• Banner

  • Çmim i zbritur
Trainspotting, Irvine Welsh
  • Trainspotting, Irvine Welsh

Trainspotting, Irvine Welsh

I furishëm, vulgar, përqeshës, romani Trainspotting rrëfen jetën e një grupi djemsh nga Edinburgu, mes seksit e drogës, grindjeve, vërdallosjeve dhe inateve. Rentoni, Sik Boi, Spudi dhe Begbi janë të mallkuarit e një modernizmi dhe një ferri kimik, që jetojnë një jetë të çatrafiluar dhe në arrati, në kërkim të vazhdueshëm të shpëtimit, për t'i dhënë një kuptim ekzistencës së tyre.

1 000 Lekë
850 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Trainspotting
Origjinali: Trainspotting
Gjinia: Roman
Autori: Irvine Welsh
Shqipëroi: Lori Nikolla
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2017
Fq. 328
Pesha: 0.426 kg.
ISBN: 978-9928-217-61-5

Mbi librin

I furishëm, vulgar, përqeshës, romani Trainspotting rrëfen jetën e një grupi djemsh nga Edinburgu, mes seksit e drogës, grindjeve, vërdallosjeve dhe inateve. Rentoni, Sik Boi, Spudi dhe Begbi janë të mallkuarit e një modernizmi dhe një ferri kimik, që jetojnë një jetë të çatrafiluar dhe në arrati, në kërkim të vazhdueshëm të shpëtimit, për t'i dhënë një kuptim ekzistencës së tyre.

Të tmerruar nga ideja e të qenit të ngërthyer në qorrsokakun e varfër e provincial apo në trekëndëshin shtëpi-familje-punë, gjejnë te droga dhe te dhuna, mundësinë e vetme për të mbushur boshllëkun e ditëve të tyre.

Disa do të vdesin, ca do të vazhdojnë një jetë të pasigurt në zgrip të greminës, të tjerë syresh do të arratisen, duke lënë pas krahëve, njëherë e mirë e vendosmërisht, drogën, shokët dhe Britaninë e Madhe.

Tanimë një klasik që nuk rresht së të befasuari për origjinalitetin e mjeteve shprehëse, për agresivitetin, për vrazhdësinë e gjuhës dhe shumëllojshmërinë e regjistrave, Trainspotting është romani tronditës, që ka bërë epokë dhe i ka dhënë zë një brezi.

Gjuha eksplicite, personazhet e përshkruar me një force të jashtëzakonshme, të gjallë sa mund të të flasin nëpërmjet faqeve, filmi tej mase popullor, e kanë kthyer këtë libër dhe Irvine Welshin në një klasik të vërtetë.

Komente nga autori

Trainspotting nuk ishte vetëm romani im i parë, por edhe përpjekja ime serioze për të shkruar, prandaj më bën shumë krenar. Një libër të cilin mund ta shkruaja veç në një pikë të jetës sime.

E nisa me zell kur isha tek të tridhjetat, duke parë pas, në moshën 22 – 23 vjeçare. Dukej kohë e largët atëherë, sepse kisha një jetë krejt tjetër. Them se kur ke qenë copë – copë, kërkon ta kuptosh edhe shkakun, si të punonte truri dhe, ç'është më e rëndësishmja, cilat ishin pikat e kthesës. Mendoj se personazhi i Rentonit më përngjante më shumë, asokohe.

Shpesh nëpër intervista më pyesin nëse e urrej romanin "Trainspotting", pasi suksesi i tij mund të ketë lënë në hije gjithçka tjetër që kam bërë. Por, me siguri, këtë pyetje ma bëjnë njerëz që nuk kanë shkruar dhe nuk do të shkruajnë kurrë një libër.

Dëshira jote si shkrimtar është që njerëzit të lexojnë librat e tu, si me të parin që të bëri të njohur. Kjo është një ëndërr e bërë realitet.

Fragment nga libri

Zgjidh jetën. Zgjidh të paguash kredinë; zgjidh makinën larëse; zgjidh automjetet; zgjidh që të ulesh në divan e të shohësh lojëra televizive që të mpijnë trurin e të shkërmoqin shpirtin, duke rrasur ushqim jocilësor në stomak. Zgjidh të kalbesh drejt vdekjes, të pshurresh e të dhjesësh brekët në një shtëpi, një zhgënjim për llaskuçët egoistë e të dhjerë që ke sjellë në jetë. Zgjidh jetën.

Komente mbi librin

"Flaka e pashuar e një romani që shënjoi ardhjen e një talenti të ri. "Trainspotting" është një rrjetë e ngatërruar fijesh që nisen nga thellësia e zemrave të drogaxhinjve, vagabondëve dhe psikopatëve, që përballen me jetën në kryeqytet. Cit me humor të zi, ky roman është i mrekullueshëm."

