• Banner

  • Çmim i zbritur
Filmkultura, Bela Balazs
  • Filmkultura, Bela Balazs

Filmkultura, Bela Balazs

SKU000388

Bela Balazh renditet ndër personalitet më të shquara të kulturës hungareze në veçanti dhe estetët e artit filmik në shkallë ndërkombëtare. Lindi më 1884 në Seged (Hungari) dhe qysh në të ri e tërhiqnin filozofia dhe estetika.

800 Lekë
680 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Filmkultura
Origjinali: Filmkultura
Gjinia: Kinematografi
Autori: Bèla Balázs
Shqipëroi: Kristaq Dhamo
Shtëpia botuese: Albin
Viti: 2008
Fq. 316
Pesha: 0.392 kg.
ISBN: 978-99943-49-21-0

Mbi autorin

Bela Balazh renditet ndër personalitet më të shquara të kulturës hungareze në veçanti dhe estetët e artit filmik në shkallë ndërkombëtare. Lindi më 1884 në Seged (Hungari) dhe qysh në të ri e tërhiqnin filozofia dhe estetika. Pas laurimit për filozofi në Universitetin e Budapestit (1909) punoi dhe krijoi në: Hungari deri më 1919, në Vjenë e Berlin në vitet 1920 – 1933, në Moskë në vitet 1934 – 1945, vit në të cilin u kthye në Hungari ku jetoi dhe punoi deri në fund të jetës, gusht 1949.

Bela Balazh është i njohur botërisht si një ndër më të parët dhe më të rëndësishmit estetë të kinemasë e ndërkohë një personalitet i veçantë dhe i gjithanshëm i kulturës hungareze: poet, tregimtar, romancier, skenarist, regjisor, kritik. Qysh në veprat e tij të para estetike dhe në krejt krijimtarinë e tij u bë flamuri i përpjekjeve të të gjithë atyre që e cilësonin si art dhe luftonin për njohjen e të veçantave të tij artistike.

I përcillte studimet e tij me një entuziazëm fanatik, me pasionin e profetit të dashuruar pas artit të ri, me një veshje tërheqëse të stilit estetik, plot aforizma dhe një polemikë luftarake. "Filmkultura" që i jepet sot lexuesit shqiptar është një nga veprat e tij më të shquara. Ajo përbën një sintezë të plotë të mendimit estetik për gjuhën e filmit dhe mjetet filmike që nga fillimet e deri në mesin e shek. XX – të, shkruar me një gjuhë dhe formë tërheqëse, një nga veprat më të rëndësishme përsa i përket njohjes si art dhe të edukimit me njohuritë themelore të gjuhës së filmit.

Në një kohë kur në vendin tonë mungonin tërësisht literatura për teorinë dhe estetikën e filmit, "Filmkultura" e Bela Balazh me siguri do të mirëpritet dhe do t'u vlejë si specialistëve dhe punonjësve të fushës përkatëse, ashtu edhe lexuesve të gjerë.

Detajet e librit
Albin
SKU000388
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001774

Botuesi: Tirana Times

Oxford - Historia e teatrit, John Russell Brown

(0)

Kjo përmbledhje tërheqëse e hisotrisë së teatrit, e mbështetur në hulumtimet më të fundit shkencore, përshkruan dhe nxjerr në pah arritjet më të mëdha të teatrit gjatë 4500 vjetëve, nga interpretimet festive në Egjiptin e Lashtë e deri te teatri ndërkombëtar, i shumë kulturave të kohës sonë.

Çmimi 2 550 Lekë Çmimi i zakonshëm 3 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botimet Dudaj

Turqizmat dhe semantika e tyre ne fjaloret e shqipes, Lindita Latifi Xhanari

(0)

Studiuesja Latifi është pjesëmarrëse e dhjetëra Konferencave shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare, brenda dhe jashtë vendit, duke kontribuar kështu me kumtime shkencore, veçanërisht në fushë të marrëdhënieve të gjuhëve të Ballkanit me gjuhët orientale.

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Te emertosh dhe te klasifikosh ne Ballkan, Gilles de Rapper, Pierre Sintes

(0)

Përgjatë dy dekadave të fundit, vendeve të rajonit u kanë dalë përpara sfida që kanë të bëjnë me emërtimet kolektive: nevoja për të emërtuar shtetet e reja të dala nga shpërbërja e Jugosllavisë, afirmimi identitar i minoriteteve etnike apo kombëtare, si edhe dalja në skenë e kategorive të reja të popullsisë.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000025

Botuesi: Botimet Dudaj

E Drejta Penale, pjesa e pergjithshme, Shefqet Muci

(0)

Dr. Shefqet Muçi është diplomuar jurist në Fakultetin e Shkencave Politike – Juridike, Universiteti i Tiranës në vitin 1968 dhe ka punuar gjyqtar në Kukës, kryetar gjykate në rrethet Tropojë, Shkodër e Tiranë, rreth 12 vjet anëtar i Gjykatës së Lartë dhe ministër i Drejtësisë në qeverinë e Stabilitetit (1991).

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001466

Botuesi: LIRA

Manual i kulturës së përgjithshme, Jean-Francois Braunstein, Bernard Phan

(0)

"Kultura e përgjithshme'': një shprehje e re për një ide të vjetër Vetë shprehja ''kulturë e përgjithshme'' është relativisht e re. Për herë të parë, ajo përkufizohet më 1932, në Fjalorin e Akademisë franceze, si "tërësia e njohurive të përgjithshme mbi letërsinë, historinë, filozofinë, shkencat dhe artet".

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2502

Botuesi: Pegi

Sekrete bukurie dhe mireqenieje

(0)

Për të gjithë femrat që kujdesen për formën, bukurinë dhe mirëqenien e tyre.• Më shumë se 100 ushtrime gjimnastikore të ilustruara për të arritur formën ideale.• Këshilla dietike dhe disa menu "dietash të veçanta" (me tregues të ulët glicemik, dieta bimore, me shumë proteina...).

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)