janë vrasës, prostituta, vjedhës dhe arrivistë të dështuar.

Fragment nga libri

Po afroheshin. Unë e hapa portën ndërsa ato u ndalën duke kthyer kokën në anën tjetër për t'i thënë diçka, mirëpo ajo këlthiti, kurse unë përpiqesha gjithnjë të them diçka, ndërsa trajtat e shkëlqyeshme zunë të ndalen dhe unë u përpoqa të dilja. U rropata t'u shporrem atyre trajtave, ta fsheh fytyrën time, mirëpo ato trajta të bardha po vërtiteshin përsëri rreth meje.

Ato po i qepeshin kodrës prej nga rrokulliseshin kurse unë, i trembur, orvatesha të bërtisja. Por, si mora frymë mirë, u mbusha me frymë, vura re se nuk mund të lëshoja zë dhe u ruajta që të mos rrokullisesha tatëpjetë kodrës e të mos plandosesha në ato trajta të bardha, gjeratore.

Hej, kungull, tha Lasteri. Ja ku po vijnë disa. Mos rënko e mos bëj avaz. Ato iu afruan flamurit. Ai e nxori flamurin, ato e qëlluan atë, kurse ai përsëri e ktheu flamurin në vend.

Mbi autorin

Uiliem Fokner lindi më 15 shtator 1897 në Nju Albani, Misisipi, SHBA. Ai rrjedh nga një familje që ka dhënë guvernatorë, gjeneralë dhe shtetarë, por për shkak të luftës civile amerikane, ajo përfundoi në varfëri të thellë.

Pas Luftë së Parë Botërore, gjatë së cilës Fokneri u angazhua në aviacionin luftarak kanadez dhe dy herë u rrëzua në Francë, nga të cilat pësoi lëndime të rënda, u kthye në Amerikë. Në atdhe s'e priste as lavdia, as puna, as dashuria. Vetëm letërsia.

"Unë jam një fshatar i cili rrëfen me qejf", thoshte Fokner me modesti. Më 1949, ai u shpërblye me çmimin Nobel për veprën e tij letrare. Fokneri vdiq më 6 korrik 1962.

Detajet e produktit
Koha Ditore
SKU000435
Bashkengjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

No customer reviews for the moment.

Write your review

Kelthitja dhe mllefi, Uiliem Fokner

Kelthitja dhe mllefi, Uiliem Fokner

Romani "Këlthitja dhe mllefi" i Uiliem Foknerit u botua për herë të parë në vitin 1929 dhe përshkruan në disa retrospektiva rënien e familjes dikur të fuqishme Kompson nga shtetet jugore.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000310

Marka: Botimet Dudaj

Nje trendafil per Emiline, William Faulkner

Përshtypje(t): 0

Është veç një fjalë goje të thuash se njeriu është i pavdekshëm vetëm sepse ai do të mbijetojë. Kur të ketë kumbuar tiktaku i mbramë i fundit të botës, pasi të jetë shuar me shkëmbimin e sprasëm e krejt të pavlerë të përshkënditjes së mbrëmjes së fundit.

Çmimi 550,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001325

Marka: Te tjere

Dublinasit, James Joyce

Përshtypje(t): 0

Titulli: DublinasitOrigjinali: DublinersTregimeAutori: James JoycePërktheu: Idlir AziziShtëpia botuese: ZenitTiranë, 2004f. 282Pesha: 0.29 kgISBN: 99927.948-1-xMbi librinKy libër përmban 15 tregime, të cilat zënë fill me nj

Çmimi 750,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok