Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Crime and Punishment, Fyodor Dostoevsky
  • Crime and Punishment, Fyodor Dostoevsky

Crime and Punishment, Fyodor Dostoevsky

Crime and Punishment is one of the greatest and most readable novels ever written. From the beginning we are locked into the frenzied consciousness of Raskolnikov who, against his better instincts, is inexorably drawn to commit a brutal double murder.

450 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Crime and Punishment

Origjinali: Crime and Punishment

Gjinia: Roman

Autori: Fyodor Dostoevsky

Shtëpia botuese: Wordsworth Classics

Viti: 2000

Fq. 485

Pesha: 0.343 kg

ISBN: 978-1-84022-430-6

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9781840224306
ean13
9781840224306
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Books

Days of reading, Marcel Proust

They have inspired debate, dissent, war and revolution. They have enlightened, outraged, provoked and comforted. They have enriched lives - and destroyed them. Now Penguin brings you the works of the great thinkers, pioneers, radicals and visionaries whose ideas shook civilization and helped make us who we are.
850 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Julius Caesar, William Shakespeare

Shakespeare’s contemporaries would have spotted the playwright’s attempts to use the shift from republican to imperial Rome to highlight the political situation of the Elizabethans at the time. Featuring some of the most powerfully resonant and rousing speeches of any of Shakespeare’s plays, Julius Caesar remains one of his most well-loved historical...
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Books

The Plague, Albert Camus

An immediate triumph when it was published in 1947, The Plague is in part an allegory of France's suffering under the Nazi occupation, and a story of bravery and determination against the precariousness of human existence.
1 320 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

King Lear, William Shakespeare

Epic and tragic in its scope, King Lear explores a king’s demise into madness and insanity when he is betrayed by two of his manipulative and scheming daughters. It is Cordelia, the third and only daughter who refuses to flatter her father to deceive, who is banished from the kingdom, leading to dramatic and tumultuous events.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Robinson Crusoe, Daniel Defoe

With an Introduction and Notes by Doreen Roberts, Rutherford College, University of Kent at Canterbury From its first publication in 1719, Robinson Crusoe has been printed in over 700 editions. It has inspired almost every conceivable kind of imitation and variation, and been the subject of plays, opera, cartoons, and computer games.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

To the Lighthouse, Virginia Woolf

To the Lighthouse konsiderohet një nga pikat e referimit të modernizmit dhe romani më autobiografik mes romaneve të Virginia Woolf. Ai eksploron temat e humbjes, strukturës klasore dhe ccështjen e perceptimit, në një memorial shumë të bukur të asaj që është humbur, por nuk është harruar. Ky libër është përzgjedhur si një nga 100 romanet më të mira të...
450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Silas Marner, George Eliot

Silas Marner is a tender and moving tale of sin and repentance set in a vanished rural world and holds the reader's attention until the last page as Eppie's bonds of affection for Silas are put to the test.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Romeo and Juliet, William Shakespeare

With a bitter feud between their respective families, Romeo and Juliet’s love is troubled from the start, and through their relationship, Shakespeare shows the fine line between love, hatred, comedy and tragedy
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Hard Times, Charles Dickens

However human joy is not excluded thanks to ‘Mr Sleary’s Horse-Riding’ circus, a gin-soaked and hilarious troupe of open-hearted and affectionate people who act as an antidote to all the drudgery and misery endured by the ordinary citizens of Coketown.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Women in Love, D. H. Lawrence

On what grounds could we place ourselves above and beyond the animal world? What are the definitive forms of our relationships – love, marriage, family, friendship – really worth? And how might they be otherwise?
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Mrs Dalloway, Virginia Woolf

Smith's day interweaves with that of Clarissa and her friends, their lives converging as the party reaches its glittering climax. Virginia Woolf's masterly novel, in which she perfected the interior monologue, brings past, present and future together on one momentous day in June 1923.
550 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Penguin Classics

The meek one, Fyodor Dostoyevsky

'I could see that she was still terribly afraid, but I didn't soften anything; instead, seeing that she was afraid I deliberately intensified it.' 
325 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Notes from underground & other stories, Fyodor Dostoevsky

Many of these stories, like his great novels, reveal his special sympathy for the solitary and dispossessed, explore the same complex psychological issues and subtly combine rich characterization and philosophical meditations on the (often) dark areas of the human psyche, all conveyed in an idiosyncratic blend of deadly seriousness and wild humour. 
450 Lekë
More
Ka mbaruar