Kategoritë

Botuesit

Autorët

Feminizmi eshte per te gjithe, Bell Hooks Shihe të plotë

Feminizmi eshte per te gjithe, Bell Hooks

Kritikja e njohur kulturore, Bell Hooks, ofron një vizion mikpritës dhe me zemër të hapur mbi gjininë, seksualitetin dhe shoqërinë, në një volum frymëzues dhe të hapur për publikun. Nëpërmjet një stili angazhues dhe provokues, Bell Hooks na paraqet një teori popullore të feminizmit të bazuar në sensin praktik dhe mençurinë e përvojës.

Info shtesë

SKU000408

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$5.41

Me ulje çmimi!

-20%

$6.76

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Titulli: Feminizmi është për të gjithë
Gjinia: Publicistikë
Autori: Bell Hooks
Shqipëroi: Blerta Picari
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2007
Fq. 160
Pesha: 0.171 kg.
ISBN: 978-99943-0-034-1

Mbi librin

Kritikja e njohur kulturore, Bell Hooks, ofron një vizion mikpritës dhe me zemër të hapur mbi gjininë, seksualitetin dhe shoqërinë, në një volum frymëzues dhe të hapur për publikun. Nëpërmjet një stili angazhues dhe provokues, Bell Hooks na paraqet një teori popullore të feminizmit të bazuar në sensin praktik dhe mençurinë e përvojës.

I saji është vizioni i një komuniteti të dashur, që u bën thirrje të gjithë atyre që janë të angazhuar për barazinë, respektin reciprok dhe drejtësinë. Hooks vë në punë analizën e saj kritike drejt çështjeve më të diskutuara dhe sfiduese me të cilat përballen feministet sot, duke përfshirë të drejtat e riprodhimit, dhunën, racën, klasën dhe punën.

Me mprehtësinë e saj të zakonshme dhe sinqeritetin e pakursyer, Hooks bën thirrje për një feminizëm të lirë nga pengesat përçarëse, por të pasur me një debat të sertë. Me një gjuhë optimiste dhe syhapëse, Hooks na inkurajon për të kërkuar alternativa ndaj një kulture patriarkale, raciste dhe homofobike dhe për të imagjinuar një kulturë tjetër.