Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Shko, ver nje roje, Harper Lee
  • Shko, ver nje roje, Harper Lee

Shko, vër një rojë, Harper Lee

OMSCA-1

Doli në qarkullim nëpër libraritë e vendit romani "Shko, vër një rojë" (Go Set a Watchman), i autores së njohur amerkane Harper Lee, botim që njohu një sukses të jashtëzakonshëm si edhe romani i saj i parë, i cili kishte mbetur i pabotuar deri më sot.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shko, vër një rojë
Origjinali: Go Set a Watchman
Gjinia: Roman
Autori: Harper Lee
Shqipëroi: Oriana Tamburi
Shtëpia botuese: Omsca – 1
Viti: 2016
Fq. 336
Pesha: 0.401 kg.

Mbi librin

Doli në qarkullim nëpër libraritë e vendit romani "Shko, vër një rojë" (Go Set a Watchman), i autores së njohur amerkane Harper Lee, botim që njohu një sukses të jashtëzakonshëm si edhe romani i saj i parë, i cili kishte mbetur i pabotuar deri më sot, se mendohej se origjinali i shkruar kohë më parë me makine shkrimi kishte humbur.

Fragmente nga libri

- Ë, hëm. Jo një fanatike e madhe...
Zhan Luiza u ngrit në këmbë dhe u afrua te rafti i librave. Ajo mori një fjalor dhe e hapi.
- Fanatik, - lexoi ajo. - Emër. Një njeri që i përkushtohet me kokëfortësi... partisë, besimit ose opinionit të vet. Mund të më japësh një sqarim, zotëri?

- Thjesht po mundohesha t'i jepja përgjigje pyetjes sate. Më lër ta zhvilloj pak më shumë atë përkufizim. Çfarë bën një fanatik, kur ndesh një njeri që kundërshton opinionet e tij? Nuk lëshon pe. Është i ngurtë. Madje as nuk bën ndonjë përpjekje për të dëgjuar, thjesht vjell zemërim drejt bashkëfolësit. Tani ti, ti pe që e gjithë bota jote u kthye kokëposhtë nga babai shembullor, kështu që ia mbathe vrapit. Dhe çfarë vrapi se! Pa dyshim që ke dëgjuar biseda agresive, që kur je kthyer në shtëpi, por në vend që t'u përvisheshe qorrazi atyre që i thoshin ato, ti u ktheve shpinën dhe ia mbathe vrapit. Ti, në fakt, the: "Nuk më pëlqen mënyra se si i bëjnë gjërat këta njerëz, nuk kam kohë për të humbur me ta". Bën mirë ta gjesh kohën për t'u marrë me ta, zemër, përndryshe nuk do të arrish kurrë. Do të jesh njësoj si tani edhe kur të mbushësh gjashtëdhjetë vjeç... atëherë ke për të qenë rast studimi...

- E po, në fillim të duhet një djalë. Pastaj ai të përqafon, të shtrëngon shumë fort dhe të jep puthje me gjuhë. Kjo domethënë që ai, kur të puth ty, e hap gojën dhe e fut gjuhën e vet në gojën tënde... - Ajo kishte ndier një oshtimë në veshë, që e kishte mbytur zërin e Ada Belës.

E kishte ndier se gjaku po i ikte nga fytyra. Pëllëmbët e duarve i ishin njomur nga djersa dhe ishte munduar të kapërdinte pështymën. Do të kishte dashur të largohej prej aty, por nuk mundej. Po të largohej, ato do ta kuptonin.

Ajo ishte ngritur në këmbë, ishte përpjekur të buzëqeshte, por buzët po i dridheshin. Ajo i kishte shtrënguar fort buzët... po ashtu edhe dhëmbët. - ...dhe kaq është e gjitha. Si është puna, Zhan Luiza? Je zbardhur si gëlqere. Mos të tremba gjë, ë? - ishte zgërdhirë Ada Bela.
- Jo, - i ishte përgjigjur Zhan Luiza. - Thjesht po ndiej të ftohtë. Them të hyj brenda.

Teksa ecte në oborrin e shkollës, ajo ishte lutur me vete që ato të mos ia vinin re gjunjët që po i dridheshin. Mandej kishte hyrë në banjën e vajzave dhe kishte nxjerrë në duarlarëse ç'kishte në stomak. Nuk kishte pikë dyshimi. Alberti ia kishte cikur buzët me gjuhë. Ajo ishte shtatzënë.

Koment nga Washington Post

"Shko, vër një roje" është një libër që të mahnit..."

Mbi autoren

Harper Lee është lindur në vitin 1926 në Monrovilë të Alabamës. Ajo është e njohur në vendin tonë me romanin e saj të famshëm e ndër më të lexuarit në botë "Të vrasësh zogun përqeshës" (To Kill a Mockingbird), një nga romanet më të dashur për lexuesin amerikan, që e vulosi emrin e saj në historinë e letërsisë botërore dhe është nderuar me Çmimin prestigjioz "Pulitzer", me Medaljen e Lirisë nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe me shumë çmime e vlerësime të tjera letrare. Harper Lee vdiq në gjumë, në mëngjesin e 19 shkurtit, në moshën 89 vjeçare.

