• Banner

  • I ri

Minuta e parë, Chris Fenning

Komunikimi duhet të jetë sa më i qartë dhe i përmbledhur dhe shpesh na duhet të dalim menjëherë te thelbi. Problemi është se, jo gjithmonë dimë si ta bëjmë këtë. Çfarë do të thotë të shprehesh në mënyrë të përmbledhur? Si mund të përmblidhet një temë e ndërlikuar në vetëm pak rreshta?

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:Minuta e parë
Origjinali:The first minute
Kategoria: Udhërrëfyes praktik
Autori:Chris Fenning
Përktheu:Taulant Hatia
Botues: Bota Shqiptare
Viti: 2024
Fq.204
Pesha: 0.310 kg
ISBN: 978-9928-00-605-9
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin

Si ta bëni tjetrin t'ju dëgjojë me vëmendje dhe si ta përcillni mirë mesazhin në punë? Mësoni mënyrën më të lehtë për të përmirësuar aftësinë e komunikimit në punë. Nuk ka asgjë të pakuptimtë, asnjë këshillë të mjegullt, por vetëm metoda praktike hap pas hapi që mund të filloni t'i praktikoni që sot.

Komunikimi duhet të jetë sa më i qartë dhe i përmbledhur dhe shpesh na duhet të dalim menjëherë te thelbi. Problemi është se, jo gjithmonë dimë si ta bëjmë këtë. Çfarë do të thotë të shprehesh në mënyrë të përmbledhur? Si mund të përmblidhet një temë e ndërlikuar në vetëm pak rreshta?

Ky libër i çmuar na tregon se, të shprehesh në mënyrë të përmbledhur nuk do të thotë vetëm të përpiqemi ta ngjeshim të gjithë informacionin në gjashtëdhjetë sekonda. Ai na mëson se si ta shprehim qartë qëllimin, si t'i ndajmë e t'i renditim temat dhe si të përqendrohemi te zgjidhja, në vend që të ngecim te problemi.

Në faqet e këtij libri do të zbuloni:

Si të zhvilloni biseda më të shkurtra e më të mira në punë.

Si të dilni shpejt te thelbi, pa u hedhur degë më degë e nëpër shumë tangjente.

Si ta orientoni dëgjuesin drejt zgjidhjes që ju duhet.

Si të zbatoni të njëjtën teknikë në pothuajse çdo bisedë, e-mail, prezantim apo intervistë, me rezultate të shkëlqyera.

Libri është rezultat i më tepër se 20,000 bisedave në punë tregtare dhe teknike. Chris Fenning ka trajnuar individë dhe ekipe në mbarë botën me këto teknika, të cilat funksionojnë për të gjithë.

Të komunikosh qartë është më e thjeshtë nga sa mendoni dhe, gjithçka, nis me minutën e parë.

Detajet e librit
Bota Shqiptare
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Puna e thellë, Cal Newport

E, megjithatë, shumica e njerëzve – qofshin ata punonjës njohurish në zyra të zhurmshme me plan të hapur apo krijues që stërmundohen për ta qartësuar vizionin e tyre – e kanë humbur aftësinë e tyre për të hyrë thellë, duke e shpenzuar në të kundërt kohën e tyre me një turbullirë të furishme mesazhesh të postës elektronike dhe me median shoqërore, duke mos...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Flow, Mihai Csikszentmihalyi

Në një gjendje të përvojës optimale, një person është në kufirin e aftësive të tij. Ai është në gjendje të gjejë zgjidhje për çdo sfidë që lind dhe, falë kësaj, përjeton një ndjenjë harmonie dhe kënaqësie.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Jeta e mirë dhe si ta jetosh, Robert Waldinger, Marc Schulz

I mbështetur te zbulimet e Studimit tetëdhjetëvjeçar të Harvardit për Zhvillimin e të Rriturve, ky libër historik nxjerr në pah të vërtetën e thjeshtë, e megjithatë befasuese: sa më të forta të jenë marrëdhëniet tona, aq më të shumta janë  gjasat që ne të kemi jetë të lumtura, të kënaqshme dhe në përgjithësi më të shëndetshme.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Menaxhimi i kohës, Brian Tracy

Më shumë se çdo gjë tjetër, aftësia juaj për të menaxhuar kohën dotë përcaktojë edhe sukseset që do të arrini. Kjo shpjegohet fare thjeshtë: sa më dobishëm ta përdorni kohën tuaj, aq më shumë gjëra do të kryeni.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Fillo me pse, Simon Sinek

Pse disa njerëz dhe organizata janë më novatorë, më influencues dhe më fitim-prurës se të tjerët? Pse disa krijojnë besni-këri më të madhe, si te klientët, ashtu dhe te punonjësit? Madje dhe midis të sukses-shmëve, pse disa prej tyre arrijnë të kenë vazhdimisht sukses?

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Jetart

Rruga e mashkullit superior, David Deida

Përmes këtij autori bestseller dhe eksperti të mirënjohur ndërkombëtarisht mbi spiritualitetin seksual, do të mund të merrni këshilla të drejtpërdrejta, aftësi fuqizuese, praktika trupore dhe shumë më tepër, në mënyrë që t'ju ndihmojë që të mishëroni një jetë plot përmbushje, në mënyrë të menjëhershme dhe pa kompromise.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)