Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Koncepti i politikës, Carl Shmitt
  • Koncepti i politikës, Carl Shmitt

Koncepti i politikës, Carl Shmitt

Scmitt shtron pyetjen themelore e të përhershme për medimin politik: çfarë është politika? Ku ndryshon ajo, nëse është një veprimtari e veçantë, nga morali, ligji, apo ekonomia etj.?

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Koncepti i politikës
Origjinali: The Concept of the Political
Gjinia: Politik
Autori: Carl Shmitt
Shqipëroi: Mentor Beqa
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2022
Fq. 208
Pesha: 0.23 kg
ISBN: 978-9928-320-78-0
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Koncepti i politikës parashtron se koncepti I shtetit e parasheh konceptin e politikes, koncepti I politikës ndryshon nga dallimet në sferat e tjera të veprimtarisë njerëzore, dallimi themelor që i jep kuptim politikës është ai ndërmjet mikut dhe armikut.
Scmitt shtron pyetjen themelore e të përhershme për medimin politik: çfarë është politika? Ku ndryshon ajo, nëse është një veprimtari e veçantë, nga morali, ligji, apo ekonomia etj.?

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928320780
ean13
9789928320780
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Ne, Evgenij Zamjatin

Evgenij Ivanoviç Zamjatin (1884-1937) është njëri ndër klasikët e modernitetit letrar të shekullit XX, jo vetëm në Rusi, por në mbarë botën.
1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Tulipanë të vonuar, Flutura Açka

Kjo është bota ku pikturohen me nota të stilit të njohur të saj, një galeri qeniesh magjike që e kthejnë këtë libër ndër më të veçantët dhe të rëndësishmit të autores.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Shtëpia e Librit

Ferma e Kafshëve, George Orwell

Që kur u botua për herë të parë në vitin 1945, Ferma e Kafshëve vijon të kënaqë lexuesit e të gjitha moshave me humorin e hidhur dhe talljen shpartalluese të pushtetit, duke i garantuar Orwell-it pozicionin e një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të shekullit të njëzetë.
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Balta, Kristos Armando Gezos

28 vjeçari Aleksandër kthehet në Athinë pas një viti, me qëllim vetëvrasjen. Teksa rreket që të realizojë detajet e fundit të planit të tij, endet rrugëve të Athinës, duke u kalamendur mes së shkuarës dhe të tashmes asfiksuese, përballet me dobësitë vetjake dhe mjedisin e ashpër njerëzor përmes monologëve dëshpërues rreth vendit të tij në botën njerëzore.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Gjëja e fundit që më tha ai, Laura Dave

Me ritmin marramendës, kthesat e papritura të ngjarjeve dhe dramën familjare që përmban, romani “Gjëja e fundit që më tha ai” është një mister që të mban mbërthyer dhe që të trondit me zgjidhjen me të cilën mbyllet.
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Living

Kleopatra- Një jetë, Stacy Schiff

Libri "Kleopatra" sjell në jetë gruan më intriguese të historisë së botës: Kleopatrën, mbretëreshën e fundit të Egjiptit.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Leksione frymëmarrjeje, Anne Tyler

Leksione frymëmarrjeje i shkrimtares Anne Tyler, fitues i çmimit Pulitzer (1989), rrëfen historinë e gjithë jetës së një çifti, treguar gjatë një udhëtimi.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Gjinj dhe vezë, Mieko Kawakami

Historia e tre grave, shkruar nga një shkrimtare që vlerësohet prej Haruki Murakami-t si romancierja bashkëkohore më e rëndësishme e Japonisë, FITUESE E ÇMIMIT AKUTAGAWA.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Jeta shpirtërore, Alberto Moravia

“Jeta shpirtërore” i shkrimtarit italian Alberto Moravia është një roman, që denoncon të gjitha veset dhe palavitë e një klase pushteti në dukje elitare, por krejtësisht të zvetënuar.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Makina e trurit, Agron Cami

Nje novel ku kombinohet letërsia e filozofia, e tashmja dhe e ardhmja, nën një këndvështrim origjinal dhe një ndodhie intriguese që te mban të lidhur deri në faqen e fundit.
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Living

Ana Eliot, Jane Austen

Vite me pas kapiten Uentuorthi rikthehet dhe ajo nis të besojë në një mundësi të dytë.
1 400 Lekë
More
Në gjendje