Kategoritë

Botuesit

Autorët

Mekembesi, Rolf Hochhuth Shihe të plotë

Mekembesi, Rolf Hochhuth

Drama "Mëkëmbësi" ka shkaktuar debate shumë të ashpra për shkak të kritikës që i bëhet Papa Piut XII – të, pozicionimit të tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, edhe pse vepra nuk është konsideruar asnjëherë si histori e mirëfilltë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Titulli: Mëkëmbësi
Origjinali: Der Stellvertreter
Gjinia: Dramë
Autori: Rolf Hochhuth
Shqipëroi: Klio Evangjeli
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 296
Pesha: 0.478 kg.
ISBN: 978-9928-06-160-7

Mbi librin

Drama "Mëkëmbësi" ka shkaktuar debate shumë të ashpra për shkak të kritikës që i bëhet Papa Piut XII – të, pozicionimit të tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, edhe pse vepra nuk është konsideruar asnjëherë si histori e mirëfilltë.

Debati mbi dramën u rihap edhe një herë shumë furishëm në vitin 2007, kur Ion Mihai Pacepa, një ish spiun rumun, deklaroi se vepra kishte qenë pjesë e planit të KGB – së për të nëpërkëmbur Piun XII – të.

Ndërkohë gazetat kryesore gjermane ishin përgjigjur se "Hochhuti nuk ka pasur të nevojshme "ndihmën" e KGB – së për të treguar një të vërtetë historike". Versioni i plotë i veprës të vënë në skenë, zgjat nëntë orë.

Njëra linjë e dramës mbështetet tek historia e Kurt Gesteinit, një ish – anëtar i SS – ve dhe dëshmitar okular i dhomave të gazit. Bazuar mbi këtë histori të "Mëkëmbësit" të Costa Gavras në vitin 2002, realizoi filmin me titull "Amen".

Komente mbi librin

"Një tragjedi kristiane... "Mëkëmbësi" ka krijuar më shumë debate dhe jehonë sesa çdo vepër tjetër e pasluftës."

Goodreads

"Është një vepër ulëritëse, shokuese, që hedh dritë mbi portretet e udhëheqësve shpirtërorë të supozuar, rolin që ata luajnë në kohën e krizave të mëdha humanitare."

Google Books

"I stuhishëm. I rëndë për t'u pranuar. "Mëkëmbësi" ka shkaktuar në të gjithë Perëndimin një shkundje të moralit dhe religjionit. Ishte mëse i domosdoshëm për kohën."

The New York Times

"Nëse jo i drejtpërdrejtë, Rolf Hochhuth pyet duke të shkundur: Çfarë do bëje ti përballë kësaj të keqeje kaq të madhe? Do të ngrije zërin? Do të heshtje? Do të vrapoje? Apo... do të luftoje?"

Variety