Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Adam Smith, Pasuria e kombeve, Helen Winter, Thomas Rommel Shihe të plotë

Adam Smith, Pasuria e kombeve, Helen Winter, Thomas Rommel

Ky libër nuk është më i disponoueshëm!

Info shtesë

SKU000315

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë produkt në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$7.18

Me ulje çmimi!

-15%

$8.45

Porosite tani

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Kodi i Da Vincit, Dan Brown

  Kodi i Da...


  Gjatë kohës që është me shërbim në Paris,...

 • Xhim kopsa dhe Lukas-makinisti, Michael Ende

  Xhim kopsa...


  Në këtë libër do të gjeni aventurat e këndshme...

 • Filozofia Politike, Nje hyrje e shkurter, David Miller

  Filozofia...


  Si duhet jetuar së bashku në shoqëri?...

 • Planeti i 12-te, Zecharia Sitchin

  Planeti i...


  E tërë sëra e "Kronikave të Tokës" bazohet në...

 • Seria, Perrallat e Kutelit (3 libra)

  Seria,...


  Lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec. Mësimet e...

 • Pasardhesi, Ismail Kadare

  Pasardhesi,...


  Çfarë ka ndodhur në natën e 13 dhjetorit në...

 • Etika per vajzat, V. Ivanova

  Etika per...


  A dini të silleni siç duhet? A e dini ç'do të...

 • Pushteti dhe dija, Michel Foucault

  Pushteti dhe...


  Më e pakta që mund të thuhet është se kemi të...

 • Bashkepirja, Platoni

  Bashkepirja,...


  Në këtë dialog filozofik, Platoni trajton temën...

 • Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut, Ismail Kadare

  Jeta, loja...


  Është një nga kryeveprat kadareane. Romani...

Vazhd.

Titulli: Adam Smith, Pasuria e kombeve
Gjinia: Kritika
Autori: Helen Winter, Thomas Rommel
Shqipëroi: Valentina Kazanxhi
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2006
Fq. 248
Pesha: 0.255 kg
ISBN: 978-99943-43-01-7

Mbi librin

Me emrin e Adam Smithit, në përgjithësi, lidhen tre koncepte: dora e padukshme, ndarja e punës dhe liberalizmi ekonomik. Por shpesh anashkalohet fakti se Adam Smithi ishte një filozof i rëndësishëm etik, i cili në radhë të parë studionte natyrën njerëzore, duke këqyrur njëkohësisht ekonominë politike.

Smithi është një shkrimtar i përkorë dhe i këndshëm, një filozof i mprehtë dhe ironik, por gjithnjë shumë i prerë që nuk mund të rrijë pa i shprehur kritikat e tij në mënyrë të tillë që budallallëku dhe padija të demaskohen vetiu. Kjo e vendos atë në traditën e gjatë të iluminizmit anglez.

Vepra "Për thelbin dhe për shkaqet e pasurisë së kombeve", e njohur gjerësisht me titullin "Pasuria e kombeve", në të vërtetë është një shqyrtim tej mase i gjerë i cilësive njerëzore, e vlerave morale dhe e shkaqeve, por në të njëjtën kohë është edhe një zbërthim i kujdesshëm i parimeve që rregullojnë veprimet e shoqërisë. Janë të pakta veprat shkencore që kanë ushtruar ndikim kaq jetëgjatë te bashkëkohësit dhe tek brezat e ardhshëm.

Ky studim i gjerë nuk është vetëm Bibla e shkencës moderne ekonomike, por mbi të gjitha, është një studim për temën e së mirës së individit dhe mbi mundësitë për liri e drejtësi brenda një bashkësie. Vepra "Pasuria e kombeve" mund të vlerësohet si një nga shtyllat e mendimit politik – ekonomik.