• Ka mbaruar
Gjashte muaj mbreterimi ne Shqiperi, A. Italo Sullioti
  • Gjashte muaj mbreterimi ne Shqiperi, A. Italo Sullioti

Gjashtë muaj mbretërimi në Shqipëri, A. Italo Sullioti

Me këtë libër të A. Italo Sulliotit, të lënë në harresë dhe njëherësh “të vjelur e të mjelur” pandershmërisht, lexuesit shqiptar i bie në dorë një nga dëshmitë më autentike të reporterit in loco të ngjarjeve shqiptare të 1914-s ende plot të fshehta e enigma historike.

800 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Gjashtë muaj mbretërimi në Shqipëri, nga Vilhelm Vidi tek Esad Pasha, nga Durrësi në Vlorë
Origjinali: In Albania sei mesi di regno
Gjinia: Histori
Autor: A. Italo Sullioti
Shqipëroi: Dritan Thomollari
Shtëpia botuese: 55
Viti: 2010
Fq. 215
Pesha: 0.281 kg.
ISBN: 978-99943-56-71-2

Mbi librin

Me këtë libër të A. Italo Sulliotit, të lënë në harresë dhe njëherësh "të vjelur e të mjelur" pandershmërisht, lexuesit shqiptar i bie në dorë një nga dëshmitë më autentike të reporterit in loco të ngjarjeve shqiptare të 1914-s ende plot të fshehta e enigma historike.

Koment nga autori

Tetë muajt e jetës shqiptare më japin një lloj të drejte, në mos për të gjykuar me siguri absolute një situatë reale, që ishte dhe është ndër më të komplikuarat e më të çuditshmet e historisë bashkëkohore, të paktën për t'i ndriçuar nën një drejtë të vërtetë njerëz dhe fakte, mbi të cilat gjykimi i njerëzve larg tyre nuk mund të jetë veçse i papërsosur.

Është gjithmonë e vështirë të vlerësosh njerëz dhe gjëra të kohës sonë; edhe më e vështirë ta bësh një gjë të tillë në Shqipëri, ku ato lëvizin në një atmosferë shqetësimi, plot me kontradikta, që arrin t'ia transformojë e t'ia përmbysë, nga një moment në tjetrin, vlerat dhe aspektet.

Detajet e librit
SKU001187

Referencat specifike

isbn
9994356712
ean13
9994356712
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000317

Botuesi: Ideart

Historia e Shqiperise ne shekullin XX, Nina Smirnova

Autorja ruse, Nina Smirnova, ka paraqitur qartazi historinë e Shqipërisë, përmes dëshmive të panjohura më parë, nga arkivat perëndimore dhe ruse në veçanti, si dhe ka shprehur interpretime të reja mbi personalitetet, personazhet, faktet dhe realitetet e shekullit më të trazuar në historinë e shqiptarëve.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2666

Botuesi: UET Press

100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012, Blendi Fevziu

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi.

Çmimi 1 050 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)