• Banner

Kambana e qelqte, Sylvia Plath
  • Kambana e qelqte, Sylvia Plath

Kambana e qelqtë, Sylvia Plath

Esteri është një studente e shkëlqyer, një vajzë e bukur dhe e talentuar, por ajo po fundoset pak nga pak, fshehurazi e për arsye që as vetë nuk i ka krejt të qarta. Në kryeveprën e saj të njohur e të gjithëkohshme, Sylvia Plath, tinëzisht, e tërheq lexuesin brenda shkatërrimit të Esterit, dhe e bën me një forcë të tillë, sa marrëzia e saj bëhet e prekshme, e vërtetë, pothuajse racionale.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kambana e qelqtë
Origjinali: The bell jar
Gjinia: Roman
Autori: Sylvia Plath
Shqipëroi: Davjola Ndoja
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2017
Fq. 258
Pesha: 0.349 kg.
ISBN: 978-9928-248-26-8

Mbi librin

Esteri është një studente e shkëlqyer, një vajzë e bukur dhe e talentuar, por ajo po fundoset pak nga pak, fshehurazi e për arsye që as vetë nuk i ka krejt të qarta. Në kryeveprën e saj të njohur e të gjithëkohshme, Sylvia Plath, tinëzisht, e tërheq lexuesin brenda shkatërrimit të Esterit, dhe e bën me një forcë të tillë, sa marrëzia e saj bëhet e prekshme, e vërtetë, pothuajse racionale. Ky depërtim i thellë në skutat më të errëta e më pikëlluese të psikikës njerëzore, është një nga arritjet më të jashtëzakonshme të letërsisë.

Fragment nga libri

- E di çfarë është poezia, Ester?
- Jo, çfarë është?
- Një grimcë pluhuri.

Dhe sapo ai niste të buzëqeshte me një pamje krenare, unë do t'ia ktheja: "Ashtu janë kufomat që hap ti. Ashtu janë njerëzit që ti kujton se po shëron. Ata janë pluhur si pluhuri vetë. Për mua, një poezi e mirë jeton ku e ku më shumë sesa qindra prej atyre njerëzve të marrë së bashku".

Komente mbi librin

"Te "Kambana e qelqtë", Sylvia Plath ka përdorur në mënyrë të shkëlqyer një nga teknikat më të rëndësishme të realizmit, atë që kritiku rus Shklovsky e ka quajtur "defamiljarizim". Realizmi i vërtetë e defamiljarizon botën tonë, kështu që ajo ngrihet nga pluhuri i së zakonshmes dhe del sërish në pah.

Kjo është krejtësisht e kundërta me atë realizmin kallp që na e paraqet botën si diçka të parë dhe të njohur me mijëra herë, të cilën jemi përherë të gatshëm ta pranojmë. "Kambana e qelqtë" është një roman në të cilin autorja rrëfen ngjarjet e jetës së saj në moshën 20 vjeçare; orvatjen e saj për vetëvrasje dhe rikthimin në jetë me paterica.

Është një roman i jashtëzakonshëm, po aq i hidhur dhe i pamëshirshëm sa dhe poezitë e saj të fundit... Fitzgerald – i e kishte zakon të thoshte se ai shkruante me "autoritetin e dështimit" dhe kjo ishte e vërtetë, sepse ky fakt ishte burim fuqie në veprat e tij më të vona.

Mirëpo "autoriteti i dështimit" nuk është veçse një hije e zbehtë në krahasim me "autoritetin e vetëvrasjes", siç ndihet në veprat "Ariel" dhe "Kambana e qelqtë" të Plath – it. Dhe kjo jo ngaqë Sylvia Plath, duke i dhënë fund jetës së saj, u dha lexuesve shkasin makabër për t'u interesuar për veprën e saj, ndonëse pa dyshim është pjesërisht e vërtetë, por ngaqë ajo e dinte që ishte Lady Lazarus.

Veprat e saj nuk na erdhën pas vdekjes. Ato u shkruan pas vdekjes. Midis vetëvrasjeve, Plath – i shkroi romanin e saj të vetëm dhe poezitë e "Arielit" si ndër ethe, si një njeri që mbahej në jetë me paterica dhe e dinte që ato po thyhesin. A duhet të jemi mirënjohës për gjëra të tilla? A mund ta pranojmë çmimin që pagoi për atë që na fali? A është vërtet art vdekja?..."

The New York Times

""Kambana e qelqtë" nuk është vetëm një klasik i letërsisë (megjithëse ishte kaq i pakohë për periudhën kur u shkrua), por është edhe një roman që do të vazhdojë t'u flasë njerëzve gjithmonë, pasi rrëfen për probleme dhe cene klasike të natyrës njerëzore, të cilat do të ekzistojnë jetë e mot."

