Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol.1 Shfaq të madhe

Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol.1

2673

Produkt i ri

Revolta e Altasit" është një celebrim i jetës dhe i lumturisë... Individët krijues, qëllimet e pastra dhe racionaliteti arrijnë gëzimin dhe përmbushjen. Parazitët, që vazhdimisht shmangin qëllimshmërinë dhe arsyen, shkatërrohen me të drejtë.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Revolta e Atlasit, vëllimi i parë
Origjinali: Atlas Shrugged
Gjinia: Roman
Autori: Ayn Rand
Shqipëroi: Amik Kasoruho
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2012
Fq. 424
Pesha: 0.48 kg
ISBN: 978-9928-162-15-1

Mbi librin

Nuk ndodh shpesh që zgjedhjet amerikane të ndezin debate mbi një filozof, por që kur Mitt Romney zgjodhi Paul Ryan – in si kandidat për zëvendëspresident, bisedat kanë filluar të rrotullohen rreth ideve të shkrimtares – filozofe Ayn Rand. Thuhet që Ryan është një adhurues i Rand – it dhe, megjithëse është stërmunduar ta largojë veten nga e gjithë filozofia e saj, ai vazhdon të pranojë se romani "Revolta e Atlasit" është një histori e madhërishme.

Ryan nuk është i vetmi që e mendon këtë. Që nga kriza financiare e vitit 2008, romani i Rand – it, i shkruar në 1957, ka shitur më shumë se 1.5 milon kopje. Interesante është se pothuajse të gjitha ato shitje i përkasin SHBA – së. Pse kaq shumë amerikanë duke filluar që nga studentët e deri te politikanët, flasin për romanin e Rand – it? Pse në Evropë librat e saj jane relativisht më të lënë pas dore? Pëgjigja e të dyja pyetjeve është e njëjta: "Revolta e Atlasit" është një himn ndaj shpirtit amerikan.

Shpirti amerikan karakterizohet nga pavarësia, individualizmi, liria politike, liria ekonomike dhe ambiciet prodhuese. Ky është kuptimi i jetës, mrekullisht i përmbajtur në sloganin e Revolucionit Amerikan: "Mos më nëpërkëmb". Ishte i njëjti shpirt që i shtyu shumë amerikanë t'i kundërviheshin zgjerimit të ndërhyrjes dhe fuqisë shtetërore në 2008.

Ata jo vetëm qe e shihnin "qeverinë e madhe" si një kërcënim ndaj ekonomisë, por ajo ishte një përbuzje ndaj gjithë asaj që përfaqëson Amerika. Pas tetë vjetësh me Bushin dhe tetë muajsh me Obamën, ata nuk e duruan më nëpërkëmbjen. Atlasi i flet këtij shpirti. Në një botë, fatkeqësisht të ngjashme me tonën, në një botë ku ekonomia po shkatërrohet, ku qeveria ndërhyn gjithmonë e më shumë dhe ku individët prodhues denoncohen dhe sfiliten për të mirën e individëve parazitë, tregohet historia e burrave dhe grave që vendosin ta ndalojnë nëpërkëmbjen.

Megjithëse Rand – i po i fliste kryesisht amerikanëve, ajo nuk po u fliste vetëm atyre. Ajo mendonte se shpirti i Amerikës është i hapur ndaj çdo individi të gatshëm të mendojë. Sot, teksa shtetet evropiane po ndërhyjnë gjithmonë e më shumë në ekonomi, ai shpirt dhe idetë e "Revoltës së Atlasit" janë të nevojshme më shumë se kurrë.

Komente mbi librin

"Revolta e Altasit" është një celebrim i jetës dhe i lumturisë... Individët krijues, qëllimet e pastra dhe racionaliteti arrijnë gëzimin dhe përmbushjen. Parazitët, që vazhdimisht shmangin qëllimshmërinë dhe arsyen, shkatërrohen me të drejtë."

Alan Greenspan, Kryetar i Fed (1987 – 2006)

"Sa herë që qeveritë ndërhyjnë në treg, lexuesit nxitojnë të blejnë "Revoltën e Altasit". Pse? Arsyeja kuptohet, nga emri i një grupi të krijuar së fundmi në Facebook: "I lexuar lajmet sot? Duket sikur "Revolta e Altasit" po ndodh në jetën e vërtetë."

The Economist, 2009

Fragment nga libri

-Është vëllai yt, - tha me një zë që i përngjiste atij diskut të prishur që përsërit një formulë magjike, të cilën ajo as nuk mund ta vinte në dyshim. – Ka nevojë të gjejë një pozitë në botë. Ka nevojë për një rrogë, në mënyrë që ta ndiejë se paret i jepen ngaqë i takojnë, dhe jo si lëmoshë.

-Pse i takuakan? Ai nuk vlen asnjë qindarkë për mua.
-Kjo është gjëja e parë që të shkon ndër mend? Fitimi yt? Po të kërkoj të ndihmosh vëllanë tënd e ti po mendon si mund të fitosh një qindarkë më shumë dhe nuk pranon ta ndihmosh, nëse ti nuk fiton gjë?... Kështu?

Mbi autoren

Ayn Rand (1905, Shën Pjetërburg – 1982, Nju Jork) ishte një shkrimtare dhe filozofe amerikane. Ajo është shkrimtarja e parë që ka mbrojtur në mënyrë të flaktë një ideologji të bazuar në lirinë individuale, egoizmin racional, etik dhe kapitalizmin ekstrem "laissez – faire". Librat dhe mendimi i saj kanë qenë shumë ndikues në SHBA.

 

Reviews

Write a review

Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol.1

Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol.1

Revolta e Altasit" është një celebrim i jetës dhe i lumturisë... Individët krijues, qëllimet e pastra dhe racionaliteti arrijnë gëzimin dhe përmbushjen. Parazitët, që vazhdimisht shmangin qëllimshmërinë dhe arsyen, shkatërrohen me të drejtë.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)