Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
How to Think More about Sex, Alain de Botton
  • How to Think More about Sex, Alain de Botton

How to Think More about Sex, Alain de Botton

Covering topics including adultery, lust, pornography and impotence, Alain de Botton argues that 21st century sex will always be a balancing act of trust versus risk, and of primal desire versus studied civility.

1 460 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: How to Think More about Sex
Origjinali: How to Think More about Sex
Kategoria: Libër motivues
Autori: Alain de Botton
Botues: Macmillan
Viti: 2012
Fq. 160
Pesha: 0.170 kg
ISBN: 978-1-4472-0227-1
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781447202271
ean13
9781447202271
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Wordsworth Classics

Nicholas Nickleby, Charles Dickens

Combining these with typically Dickensian elements of burlesque and farce, the novel is eminently suited to dramatic adaptation. So great was the impact as it left Dickens' pen that many pirated versions appeared in print before the original was even finished. 
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

A tale of two cities, Charles Dickens

Their story, which encompasses violence, revenge, love and redemption, is grippingly played out against the backdrop of the terrifying brutality of the French Revolution.
500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Vintage

Work, Joseph Heller

 Heller’s workplace is a cradle of paranoia, bravado and nauseating banter, forever shadowed by that perennial question, who’s really running the show here? In Heller’s hands, our daily grind has never seemed so absurd.
625 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Vintage

Adults in the Room, Yanis Varoufakis

Despite the mass support of the Greek people and the simple logic of his arguments, he succeeded only in provoking the fury of Europe’s political, financial and media elite. But the true story of what happened is almost entirely unknown – not least because so much of the EU’s real business takes place behind closed doors.
1 625 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

Mother Night, Kurt Vonnegut

Is Howard guilty? Can a black or white verdict ever be reached in a world that’s a gazillion shades of grey?
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

To the Lighthouse, Virginia Woolf

To the Lighthouse konsiderohet një nga pikat e referimit të modernizmit dhe romani më autobiografik mes romaneve të Virginia Woolf. Ai eksploron temat e humbjes, strukturës klasore dhe ccështjen e perceptimit, në një memorial shumë të bukur të asaj që është humbur, por nuk është harruar. Ky libër është përzgjedhur si një nga 100 romanet më të mira të...
450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Crime and Punishment, Fyodor Dostoevsky

Crime and Punishment is one of the greatest and most readable novels ever written. From the beginning we are locked into the frenzied consciousness of Raskolnikov who, against his better instincts, is inexorably drawn to commit a brutal double murder.
450 Lekë
More
Ka mbaruar

The call of the wild, Jack London

Based on London's experiences as a gold prospector in the Canadian wilderness and his ideas about nature and the struggle for existence, The Call of the Wild is a tale about unbreakable spirit and the fight for survival in the frozen Alaskan Klondike.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Ivanhoe, Sir Walter Scott

Ivanhoe returns from the Crusades in secret and is joined in his plans to re-establish Richard on the thrown by the moneylender Isaac of York, his daughter Rebecca, the mysterious Black Knight, Lady Rowena, and Robin Hood and his merry men.
375 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001335

Botuesi: Te tjere

Albania Business Guide 2009 - 2010

The Albania Business Guide is the first independent investor's handbook to this promising country in Southeast Europe and is an initiative of Gazmend Haxhia in cooperation with the Albanian Center for Management Services, Utrecht University in the Netherlands, Tirana Municipality's Department for City Promotion.
1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Heart of darkness, Joseph Conrad

The story told is of his early life as a ferry boat captain. Although his job was to transport ivory downriver, Charlie develops an interest in investing an ivory procurement agent, Kurtz, who is employed by the government.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

Men Without Women, Ernest Hemingway

In these fourteen stories, Hemingway begins to examine the themes that would occupy his later works: the casualties of war, the often uneasy relationship between men and women, sport and sportsmanship. In "Banal Story," Hemingway offers a lasting tribute to the famed matador Maera. "In Another Country" tells of an Italian major recovering from war wounds...
1 320 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

The Beautiful and Damned, F. Scott Fitzgerald

But as the money begins to fail, so does their marriage. Patch’s gradual descent into alcoholism, depression and alienation from his marriage ultimately lead to his ruin. Fitzgerald’s novel is a remorseless exploration of the horrors of an age of excess and lost innocence.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Robinson Crusoe, Daniel Defoe

With an Introduction and Notes by Doreen Roberts, Rutherford College, University of Kent at Canterbury From its first publication in 1719, Robinson Crusoe has been printed in over 700 editions. It has inspired almost every conceivable kind of imitation and variation, and been the subject of plays, opera, cartoons, and computer games.
600 Lekë
More
Në gjendje