• Banner

Loja e rruazave prej qelqi, Hermann Hesse, vol. 2
  • Loja e rruazave prej qelqi, Hermann Hesse, vol. 2

Loja e rruazave prej qelqi, Hermann Hesse, vol. 2

Secili prej nesh s'është gjë tjetër veçse një qenie njerëzore, s'është gjë tjetër veçse një përpjekje, një diçka që ecën për të arritur diku. Por kjo qenie njerëzore duhet të ecë drejt vendit ku ndodhet përsosuria, duhet të synojë drejt qendrës dhe jo drejt periferisë.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Loja e rruazave prej qelqi, vëllimi i dytë
Origjinali: Das Glasperlenspiel
Gjinia: Roman
Autori: Hermann Hesse
Shqipëroi: Aristidh Ristani
Shtëpia botuese: Elena Gjika
Viti: 2010
Fq. 344
Pesha: 0.503 kg.
ISBN: 978-99956-796-6-8

Fragment nga libri

Secili prej nesh s'është gjë tjetër veçse një qenie njerëzore, s'është gjë tjetër veçse një përpjekje, një diçka që ecën për të arritur diku. Por kjo qenie njerëzore duhet të ecë drejt vendit ku ndodhet përsosuria, duhet të synojë drejt qendrës dhe jo drejt periferisë. Një njeri mund të jetë specialist i rreptë në fushën e logjikës ose të gramatikës dhe në të njëjtën kohë të jetë plot fantazi e muzikë.

Një njeri mund të jetë muzikant ose të merret me Lojën e rruazave prej qelqi dhe në të njëjtën kohë të ketë pasion të madh për ligjin e për rendin. Ai lloj njeriu që ne ëndërrojmë, ai lloj njeriu që ne duam dhe synojmë të bëhemi, do ta këmbente çdo ditë shkencën ose artin e vet me gjithçka tjetër, do të shkëlqente me logjikën më të kristaltë në Lojën e rruazave prej qelqi dhe me fantazinë më pjellore në gramatikë.

Kur në luftën e interesave e të sloganeve ekziston rreziku që e vërteta të zhvlerësohet, të shtrembërohet e të dhunohet njësoj siç ndodh me individin, me gjuhën, me artet e me gjithçka organike dhe të lëvruar mjeshtërisht, atëherë detyra jonë e vetme është të reagojnë e të shpëtojmë të vërtetën, domethënë aspiratën për të vërtetën, çka mishëron bindjen tonë supreme.

Shkencëtari që, në rolin e vet si orator, si autor ose si mësues, thotë me dashje gjëra të rreme, përkrah me dashje gënjeshtrat e falsifikimet, kësisoj jo vetëm kundër ligjeve organike themelore, por, ndryshe nga ç'mund të duket aty për aty, nuk i sjell asnjë dobi popullit të vet, përkundrazi, e dëmton rëndë, i prish ajrin dhe tokën, ushqimin dhe pijen, i helmon mendjen dhe ndjenjën e drejtësisë, duke ndihmuar në këtë mënyrë të gjitha forcat e këqija e armiqësore që e kërcënojnë popullin për ta asgjësuar.

Mbi autorin

Shkrimtari dhe poeti Herman Hese ka lindur në qytetin e vogël Kalv të Gjermanisë, më 2 korrik 1877, në një familje me bindje të thella fetare. I ati dhe gjyshi nga e ëma, që patën qenë misionarë në Indi, i kishin ngjallur qysh në moshë fare të re një interesim të madh për filozofinë orientale dhe për kulturën kozmopolite e humaniste, që do të përbëjnë më pas një tipar të pashlyeshëm të personalitetit të tij intelektual.

