Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Ceshtje te marrezise, Ismail Kadare Shihe të plotë

Ceshtje te marrezise, Ismail Kadare

Romani "Çështje të marrëzisë" është rikthim në pikën fillestare, rikthim në pikën e nisjes së aventurës kadareane, rikthim në fëmijëri, mu aty ku ka nisur aventurën për gjetjen e një çelësi për shpjegimin e botës.

Info shtesë

SKU000664

Disponueshëria: Ne gjendje

$5.98

Me ulje çmimi!

-15%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Skenderbeu i shperfytyruar, Kristo Frasheri

  Skenderbeu i...


  Pikënisje e këtij studimi kritik historik u bë...

 • Kurban, Edi Rama

  Kurban, Edi...


  Ky libër që duket sikur është shkruar për të...

 • Perballe pasqyres se nje gruaje, Ismail Kadare

  Perballe...


  Prej kohësh Ismail Kadare ka shprehur mendimin...

 • Hyrje ne historine e gjuhes shqipe, Pjesa e pare, Eqrem Cabej

  Hyrje ne...


  Një gjuhë e cila si gjuhë e folur është kaq e...

 • Shqipja ne kapercyell, Eqrem Cabej

  Shqipja ne...


  Nje ribotim, permbledhur e sistemuar, te nje...

 • Faik Konica, Vepra e plote, vol. 3

  Faik Konica,...


  Në këtë vëllim është paraqitur publicistika e...

 • Jete ne nje kuti shkrepesesh, Fatos Kongoli

  Jete ne nje...


  Diku, në një apartament luksoz, në një prej...

 • Studime etimologjike ne fushe te Shqipes vol. 1, Eqrem Cabej

  Studime...


  Në veprimtarinë shkencore shumë të pasur të...

 • Vepra 2, Faik Konica

  Vepra 2,...


  (Proza e gjatë dhe eseistika) Në vëllimin e...

 • Interviste me vetveten, (Rete dhe guret), Petro Marko

  Interviste...


  Thonë se gurët e mëdhenj atje poshtë në...

Vazhd.

Titulli: Çështje të marrëzisë
Origjinali: Çështje të marrëzisë
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Fq. 112
Pesha: 0.18 kg.
ISBN: 978-99927-45-19-3

Mbi librin

Romani "Çështje të marrëzisë" është rikthim në pikën fillestare, rikthim në pikën e nisjes së aventurës kadareane, rikthim në fëmijëri, mu aty ku ka nisur aventurën për gjetjen e një çelësi për shpjegimin e botës. Dhe ashtu siç ndodh me fëmijët, që duke u kuturisur nëpër skuta, zbulojnë hyrjen e një bodrumi ku rri i fshehur një thesar i shumëkërkuar nga të tjerët, kështu ndodh edhe me Kadarenë: mu këtu, në fëmijëri ai gjen çelësin e shpjegimit të botës.

"Bota është e marrë" - zbulon Kadare. Dhe e vetmja e vërtetë për shpjegimin e saj është marrëzia. Por kjo e vërtetë e thjeshtë nuk mund të zbulohet me asnjë nga instrumentet e njohjes që ka shpikur njerëzimi, me asnjë nga teoritë, ideologjitë, apo kuturisjet e marra nëpër botë. Ajo zbulohet vetëm me naivitetin e fëmijës.

Vetëm syrit të pafajshëm fëmijëror i zbulohet e vërteta e madhe. Dhe e vërteta e madhe e botës është marrëzia. Në këtë këndvështrim, romani "Çështje të marrëzisë" është njëherësh kthim nga një aventurë dhe rinisje drejt një aventure tjetër. Pasi na ka joshur me aventurën e tij nëpër botë, Kadare me këtë roman na fton në një aventurë tjetër.

Madje, vetë romani duket sikur tallet me aventurat e mëparshme. Romani i ngjan në këtë kuptim "Don Kishotit" të Servantesit: një narracion që tallet me rrëfimet kalorësiake pararendëse. "Hani" i Kadaresë është fëmijëria e tij. Prej aty ai niset në eksplorimin e marrëzisë.

 • Autori Ismail Kadare