Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Vajza nga Berati, Kozeta Krulis

2714
Vlerësimi 

Kozeta Krulis ka shkruar një libër ku lexuesi mund të vërejë ç'ndodh me qenien dhe vetëdijen njerëzore kur gjendet përballë tjetrit, i cili ka gjithë – gjithë dy "programe" leximi të njeriut shqiptar: si në letërsinë ekzotike ose si në imazhin televiziv.

500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Vajza nga Berati (kopertinë e trashë)
Origjinali: Vajza nga Berati
Gjinia: Roman
Autori: Kozeta Krulis
Shtëpia botuese: Naimi
Viti: 2011
Fq. 136
Pesha: 0.25 kg
ISBN: 978-9928-109-00-2

Mbi librin
Tregimi i Kozeta Krulis "Vrap mbi mina" është një ikje prej skemës të përftimit të njeriut shqiptar. Ajo të kujton dialogjet e Tom Cruis në filmin e mrekullueshëm "Terminal", ku pyetjeve gati lutëse për një pohim të shpejtë që i bëhen prej policisë aeroportuale "A është për ju Cracovia, vendi juaj i origjinës, një rrezik?" Ai u përgjigjet thjesht: "Jo, përkundrazi, unë kam frikë nga ju!".

Kozeta Krulis ka shkruar një libër ku lexuesi mund të vërejë ç'ndodh me qenien dhe vetëdijen njerëzore kur gjendet përballë tjetrit, i cili ka gjithë – gjithë dy "programe" leximi të njeriut shqiptar: si në letërsinë ekzotike ose si në imazhin televiziv. Më së shumti shqiptarët u ndeshën me dyshimin dhe vrazhdësinë evropiane, që lidhej edhe me shumë sjellje të padenja të atyre që dolën të parët në Perëndim.

Koment nga Shaban Sinani
Përmes librit me tregime "Vajza nga Berati", Kozeta Krulis u jep jo vetëm bashkatdhetarëve të vet, por kujtdo që do ta lexojë shumë trishtim e dramë, por njëherësh edhe shumë ringjallje shpirtërore dhe shpalosje identiteti, duke e promovuar vetveten në sfondin e atij qyteti që ka mahnitur ndër shekuj botën dhe sot është në listën e Kryeveprave të Trashëgimit Botëror, një prej programeve më elitare të Unesco – s, qytetit të Beratit. Kozeta Krulis, duke jetuar fatin e personazhit të novelës së vet, në fakt i paraqet lexuesit se si vendlindja, me trashëgiminë e saj më të vlefshme, mund t'i bëhet pjesë e pasaportës së vet; mund të shenjojë identitetin e saj. Prej këndej nis ringritja e personazhit, Ilianës, alter ego e Kozetës. Pikërisht kjo e bën triptikun e saj (dy tregime plus një novelë) një vepër që lexohet si letërsi, si dëshmi, si burim të dhënash etnopsikologjike, të vlefshme për krahasim gjendjesh në përplasje mendësish dhe identitetesh.  

Detajet e librit
Naimi
2714
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Vajza nga Berati, Kozeta Krulis

Vajza nga Berati, Kozeta Krulis

Kozeta Krulis ka shkruar një libër ku lexuesi mund të vërejë ç'ndodh me qenien dhe vetëdijen njerëzore kur gjendet përballë tjetrit, i cili ka gjithë – gjithë dy "programe" leximi të njeriut shqiptar: si në letërsinë ekzotike ose si në imazhin televiziv.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001795

Brand: Te tjere

Ese ndervetjake, Arben Orhani

Review(s): 0

...esenë e gjykoj ndonjëherë si argëtim, bisturi mendore për pastrim mendësish e kulturash, rrëfim, monolog, vare e shpatë, armë vetëpastruese, budallallëk e kotësi, artikulimin më të thjeshtë të mundshëm për të gjetur të ngjashëm me pjesë të vetes, rast për t'iu shmangur dakordrënies me veten e djeshme, ndonjëherë edhe m

Price ALL800.00 Regular price ALL1,000.00
More
Last items in stock

Reference: SKU001586

Brand: Dija-Poradeci

Antologji poetike e heroizmit te madh, Hamza Kociu, Guri Pejo

Review(s): 0

Title:  Antologji poetike e heroizmit të madhOriginal: Antologji poetike e heroizmit të madhAntologyAuthor: Hamza Koçiu, Guri PejoAlbanian translator: Hamza Koçiu, Guri PejoPublisher: D.I.J.A- PoradeciYear: 2005Pgs. 192ëeight: 0.19 kgISBN: 978-99943-732-1-9

Price ALL280.80 Regular price ALL351.00
More
There are not enough products in stock