The Guardian

"Plath – i ilustron standardin e dyfishtë mes burrave dhe grave duke e ndotur librin me burra të vrazhdë, injorantë e të pazotë, por që gëzojnë liri të cilat gratë as nuk i ëndërrojnë."

The Telegraph

"... Plath – i qe e vetmja që e vështroi me vendosmëri çarmatosëse Gorgonën... u përball syhapur me të vërteta që brezi i saj nuk donte t'i shihte."

The Independent

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2844

Botuesi: Aleph

Lady Lazarus, Sylvia Plath

(0)

Këto poema marrin mbi vete rreziqe të jashtëzakonshme, duke e shtrirë stilin e thatë e të zhveshur të Sylvia Plath – it deri aty ku nuk mban më. Janë një triumf i hidhur, provë e kapacitetit të poezisë për t'i dhënë realitetit qëndrueshmërinë më të madhe të së imagjinuarës. Ajo nuk mund të rikthehej prej tyre.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2244

Botuesi: Argeta LMG

Sidi, Pjer Kornej

(0)

Titulli: SidiOrigjinali: Theatre ChoisiGjinia: TragjediAutori: Pjer KornejShqipëroi: Prokop M. GjergoShtëpia botuese: Argeta LMGViti: 2006Fq. 94Pesha: 0.13 kgISBN: 978-99943-30-38-1  

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2536

Botuesi: OMSCA-1

Ne moshen e pafajesise, Edith Wharton

(0)

Romani "Në moshën e pafajësisë" përqendrohet në martesën e pashmangshme të një çifti të klasës së lartë dhe në shfaqjen e një gruaje të gjendur në një skandal, e cila kërkon lumturinë e çiftit.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Kallamishte në erë, Grazia Deledda

(0)

Libri "Kallamishte në erë", i cili e pa dritën e botimit në vitin 1913, është romani më i lexuar dhe më i përkthyer i autores Deledda. Në Galte, jetojnë damat Pintor, dikur pjesë e aristokracisë çifligare tashmë të rrënuar, të cilat nuk dinë t'i përshtaten shoqërisë që ndryshon, ku tregtarët dhe fajdexhinjtë bëjnë ligjin.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Kështjella blu, L. M. Montgomery

(0)

Valencia Stirling është 29 vjeçe, e pamartuar, dhe ka jetuar tërë jetën me familjen e saj në një rrugë të qetë, në një shtëpi të vogël dhe kurrë nuk guxonte ta kundërshtonte nënën e saj autoritare, gjithashtu edhe hallën që jetonte me to.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Ferma e kafshëve, George Orwell

(0)

Thellësisht aktual dhe po aq i freskët sa ç’ka qenë më shumë se gjysmë shekulli  më parë, “Ferma e kafshëve” është një përrallë për ata që mëtojnë të jenë  çlirimtarë kudo në botë. Teksa dëshmohet, përmes thjerrës së historisë, ngritja dhe rënia e përgjakshme e kafshëve revolucionare, dallohen farat e  totalitarizmit në sistemet më ideale, si dhe...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Gem, Erich Maria Remarque

(0)

Beduinët kalorës, të veshur me ca dollma bojë kafe, kaluan me të katra aty pranë. Vinte erë plehu devesh dhe shkretëtire. Pas mauzoleve të mamlukëve, kalorësit u rreshtuan në një varg të gjatë në sfondin e qiellit të pastër dhe vrapuan me të katra sikur donin të pushtonin me sulm qiellin.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2445

Botuesi: Dituria

Motrat Rondoli, Gi de Mopasan

(0)

Në këtë vëllim janë paraqitur novelat: Motrat Rondoli, Marroka, Zëvendësuesi, Shenja, Dhoma 11, E papritura, Gruaja ime, E vdekura, Kërcuri, E panjohura, Një portret, Ujku, Endacaku, Zonja Baptistë, Zonja Herme, Dora rrjepacake, Horla.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Asgjë të re nga fronti i perëndimit, Erih Maria Remark

(0)

Kantoreku është profesor i Bojmerit, Kropit, Mylerit dhe Lerit, 18-vjeçarë gjermanë kur oshtimat e predhave të luftës së madhe gjëmojnë nga njëra anë e Europës në tjetrën. Një burrec i rreptë i veshur në gri, me një fytyrë prej miu, kërkon të jetë udhëzues i të rinjve në botën e punës, të kulturës dhe të progresit.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)