Herald Tribune

"A ka një shkrimtar më shkatërrues, nihilist e të pamëshirshëm, por në të njëjtën kohë aq të dashuruar me jetën sa Irvine Welshi? Vështirë se po... Gati e pamundur."

Corriere della Sera

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Dhoma e fluturave, Lucinda Riley

(0)

Pastaj dikush shfaqet nga e kaluara - Fredi, dashuria e saj e parë, që e braktisi dhe e la zemërthyer pesëdhjetë vite të shkuara. Tashmë, duke luftuar për të përballuar dështimet e herëpashershme në biznes të djalit të saj, Semit, dhe kthimin e beftë të birit më të vogël, Nikut, pas dhjetë vjetësh në Australi, Pozi nuk ka kurajë të besojë në dashurinë e...

Çmimi 1 190 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001196

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Patriotizëm, Jukio Mishima

(0)

Në ç'pozitë të çuditshme duhet të gjendet një njeri i prirur për të zbuluar veten në moshën 38 vjeçare? Rinia e tij tashmë i përket të shkuarës së largët. E megjithatë, periudha e kujtimeve q nis me fillin e fundit të rinisë e që shtrihet deri në të tashmen, e kanë tharë prej çdo mbrese të gjallë.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Helga's Secrets

Me fol per dashurine, Philipe Claudel

(1)

Po të fëlliq kujtimet më të bukura? Mos fol për gjëra që as nuk i mban mënd dhe as i njeh! Ti nuk mban mend as datën tonë të martesës! As datëlindjet e fëmijëve! Dhe për më tepër nuk jam e sigurtë nëse di datëlindjen tënde! Ti ke në vend të zemrës një gur! Lumturia e të tjerëve nuk të intereson!

Çmimi 298 Lekë Çmimi i zakonshëm 350 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001130

Botuesi: Dituria

Loja e engjëllit, Carlos Ruiz Zafon

(0)

Në Barcelonën e trazuar të viteve '20, djaloshi Martin ushqen një ëndërr: të bëhet shkrimtar. Kur papritur fati i jep mundësinë të botojë një tregim, suksesi më në fund i troket në derë. Nga ai moment jeta do e vendosë para pyetjeve për të cilat nuk ka përgjigje të menjëhershme.

Çmimi 1 063 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 250 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Neraida

Virgjëreshat e Vivaldit, Barbara Quick

(0)

Pasi i japin bojë dhe letër dhe i thonë t'i shkruajë nënës së saj, ajo nis të rrëfejë vetveten. E ngujuar brenda mureve të ospedale-s, në pallatet e ndaluara të Venecias, në Geton çifute dhe në botën tunduese dhe sensuale të Karnavaleve ajo përpiqet të gjejë se kush është dhe nga vjen.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000182

Botuesi: Ideart

Lekures rrjedh shikimi, Olga Sedakova

(0)

Në poezinë e Olga Sedakovës ndjehet ndikimi i filozofisë dhe muzikës bashkëkohore. Shqisa e hollë muzikore e saj dallohet në parimet e rrepta të rimave origjinale e të parregullta, kurse ritmi rezonon me semantikën e përgjithshme të idesë së poezisë.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Morava

Xhelati i dashurisë, Irvin D. Yalom

(0)

Në këtë libër, rrëfehen historitë e dhjetë pacientëve që iu drejtuan terapisë, gjatë së cilës u përleshën me dhimbjen e ekzistencës. Kjo nuk ishte arsyeja për të cilën ata iu drejtuan për ndihmë psikoterapisë; përkundrazi, që të dhjetë ata ishin duke vuajtur nga probleme të zakonshme të jetës së përditshme.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Në jug të kufirit, në perëndim të diellit, Haruki Murakami

(0)

Haxhime, një personazh flegmatik, i paqtë, i mbyllur në vetvete, si shumë prej heronjve në veprat e Murakamit, po i afrohet pa ngjarje të bujshme mesomoshës së tij. Ai ka një jetë të sigurtë, biznese të suksesshme, një familje të mrekullueshme, dhe i zhytur në rutinën e administrimit të bareve të tij të xhazit, nuk i kupton vitet që po i ikin pa ndjerë.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Ari i rreme, Maro Douka

(0)

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Neser ne beteje mendo per mua, Javier Marias

(0)

Te "Nesër në betejë mendo për mua", Marías na jep një roman të shkruar sipas modelit të prozës filozofike që e hasim te Marcel Proust dhe Henry James... Krahas kësaj, na jep një panoramë historike dhe vetjake, tituj filmash dhe emra politikanësh, duke u shfaqur një shkrimtar i një lloji krejt tjetër.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Portret në sepje, Isabel Allende

(0)

Në romanin “Portret në sepje”, autorja e suksesshme kiliane rrëfen historinë e një gruaje të re që ka vendosur të zgjidhë të fshehtën e së kaluarës së saj të largët, nga e cila ajo nuk mund të kujtojë asgjë, për të hedhur dritë mbi një ankth të vjetër që nuk e lë të qetë.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)