Detajet e librit
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2201

Botuesi: Tirana Times

Studim gruaje, tregime franceze

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga tregimet e Volterit, Markezit De Sad, Honore de Balzakut, Sharl Bodlerit, Stefani Malarmesë, Gi dë Mopasanit, Marsel Prustit, Mauris Level dhe Rene Daumalit.
600 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Pegi

Ferma e kafshëve, George Orwell

Thellësisht aktual dhe po aq i freskët sa ç’ka qenë më shumë se gjysmë shekulli  më parë, “Ferma e kafshëve” është një përrallë për ata që mëtojnë të jenë  çlirimtarë kudo në botë. Teksa dëshmohet, përmes thjerrës së historisë, ngritja dhe rënia e përgjakshme e kafshëve revolucionare, dallohen farat e  totalitarizmit në sistemet më ideale, si dhe...
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Natë e ditë, Virginia Woolf

Katerinë Hilberi është e bukur dhe e privilegjuar, por me një të ardhme të paqartë. Ajo duhet të zgjedhë midis poetit të pazakontë Uilliam Rodni dhe pasionit të saj të rrezikshëm për Ralf Denhamin.
1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Albas

Katedralja Shën Mëria e Parisit, Victor Hugo

Ai dallon shumë Mesjetë: te Revolucioni Frëng, te shkaqet që e prodhuan atë; tek arbitrariteti dhe despotizmi i pakufi, tek infleksibiliteti i organizmave që ishin krijuar historikisht për të mbajtur ekuilibra e balanca. A nuk na duken skena të Revolucionit ato, kur lypsarët sulmojnë katedralen për të shpëtuar Esmeraldën.
1 100 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2486

Botuesi: Onufri

Antoni dhe Kleopatra, Uiliam Shekspir

Antoni dhe Kleopatra është një nga tragjeditë më të njohura të Shekspirit. E shkruar rreth dhjetë vjet pas Jul Cezarit, kjo tragjedi përshkruan ngjarje dhe individë të vërtetë të historisë romake, por ndryshe nga Jul Cezari, ajo paraqet edhe historinë e dashurisë së personazheve prej të cilëve ka marrë edhe emrin tragjedia.
800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: IDK

Triumfi dhe tragjizmi i Erazmit të Roterdamit, Stefan Zweig

Një ndër prej veprave më interesante të Stefan Zweig-ut. Një portret i shkëlqyer psikologjik e historik i Erazmit të Roterda mit, një prej fi gurave më interesante e komplekse të Rilindjes dhe të mbarë historisë intelektuale të Europës.
580 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Gjeniu, Teodor Drajzer

Saga e Gjeniut, shkruar nga shkrimtari ri shquar amerikan i shekullit te XX, Teodor Drazjer vjen me nje perkthim te dyte, realizuar nga Eris Rusi dhe hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Ombra GVG.
2 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Ferri, Dante Aligieri

Dante Alighier lindi në Firence, shkrimtar dhe politikan italian. Konsidrohet si poeti më i madh i Italisë.Pati një jetë shumë të mundimshme, vdiq në ekzil larg nga qyteti i tij i lindjes. Dantja është autori i Komedisë Hyjnore (Divina Commedia), e cila merret si kryevepër, si antonomasi e letërsisë të të gjitha kohrave.
790 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Gruaja me flatra, Dino Buzzati

Ndoshta, shtrohet pyetja, nga çfare intuite, nga cili zbulim i të vërtetës së fshehur, përtej shtratit të vanitetit njerëzor, shkrimtari ka marrë atë forcë të kristaltë paditëse kundër banalitetit dhe marrëzisë së mëkatit, të harresës dhe të dashakeqësisë.
800 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000173

Botuesi: Ideart

Harpa e barit, Truman Capote

Truman Capote është një nga shkrimtarët amerikanë më të shquar të shekullit XX. Krijimtaria e tij e gjerë përfshin tregime, novela, vepra të ndryshme skenike, publicistikë, skenarë filmash, libra me temën e dashurisë dhe të krimit etj, dhe në to shpaloset më së miri i ashtuquajturi "gotiku tradicional i Jugut amerikan".
500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: 2280

Botuesi: OMSCA-1

Te vrasesh zogun perqeshes, Harper Lee

Një nga rrëfimet më të dashura të të gjitha kohërave. "Të vrasësh zogun përqeshës" ka fituar çmimin Pulitzer dhe është përkthyer në më shumë se dyzet vende të botës.
1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2458

Botuesi: IDK

Libri i iluzioneve, Paul Auster

Gjashtë muaj pasi kishte humbur të shoqen bashkë me dy djemtë në një aksident avioni, profesori David Zimmer vazhdon të jetë i kredhur në dëshpërim, kur befas një natë rastësisht i ndodhë të shohë disa pjesë të një filmi të humbur të periudhës së filmit pa zë.
1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: IDK

Trilogjia e Nju Jorkut, Paul Auster

Nisi me një numër të gabuar, tri zile telefoni në mes të natës dhe zëri nga ana tjetër që pyeste për dikë që nuk ishte ai. Shumë kohë më pas, kur qe në gjendje të mendonte për çka i kishte ndodhur, do të arrinte në përfundimin se asgjë nuk ishte reale veç rastësisë ...
1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Korrigjimet, Jonathan Franzen

Lambertët, një familje gati tradicionale e mesperëndimit amerikan, po shpërbëhet diku mesit të shekullit të njëzetë. Të tre fëmijët e Alfredit dhe Enisdës, largohen dhe nisin secili një jetë të re në lindje të vendit.
1 600 Lekë
More
Në gjendje