Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
From the Earth to the Moon & Around the Moon, Jules Verne
  • From the Earth to the Moon & Around the Moon, Jules Verne

From the Earth to the Moon & Around the Moon, Jules Verne

 In From the Earth to the Moon and Around the Moon, Jules Verne turned the ancient fantasy of space flight into a believable technological possibility an engineering dream for the industrial age. 

375 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: From the Earth to the Moon & Around the Moon

Origjinali: From the Earth to the Moon & Around the Moon

Gjinia: Roman

Autori: Jules Verne

Shtëpia botuese: Wordsworth Classics

Viti: 2011

Fq. 424

Pesha: 0.287 kg

ISBN: 978-1-84022-670-6

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781840226706
ean13
9781840226706
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Wordsworth Classics

Nicholas Nickleby, Charles Dickens

Combining these with typically Dickensian elements of burlesque and farce, the novel is eminently suited to dramatic adaptation. So great was the impact as it left Dickens' pen that many pirated versions appeared in print before the original was even finished. 
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The Picture of Dorian Gray, Oscar Wilde

Oscar Wilde’s only novel is the dreamlike story of a young man who sells his soul for eternal youth and beauty.In this celebrated work Wilde forged a devastating portrait of the effects of evil and debauchery on a young aesthete in late-19th-century England.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Richard II, William Shakespeare

When Richard seizes land that rightfully belongs to his cousin Henry Bolingbroke, Bolingbroke retaliates by invading England while Richard is at war in Ireland. More popular with the commoners, Henry is eventually crowned King Henry IV.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Robinson Crusoe, Daniel Defoe

With an Introduction and Notes by Doreen Roberts, Rutherford College, University of Kent at Canterbury From its first publication in 1719, Robinson Crusoe has been printed in over 700 editions. It has inspired almost every conceivable kind of imitation and variation, and been the subject of plays, opera, cartoons, and computer games.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Moll Flanders, Daniel Defoe

 One of the earliest and most vivid female narrators in the history of the English novel, Moll recounts her adventures with irresistible wit and candour—and enough guile that the reader is left uncertain whether she is ultimately a redeemed sinner or a successful opportunist.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Around the World in Eighty Days, Jules Verne

'Phileas Fogg was one of those mathematically exact people, who, never hurried and always ready, are economical of their steps and their motions. He never made one stride too many, always going by the shortest route. He did not give an idle look. He did not allow himself a superfluous gesture.'.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The War of the World, H.G. Wells

When a strange, meteor-like object lands in the heart of England, the inhabitants of Earth find themselves victims of a terrible attack. A ruthless race of Martians, armed with heat rays and poisonous smoke, is intent on destroying everything that stands in its way. 
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Homage to Catalonia, George Orwell

 Here he brings to bear all the force of his humanity, passion and clarity, describing with bitter intensity the bright hopes and cynical betrayals of that chaotic episode: the revolutionary euphoria of Barcelona, the courage of ordinary Spanish men and women he fought alongside, the terror and confusion of the front, his near-fatal bullet wound and the...
1 320 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Arrow Books

Winner Take Nothing, Ernest Hemingway

Hunters, wives, old men of wisdom, waiters, fighters, women loved, women lost: they are all here, living on the raw edge, making love, facing the inevitable reality of death.
900 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Tender is the Night, F. Scott Fitzgerald

A brilliant psychiatrist at the time of his marriage, Dick is both husband and doctor to Nicole, whose wealth pushed him into a glamorous lifestyle, and whose growing strength highlights Dick’s decline.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje