Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
The Valley of Fear: A Sherlock Holmes Adventure, Arthur Conad Doyle
  • The Valley of Fear: A Sherlock Holmes Adventure, Arthur Conad Doyle

The Valley of Fear: A Sherlock Holmes Adventure, Arthur Conad Doyle

First published as a serialization in The Strand Magazine between 1914 and 1915, this fourth and final Sherlock Holmes novel will delight fans of Conan Doyle’s legendary detective and his faithful sidekick Watson.

375 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: The Valley of Fear: A Sherlock Holmes Adventure
Origjinali: The Valley of Fear: A Sherlock Holmes Adventure
Gjinia:  Roman
Autori: Arthur Conad Doyle
Shtëpia botuese: Collins Classics
Viti: 2016
Fq. 222
Pesha: 0.14
ISBN: 978-0-00-816675-5

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780008166755
ean13
9780008166755
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Collins Classics

Twelfth night, William Shakespeare

Alone in a strange land, Viola disguises herself as a male servant, Cesario, in order to work for the Duke Orsino. Orsino is in love with Lady Olivia, but it is Cesario that Olivia falls for. 
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The House of Mirth, Edith Wharton

But as she nears thirty, her foothold becomes precarious; a poor girl with expensive tastes, she needs a husband to preserve her social standing, and to maintain her in the luxury she has come to expect. Whilst many have sought her, something - fastidiousness or integrity- prevents her from making a 'suitable' match.
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Harper Collins

On Drinking, Charles Bukowski

 Through drink, Bukowski is able to be alone, to be with people, to be a poet, a lover, and a friend—though often at great cost. As Bukowski writes in a poem simply titled “Drinking,”: “for me/it was or/is/a manner of/dying/with boots on/and gun/smoking and a/symphony music background.”
2 120 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

A Moveable Feast, Ernest Hemingway

'If you are lucky enough to have lived in Paris as a young man, then wherever you go for the rest of your life, it stays with you, for Paris is a moveable feast'
1 200 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

The sea-wolf, Jack London

When a sudden collision rips a hole in the ship’s hull, the ferry sinks like a stone, throwing the literary critic into the icy harbor. Rescued by the Ghost, a seal-hunting vessel, van Weyden counts his blessings. Little does he know he’s boarded a ship bound straight for hell.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

A Portrait of the Artist as a Young Man, James Joyce

Autobiographical in tone, Joyce’s tale of Stephen Dedalus’ journey into adulthood explores the intellectual and moral development of an artist as he struggles to overcome the ingrained Catholic consciousness of his childhood – a family life governed by Irish history, religion and politics. 
450 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Old Man and the Sea, Ernest Hemingway

It was The Old Man and the Sea that won for Hemingway the Nobel Prize for Literature. Here, in a perfectly crafted story, is unique and timeless vision of the beauty and grief of man's challenge to the elements in which he lives.
1 190 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Wordsworth Classics

The Aeneid, Virgil

The Aeneid is Virgil’s Masterpiece. His epic poem recounts the story of Rome’s legendary origins from the ashes of Troy and proclaims her destiny of world dominion.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Jacob's Room, Virginia Woolf

The narrative traces Jacob’s childhood in Cornwall and his education at Cambridge, culminating in an evocative portrait of his adult life in London and abroad.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Antigone, Sophocles

'It's a dreadful thing to yield...but resist now?Lay my pride bare to the blows of ruin?That's dreadful too.'
325 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Books

The End, Samuel Beckett

'They didn't seem to take much interest in my private parts which to tell the truth were nothing to write home about, I didn't take much interest in them myself.'
300 Lekë
More
Në gjendje