Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Deti, deti, Iris Murdoch Shfaq të madhe

Deti, deti, Iris Murdoch

2081

Produkt i ri

Kritika vë në dukje se këto romane shquhen për inteligjencën dhe elegancën e lartë me të cilin shkrimtari i ndërton personazhet dhe strukturat e veprës. Këto cilësi, shpesh përshkohen nga ndjenja e humorit të hollë dhe therës.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$13.52

-20%

$16.90

Më shumë informacione

Titulli: Deti, deti ...
Origjinali: The sea, the sea
Gjinia: Roman
Autori: Iris Murdoch
Shqipëroi: Shpëtim Myshketa
Shtëpia botuese: OMBRA GVG
Viti: 2011
Fq. 704
Pesha: 0.621 kg
ISBN: 978-99956-38-81-8

Mbi librin

Vepra e parë ishte studimi kritik "Sartri, romantik nacionalist" dhe i takon vitit 1953. Një vit më vonë, në 1954, lexuesit britanikë patën në dorë romanin "Under the net", ndërsa "The flight from the Enchanter" qarkulloi në vitin 1956. Kritika vë në dukje se këto romane shquhen për inteligjencën dhe elegancën e lartë me të cilin shkrimtari i ndërton personazhet dhe strukturat e veprës.

Këto cilësi, shpesh përshkohen nga ndjenja e humorit të hollë dhe therës. Murdoch duke depërtuar me mjeshtëri brenda botës njerëzore të lodhur, nxjerr në sipërfaqe problemet komplekse të saj, ngarkuar me tensione psikologjik dhe devijime seksuale. Murdoch arriti të vizatojë saktë rrethanat sociale dhe psikologjike të kohës. Kjo është edhe më qartë e dukshme në romanin "The bell", 1958. Mbas botimit të kësaj vepre emri i Iris Murdoch u bë edhe më i njohur.

Komente mbi librin

"Për shumë arsye Deti, deti është një vepër e cila na vë në provë me dashurinë... sepse Murdoch ka përshkruar pak nga historitë tona e na mban me emocione gjatë gjithë leximit. Nga ana tjetër ky roman na tregon se edhe atëherë kur dashurinë e flakim tej vetvetes, dashuria e dikujt tjetër na ndjek gjatë gjithë jetës."

The Quarterly Conversation

"Deti, deti është i magjishëm. Tek njerëzit e zakonshëm dashuria, ashtu si urrejtja lexohen vetëm në çaste dobësie. Besoni se asnjëherë nuk ka moshë për të vjedhur lumturinë."

The Sunday Times

"Para romanit Deti, deti, Murdoch kishte botuar tetëmbëdhjetë romane të denja për fitimin e "Booker Prize". Por shpërthimi i talentit tronditës të saj ndodhi me këtë vepër. Këmbëngulje, demonizëm, egoizëm. Deti, deti vë përballë njëra – tjetrës botën magjike, iluziven, pushtetin e mbinatyrshëm, jetën teatrale, me pasurinë e botës shpirtërore."

Fine Books

 

Reviews

Write a review

Deti, deti, Iris Murdoch

Deti, deti, Iris Murdoch

Kritika vë në dukje se këto romane shquhen për inteligjencën dhe elegancën e lartë me të cilin shkrimtari i ndërton personazhet dhe strukturat e veprës. Këto cilësi, shpesh përshkohen nga ndjenja e humorit të hollë dhe therës.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)