Më anë tjetër, edukata e rreptë protestante që i dha familja do të binte shumë shpejt në kundërshtim me ndjeshmërinë e djaloshit Hese dhe me talentin e tij të parakohshëm artistik. Filozof po aq sa edhe romancier e poet, ai do të aspirojë gjatë tërë jetës për një qytetërim ideal, ku të mbizotërojë një ekuilibër midis shpirtit dhe intelektit. Në vitin 1946, ai u nderua me Çmimin Nobel për Letërsinë. Vdiq më 9 gusht 1962 në Montanjolë të Zvicrës, ku jetonte dhe punonte qysh nga viti 1919.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000442

Botuesi: Koha Ditore

Siddharta, Herman Hese

Në romanin "Siddharta" kemi të bëjmë me reflektimin e filozofisë dhe religjionit në jetën tonë. Rrëfimi për një djalosh të ri është i stilizuar në mënyrë të fuqishme në vija autobiografike duke përfshirë këtu sidomos refuzimin masiv të mësimeve dogmatike.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Loja e rruazave prej qelqi, Hermann Hesse, vol. 1

Ky roman, që është përkthyer në më se 40 gjuhë të botës dhe në 12 dialekte indiane, përmban një utopi shumë konkrete dhe jo më kot u është kushtuar "Pelegrinëve të Orientit", emërtim i përdorur nga autori për artistët, për shkrimtarët dhe për të gjithë njerëzit e së shkuarës, të së tashmes e të së ardhmes.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Mitrush Kuteli

Njëzet e gjashtë dhe një, Maksim Gorki

Tregimet që bëjnë pjesë në këtë përmbledhje janë botuar mes viteve 1895 – 1913 dhe i takojnë rinisë letrare të shkrimtarit rus Maksim Gorki (1868 – 1936). Personazhet e tyre janë njerëz me tipare të forta, me pasione të forta, që duan fort lirinë e tyre, jetën, që dashurojnë fort dhe po ashtu urrejnë me forcë.

Çmimi 970 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2316

Botuesi: Argeta LMG

Net te bardha, F. M. Dostojevski

Fjodor Dostojevski ka lindur më 11 nëntor 1821, Moskë, Rusi. Jeta e autorit rus Fjodor Dostojevski, ndër figurat më të shquara të literaturës botërore, ishte dëshmi e vuajtjeve. Në moshën 15 vjeçare nëna i vdes nga tuberkulozi; dy vjet më pas vdes gjithashtu edhe i ati, një alkoolist i dhunshëm, për të cilin besohet se u vra nga shërbëtorët e tij.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

E bija e kapitenit, A. S. Pushkin

I njohur te lexuesi shqiptar me poemat, poezitë, dramat, romanet, novelat, tregimet e përrallat e tij, Aleksandër Pushkin konsiderohet më i madhi poet rus njëkohësisht themelues i letërsisë moderne ruse. Drama, romanca e satira janë të ndërthurura e gërshetuara gjithnjë mjeshtërisht në veprën e tij, të ndërlidhura gjithaq me letërsinë e jetën ruse.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001325

Botuesi: Te tjere

Dublinasit, James Joyce

Nga tregimi në tregim parakalojnë portrete personazhesh, mosha e të cilave lëviz nga fëmijëria tek adoleshentët, nga rinia te pleqtë, por edhe te të vdekurit. Një pjesë e personazheve janë jetimë, me gjysh e pa baba.Pothuaj të gjitha tregimet mbyllen papritmas, me ndonjë fjali të pa artikuluar mirë. Vendodhja e tregimeve është Dublini dhe, po të...

Çmimi 750 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Argeta LMG

Gjeniu, Në luftë me jetën, vol.2, Teodor Drajzer

Kështu ndodhte puna edhe me Anxhelan dhe Juxhinin.Ata po jetonin prapë së bashku, po u afroheshin pak nga pak të gjithë miqve të tyre të vjetër dhe, në pamjen e jashtme, dukeshin aq të lumtur, sikur anija e lumturisë së tyre bashkëshortore të mos kish kaluar asnjë shtërngatë...

Çmimi 1 190 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2597

Botuesi: OMBRA GVG

Majkelli, vellai i Xherrit, Xhek London

Nuk është kollaj t'i bindësh njerëzit të mblidhen dhe akoma më e vështirë t'i bësh ata të lëvizin në protesta të organizuara kundër kushteve të padurueshme të jetës, aq më tepër për kafshët, të cilat me aq "dashuri" i kanë skllavëruar.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000795

Botuesi: Onufri

Otello, Uiliam Shekspir

Së bashku me Hamletin, Mbretin Lir dhe Maktbethin, Otello është një nga katër tragjeditë e mëdha të Shekspirit dhe, rrjedhimisht, një shtyllë e asaj që shumica e kritikëve e konsiderojnë si maja më e lartë e artit dramatik të Shekspirit.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)