Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
The Nose, Nikolai Gogol
  • The Nose, Nikolai Gogol

The Nose, Nikolai Gogol

'Strangely enough, I mistook it for a gentleman at first. Fortunately I had my spectacles with me so I could see it was really a nose.'

325 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: The Nose

Origjinali: Нос Nos

Gjinia: Novel

Autori: Nikolai Gogol

Shtëpia botuese: Penguin Classics

Viti: 2015

Fq. 64

Pesha: 0.057 kg 

ISBN: 978-0-141-39752-8

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780141397528
ean13
9780141397528
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Classics

The meek one, Fyodor Dostoyevsky

'I could see that she was still terribly afraid, but I didn't soften anything; instead, seeing that she was afraid I deliberately intensified it.' 
325 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Prisoner of Zenda, Anthony Hope

 Rudolf must foil the plans of the king’s brother, Prince Michael, and when the king is kidnapped and taken to a castle in Zenda, Rudolf must overcome the plots of the prince’s mistress and his henchman in order to rescue him.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Heart of darkness, Joseph Conrad

The story told is of his early life as a ferry boat captain. Although his job was to transport ivory downriver, Charlie develops an interest in investing an ivory procurement agent, Kurtz, who is employed by the government.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Crime and Punishment, Fyodor Dostoevsky

Crime and Punishment is one of the greatest and most readable novels ever written. From the beginning we are locked into the frenzied consciousness of Raskolnikov who, against his better instincts, is inexorably drawn to commit a brutal double murder.
450 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

The heart of a dog, Mikhail Bulgakov

A rich, successful Moscow professor befriends a stray dog and attempts a scientific first by transplanting into it the testicles and pituitary gland of a recently deceased man. 
1 300 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Mrs Dalloway, Virginia Woolf

Smith's day interweaves with that of Clarissa and her friends, their lives converging as the party reaches its glittering climax. Virginia Woolf's masterly novel, in which she perfected the interior monologue, brings past, present and future together on one momentous day in June 1923.
550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Macbeth, William Shakespeare

Driven by his own ambition and that of his power-hungry wife, he murders King Duncan and seizes the throne for himself. Forced to commit murder again and again to maintain their grip on power, Macbeth and Lady Macbeth become haunted by guilt and paranoia, falling into a spiral of madness and, eventually, death.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

The Invisible Man, H.G. Wells

Griffin, a stranger, arrives at the local inn of an English village, entirely shrouded in bandages. Forbidding and unfriendly, he confines himself to his room. Driven away by the villagers and turning to an old friend for help, Griffin reveals that he has discovered how to make himself invisible, and plans to use his condition for treacherous ends.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Hamlet, William Shakespeare

 As Hamlet tries to find out the truth of the situation, his troubled relationship with his mother comes to the fore, as do the paradoxes in his personality. A play of carefully crafted conflict and tragedy, Shakespeare’s intricate dialogue continues to fascinate audiences to this day.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Julius Caesar, William Shakespeare

Shakespeare’s contemporaries would have spotted the playwright’s attempts to use the shift from republican to imperial Rome to highlight the political situation of the Elizabethans at the time. Featuring some of the most powerfully resonant and rousing speeches of any of Shakespeare’s plays, Julius Caesar remains one of his most well-loved historical...
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Hard Times, Charles Dickens

Set in fictitious Coketown, England during the Industrial Revolution of the 1850s, Dickens wished to expose the enormous gulf between the rich and poor through his writing. In Hard Times, the social and moral purpose of his work is at its most evident.
400 Lekë
More
Në gjendje