• Banner

Ballafaqime politike në Shqipëri 1897-1942, Sejfi Vllamasi

Kujtimet e tij përbëjnë një burim të rëndësishëm për historinë e Shqipërisë të asaj kohe. Robert Elsie

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ballafaqime politike në Shqipëri 1897-1942

Origjinali: Ballafaqime politike në Shqipëri 1897-1942

Gjinia: Histori

Autori: Sejfi Vllamasi

Shtëpia botuese: Reklama

Viti: 2020

Fq. 552

Pesha: 0.615 kg

ISBN: 978-9928-140-54-8

Mbi autorin

Sejfi Vllamasi (1883-1975), nga Novosela, pranë Kolonjës, ishte një figurë politike dhe nacionaliste e periudhës së pavarësisë dhe sundimit zogist. Ai mori pjesë në një mision vrojtimi dërguar në Konferencën e Paqes në Paris dhe u bë senator pas Kongresit të Lushnjës më 1920. Ai ishte anëtar i parlamentit në vitet 1921-23 dhe drejtues i Partisë Popullore, të njohur si Klika. Ai iku në ekzil më 1024 pas konfliktit me Zogun dhe u kthye pas pushtimit fashist për t’u bashkuar me Ballin Kombëtar. Ai u dënua me dhjetë vjet burg më 1944 dhe më pas u internua duke u detyruar të punojë si bari dhe si veteriner në Fier. Kujtimet e tij përbëjnë një burim të rëndësishëm për historinë e Shqipërisë të asaj kohe. Robert Elsie

Detajet e librit
Reklama
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2668

Botuesi: Dituria

Shqiperia dhe SHBA ne arkivat e Uashingtonit, Haris Silajxhic

Libri na jep një pasqyrë të gjerë e dokumentare të marrëdhënieve të SHBA me Shqipërinë që nga fillimet e shekullit të kaluar. Në vëllim, përfshihen momentet kryesore të këtyre raporteve si psh. Shkolla Teknike e Tiranës, qëndrimi amerikan gjatë Konferencës së Paqes në Paris, raportet me Mbretërinë Shqiptare deri në prag të fillimit të Luftës ll Botërore.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2910

Botuesi: Te tjere

Hebrenjte ne trojet shqiptare, Edmond Malaj

Historia e hebrenjve në Shqipëri vitet e fundit ka qenë objekt i disa botimeve me karakter shkencor apo popullarizues. Ky botim i Edmond Malajt është i fundit në rend kohor, dhe si i tillë ka privilegjin të një tradite të krijuar tashmë në Shqipëri mbi studimet hebraike.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Mbi lëvizjen komuniste në Shqipëri në vitet 20-30, Koço Tashko

Por ai nuk “harron” të theksojë se, Enver Hoxha e ngriti zërin dhe e thirri popullin shqiptar në luftë vetëm atëherë kur Hitleri i shpalli luftë BRSS. Kjo, sipas tij, bëri të domosdoshme edhe formimin e PKSh-së. Një fakt i tillë konfirmon se lëvizja komuniste shqiptare që nga 7 prilli 1939 deri kur BRSS hyri në luftë me Gjermaninë naziste, nuk kishte...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001427

Botuesi: Te tjere

Vizione të qarta, Pjerin Thomai

Ky libër tregon se Shqipëria gjithmonë në çdo kohë, në çdo etapë, ka patur protagonistët e vetë, të dalë thjeshtë nga gjiri i popullit, protagonistë që ngelen në hije për shumë arsye, një pjesë e së cilave janë hedhur në këtë libër.Libri në vetvete, përmban të dhëna interesante të cilat ia vlen ti lexosh.

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Artini

Muhaxhirët, Dosja Britanike, Bejtullah Destani

Shpërnguljet e dhunshme të shqiptarëve prej trojeve të tyre etnike përbëjnë një prej krerëve më tragjikë të historisë së popullit shqiptar.Këto shpërngulje do të marrin përmasa posaçërisht të mëdha e posaçërisht dhembjesjellëse duke filluar prej Krizës Lindore të viteve 1876-1880.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)