Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Trashegimia e Ahtisaarit, Nina Suomalainen, Jurki Karvinen
  • Trashegimia e Ahtisaarit, Nina Suomalainen, Jurki Karvinen

Trashegimia e Ahtisaarit, Nina Suomalainen, Jurki Karvinen

SKU001676
Vlerësimi 
Në libër shtrohet pyetja se cili është roli i bashkësisë ndërkombëtare në rindërtim: a duhet të merren vendime pa pjesëmarrjen e vetë vendeve në krizë për të arritur rezultate të shpejta apo a nevojitet vetëm përkrahja ndaj vendeve në konflikt në proceset e tyre për stabilizim?

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 878,71 Lekë Deri në 2 636,14 Lekë
890,00 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi
Titulli: Trashëgimia e Ahtisaarit, Finlanda dhe Ballkani Perëndimor 1992 – 2008Origjinali: Suomalaisten kovat pikat, Länsi – Balkan 1992 – 2008Gjinia: HistoriAutori: Nina Suomalainen, Jyrki KarvinenShqipëroi: Tuula Nevala, Eset FekaShtëpia botuese: Toiminimi Nevala TuulaViti: 2010Fq. 198Pesha: 0.27 kgISBN: 978-952-92-7646-2 Mbi librin Që nga fillimi i viteve '90, veprimtarët finlandezë kanë ndikuar dukshëm në stabilizimin e Ballkanit Perëndimor. Veprimi i tyre përfshin periudhën që nga shpërbërja e Jugosllavisë deri në zgjidhjen e statusit të Kosovës në vitin 2008. Gjatë pothuajse 20 viteve, finlandezët, ndër ta Martti Ahtisaari, Elisabeth Rehn, Harri Holkeri, Helena Ranta dhe shumë të tjerë, në Ballkanin Perëndimor kanë ushtruar detyra të shefave, të ekspertëve dhe të paqeruajtësve, duke e përfaqësuar Finlandën, BE – në, OKB – në, NATO – n dhe organizata të tjera ndërkombëtare. Në këtë libër janë përmbledhur përshkrime për luftën, për paqen dhe për jetën në Ballkanin Perëndimor, parë nga këndvështrimi finlandez. Ballkani ka shërbyer si burim i përjetimeve të shumta. Me këtë libër bëhen përpjekje për të ngjallur diskutim për përgjegjësinë e bashkësisë ndërkombëtare për të reaguar në raste të konflikteve dhe të genocideve. Në libër shtrohet edhe pyetja se cili është roli i bashkësisë ndërkombëtare në rindërtim: a duhet të merren vendime pa pjesëmarrjen e vetë vendeve në krizë për të arritur rezultate të shpejta apo a nevojitet vetëm përkrahja ndaj vendeve në konflikt në proceset e tyre për stabilizim? Ballkani Perëndimor do të mbetet tema e mediave. Pyetja për përgjegjësinë e Europës për ruajtjen e stabilitetit vazhdon të mbetët aktuale në kohën kur vendet e Ballkanit Perëndimor po i afrohen Bashkimit Europian duke synuar anëtarësimin e tyre.  
Detajet e librit
Te tjere
SKU001676
Përshtypjet

Write your review

Trashegimia e Ahtisaarit, Nina Suomalainen, Jurki Karvinen

Trashegimia e Ahtisaarit, Nina Suomalainen, Jurki Karvinen

Në libër shtrohet pyetja se cili është roli i bashkësisë ndërkombëtare në rindërtim: a duhet të merren vendime pa pjesëmarrjen e vetë vendeve në krizë për të arritur rezultate të shpejta apo a nevojitet vetëm përkrahja ndaj vendeve në konflikt në proceset e tyre për stabilizim?
Write your review
16 other products in the same category:

Reference: 2140

Brand: Te tjere

Masakra e Tivarit, Uran Butka

Review(s): 0

Title: Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e shtetit shqiptarOriginal: Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e shtetit shqiptarCategory: HistoryAuthor: Uran ButkaPublisher: ASD studioYear: 2011Pgs. 272Weight: 0.33 kgISBN: 978-9956-40-60-6

Price ALL850.00 Regular price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2647

Brand: Te tjere

Kosova in a historical context, Jakup Krasniqi

Review(s): 0

The essence of the serbo – albanian problem is a question which is connected with geographical area in which must extend the state of one or the other side. From the beginning of the XIX century the dominant characteristic of the serbian policy is the mistreating and exploitation of the violence to all of them that were not consider as serb.

Price ALL595.00 Regular price ALL700.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001644

Brand: Te tjere

Barleti apo Becikemi, nje peshtjellim ne shkencen shqiptare

Review(s): 0

Title: Barleti apo Beçikemi? - Një pështjellim në shkencën shqiptareOriginal: Barleti apo Beçikemi? - Një pështjellim në shkencën shqiptareCategory: Albanology, historyAuthor: Ilia KaranxhaPublisher: Botimet KumiYear: 2010Pgs. 272Weight: 0.791 kgISBN: 978-99956-48-81-7

Price ALL1,700.00 Regular price ALL2,000.00
More
There are not enough products in stock