Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Terrorizmi historiografik, Kastriot Myftaraj

2904
Vlerësimi 

Volteri na mëson se historiani duhet të ketë dhe një shkathtësi mendore të jashtëzakonshme, për të arritur në përfundime. Historianët, si në kohën e Volterit ashtu edhe sot, nuk e kanë mësuar sa duhet atë mësim që vjen nga Volteri. 

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 493,66 Lekë Deri në 1 480,99 Lekë
500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Terrorizmi historiografik
Origjinali: Terrorizmi historiografik
Gjinia: Histori
Autori: Kastriot Myftaraj
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2009
Fq. 96
Pesha: 0.13 kg
ISBN: 978-99956-57-19-2

Koment nga autori
Volteri na mëson se historiani duhet të ketë dhe një shkathtësi mendore të jashtëzakonshme, për të arritur në përfundime. Historianët, si në kohën e Volterit ashtu edhe sot, nuk e kanë mësuar sa duhet atë mësim që vjen nga Volteri. Për shkathtësinë mendore kjo nuk varet prej tyre dhe nuk është përgjegjësi e tyre, por për erudicionin kjo varet prej tyre dhe është përgjegjësi e tyre. Në këtë rast, historia është tepër e rëndësishme për t'ua lënë këtyre lloj historianëve. Duket se kjo është një nga arsyet pse Volteri u vu të shkruante libra historikë. Guxoj të them se kjo është arsyeja që unë vihem të shkruaj për çështjen dhe më tutje le të gjykojë lexuesi. Libri i Nathalie Clayer është shkruar edhe që t'u shërbejë atyre njerëzve në Kosovë që mbrojnë tezën e krijimit të kombit kosovar si Nexhmedin Spahiu, Migjen Kelmendi etj. Kështu, ata do të gjejnë një bazë "shkencore" për teorinë e tyre të kombit kosovar. Krijimi i kombit kosovar, i përbërë në fakt vetëm nga shqiptarët e Kosovës (serbët nuk do të pranojnë kurrë që ta quajnë veten pjesëtarë të kombit kosovar) i intereson shumë Serbisë, për faktin se kështu shqiptarët e Kosovës do të humbin edhe emërtimin nacional në gjuhën shqipe, duke marrë në vend të tij një emërtim në gjuhën sllave. Pas kësaj bota nuk do t'i marrë më seriozisht. Nuk është e vështirë të kuptohet se përse zonja Clayer – Popoviç bën kërcime të tilla në një periudhë për të cilën ajo nuk e mban veten për eksperte. Ajo mezi pret që libër pas libri të arrijë në periudhën e sotme, duke përpunuar tezat e saj të mbrapshta, për të cilat ka folur dikur ambasadori Goschen.  

Detajet e librit
Plejad
2904
Përshtypjet

Write your review

Terrorizmi historiografik, Kastriot Myftaraj

Terrorizmi historiografik, Kastriot Myftaraj

Volteri na mëson se historiani duhet të ketë dhe një shkathtësi mendore të jashtëzakonshme, për të arritur në përfundime. Historianët, si në kohën e Volterit ashtu edhe sot, nuk e kanë mësuar sa duhet atë mësim që vjen nga Volteri. 

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001442

Brand: UET Press

Intuicionet e tranzicionit 1, Prec Zogaj

Review(s): 0

Title: Intuicionet e tranzicionit, vëllimi i parëOriginal: Intuicionet e tranzicionit, vëllimi i parëCategory: History, memoriesAuthor: Preç ZogajPublisher: UET PressYear: 2009Pgs. 512Weight: 0.77 kgISBN: 978-99956-39-20-4

Price ALL1,500.00
More
Last items in stock

Reference: 2868

Brand: Plejad

Ne udhen e shqiptarizmes, Vangjel Koca

Review(s): 0

Title: Në udhën e shqiptarizmësOriginal: Në udhën e shqiptarizmësCategory: Political sciencesAuthor: Vangjel KoçaPublisher: PlejadYear: 2010Pgs. 376Weight: 0.431 kgISBN: 978-99956-57-37-6

Price ALL700.00
More
In Stock

Brand: Artini

Muhaxhirët, Dosja Britanike, Bejtullah Destani

Review(s): 0

Shpërnguljet e dhunshme të shqiptarëve prej trojeve të tyre etnike përbëjnë një prej krerëve më tragjikë të historisë së popullit shqiptar.Këto shpërngulje do të marrin përmasa posaçërisht të mëdha e posaçërisht dhembjesjellëse duke filluar prej Krizës Lindore të viteve 1876-1880.

Price ALL1,800.00 Regular price ALL2,000.00
More
In stock