• Banner

Konkuista e Amerikes, Tzvetan Todorov
  • Konkuista e Amerikes, Tzvetan Todorov

Konkuista e Amerikes, Tzvetan Todorov

Spanjollët e fitojnë luftën. Në mënyrë të padiskutueshme, ata kanë epërsi ndaj indianëve në pikëpamje të komunikimit ndërnjerëzor. Por fitorja e tyre është problematike, sepse nuk ekziston vetëm një formë e vetme komunikimi, një dimension i vetëm i aktivitetit simbolik...

800 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Konkuista e Amerikës, Çështja e "tjetrit"
Origjinali: The Conquest of America
Gjinia: Shkenca sociale, filozofi
Autori: Tzvetan Todorov
Shqipëroi: Primo Shllaku
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2015
Fq. 328
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-185-07-5

Fragment nga libri

Spanjollët e fitojnë luftën. Në mënyrë të padiskutueshme, ata kanë epërsi ndaj indianëve në pikëpamje të komunikimit ndërnjerëzor. Por fitorja e tyre është problematike, sepse nuk ekziston vetëm një formë e vetme komunikimi, një dimension i vetëm i aktivitetit simbolik...

Njeriu ka nevojë të komunikojë sa me botën, aq edhe me njerëzit. Takimi i Montezumës me Cortès – in, i indianëve me spanjollët, pikësëpari është njerëzor. Dhe s'ka asgjë për t'u çuditur nëse specialistët e komunikimit njerëzor dalin fitimtarë.

Por kjo fitore, bij të së cilës ne të gjithë jemi, europianë dhe amerikanë, i jep njëkohësisht një goditje të fortë aftësive tona për t'u ndier në harmoni me botën, si dhe për t'i përkitur një rendi të paracaktuar. Ajo ka për rrjedhojë ndrydhjen e thellë të komunikimit të njeriut me botën dhe krijimin e iluzionit se çdo komunikim është komunikim ndërnjerëzor.

Heshtja e zotave peshon sa në kampin e europianëve, aq edhe në atë të indianëve. Duke fituar nga njëra anë, europiani humbte anën tjetër. Imponimi i sundimit të tij mbi të gjithë globin me anën e epërsisë, bëri që ai të shkallmonte brenda vetes aftësinë e integrimit të tij me botën.

Gjatë shekujve që do të pasojnë, europiani do të ëndërrojë për të egrin e mirë. Por i egri ka vdekur ose është asimiluar, dhe kjo ëndërr është e destinuar të mbetet shterpë. Fitorja ishte tashmë e mbarsur me disfatën.

Mbi autorin

Tzvetan Todorov u lind në Bullgari më 1939. Që pas studimeve universitare në Paris në vitet '60, ai kthet në një prej studiuesve më të rëndësishëm të letërsisë së semiotikës në Francë dhe Europë. Është autor i shumë veprave, ndër të cilat: "Hyrje në letërsinë fantastike" (1970), "Kritika e kritikës" (1984), "Mihail Bahtin, parimi dialogjik" (1981), "Fryma e ilumizmit" (2006) dhe "Letërsia në rrezik" (2007).

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2687

Botuesi: Buzuku

Fryma e iluminizmit, Tzvetan Todorov

(0)

"Fryma e iluminizmit" shpalos vlerat europiane si racionalizmi, të drejtat e njeriut, liria, barazia gjinore, laicizmi, pluralizmi. Janë këto vlera dhe arritje të iluminizmit, si krijesa më me vlerë e Europës, sepse pa të sot as Europa, as bota nuk do të ishin këtu ku janë.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Ekzistencializmi është humanizëm, Jean-Paul Sartre

(0)

Në një leksion të vitit 1946, filozofi Jean Paul Sartre vendosi t’i përgjigjej kritikëve mbi atë se çfarë është filozofia që ai mbështeste. A është ekzistencializmi një rënie në qetësi dhe dëshpërim? A është ekzistencializmi estetik? Këtyre pyetjeve Sartre iu përgjigj në Ekzistencializmi është humanizëm.

Çmimi 550 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Njeriu kunder shtetit, Herbert Spencer

(0)

Njeriu kundër shtetit, librin e tij më të shquar, Spencer e botoi më 1884. Pjesërisht shqetësim për përparimin e etatizmit, pjesërisht profeci për rrjedhojat e mundshme a ndofta të pashmangshme të zëvendësimit të parimit individualist të kooperimit vullnetar në shoqëri me parimin etatist të kooperimit të detyruar – ky është thelbi i librit.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2664

Botuesi: Plejad

Mendime për historinë dhe politikën, Karl Popper

(0)

"Demokraci" në sensin e "sundimit të popullit" nuk ka patur pothuajse kurrë dhe nëse ekzistoi ndonjëherë, ajo qe një diktaturë e papërgjegjshme e arbitraritetit. Një qeveri mund dhe duhet të jetë përgjegjëse kundrejt popullit. Një sundim i popullit nuk mundet ta bëjë këtë dhe është i papërgjegjshëm.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001262

Botuesi: Te tjere

Regjimi i vjeter dhe revolucioni, Alexis Tocqueville

(0)

Regjimi i vjetër dhe revolucioni, 1856, radhitet me klasikët e fushës si Scienza Nuova e Vico-s apo Fryma e Ligjeve e Monteskjesë, sepse veprës i jep vlerën e papërsëritshme "mpleksja e historisë së mirëfilltë me filozofinë historike". Ky është qëllimi dhe metoda e veprës e përcaktuar nga autori vetë.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

E shenjta dhe profania, Mircea Eliade

(0)

"E shenjta dhe profania" është ndoshta teksti më i famshëm e një nga më të rëndësishmit e këtij autori. Në të, Eliade analizon dy koncepte kyçe të fesë dhe mënyrën se si ky dualizëm (e shenjtë-profane) paraqitet në kultura e fe të ndryshme të historisë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zambaku

Republika, Platoni

(0)

Kjo vepër e shkruar me qëllimin se si duhet të jetë një republikë ideale, për vite me radhë ka qenë burim i pashtershëm për shumë sisteme dhe bazë në formimin e strukturës së republikës moderne.

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Pushtimi i lumturisë, Bertrand Russell

(0)

Shkaqet e këtyre llojeve të ndryshme të palumturisë gjenden pjesërisht në sistemin social, pjesërisht në psikologjinë – individuale – e cila, natyrisht, është vetë në një pjesë të mirë prodhim i sistemit shoqërorë. Më parë kam shkruar për nevojën e ndryshimit të sistemit shoqërorë që të ngrihet më lart lumturia.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001106

Botuesi: Te tjere

Shoqëria e spektaklit, Guy Debord

(0)

Komunizmi (i pronarëve të proletariatit) dhe kapitalizmi (i pronarëve të kapitalit) për Debordin, ishin veç dy forma regjimi politik, njëra e bazuar mbi "spektakolaren e përqendruar" dhe tjetra mbi "spektakolaren e shpërhapur" të konsumizmit.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2704

Botuesi: Plejad

Rrefimet, Shen Agustini

(0)

Bibliotekës shqipe i shtohet me "Rrëfimet" një kryelibër i jashtëzakonshëm. Ky libër është sfidues për kohen tonë. Mund të rikthejë lexuesin e vërtetë. Është një grishje mahnitëse. "Rrëfimet" e Shën Agustinit na bëjnë të mendojmë për përkohshmërinë tonë, por edhe për amëshimin.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)