Kategoritë

Botuesit

Autorët

Marredheniet nderkombetare, Joshua S. Goldstein Shihe të plotë

Marredheniet nderkombetare, Joshua S. Goldstein

Është teksti kryesor për një paraqitje të thelluar të marrrëdhënieve ndërkombëtare, me rrjedhimet dhe institucionet e saj. Libri është njëkohësisht një histori e shkurtër e tyre në botë. 

Info shtesë

SKU000989

Disponueshëria: Ne gjendje

$14.09

Me ulje çmimi!

-20%

$17.61

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Bazat e marredhenieve nderkombetare, Karen A. Mingst

  Bazat e...


  Titulli: Bazat e marrëdhënieve...

 • Tregtar flamujsh, Ernest Koliqi

  Tregtar...


  Ernest Koliqi (1903 - 1975) është poet,...

 • Bursa dhe tregu i letrave me vlere ne Shqiperi, Elvin Meka

  Bursa dhe...


  Pjesa dërrmuese e materialeve, eseve dhe...

Titulli: Marrëdhëniet ndërkombëtare
Origjinali: International Relations
Gjinia: Marrëdhëniet ndërkombëtare
Autori: Joshua S. Goldstein
Shqipëroi: Arian & Teuta Starova
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2003
Fq. 632
Pesha: 0.927 kg
ISBN: 978-99927-59-322

Mbi librin

Botimi i katërt i këtij libri vazhdon të qëndrojë në krye të listës së teksteve shkollore për hyrjen në marrëdhëniet ndërkombëtare, sidomos në sistemin e ri e interesant të integrimit të tekstit me teknologjinë.

Ky libër shoqërohet hap pas hapi me një faqe shumë të pasur në internet, ku sidomos studentët, por edhe të gjithë ata që interesohen për çështjet ndërkombëtare, për politikat e jashtme të shteteve në veçanti dhe të organizatave ndërkombëtare në përgjithësi, do të gjejnë një burim të pasur referimi teorik dhe praktik.

Përparësitë e botimeve të mëparshme vazhdojnë edhe më këtë, trajtimi i qëndrimeve klasike dhe alternative teorike; të dhëna të përditësuara dhe të paraqitura qartë; dhe trajtimi më i shkëlqyer i ekonomisë ndërkombëtare. Një stil i gjallë të shkruari, plot shembuj provokues, të rëndësishëm, e bëjnë kompleksin e pasur të politikës ndërkombëtare të kuptueshëm dhe emocionues për çdo lexues.

Komente mbi librin

"Në fushën tonë është gjë e rrallë të gjesh një libër, pa folur për librat shkollorë, në të cilin ndërthuren vështrime teorike për politikën botërore me një vazhdë të gjerë informacioni të pasur, të balancuar dhe të azhornuar për disa prej çështjeve më të rëndësishme të marrëdhënieve ndërkombëtare."

Shibley Telhami, University of Maryland

"Pa dyshim, libri më i mirë i hyrjes që kam përdorur në mbi një çerekshekulli mësimdhënie. Studentët e mi thjesht e adhurojnë."

Gerald J. Bender, University of Southern California

"Studentët e kanë kuptuar që gratë si punëtoret e fabrikave, si aktivistet e paqes, si mendimtaret politike duhet të merren në konsideratë në kurset e Marrëdhënieve ndërkombëtare. Teksti hyrës i përditësuar dhe tërheqës i Joshua Goldstein – it i përgjigjet kësaj nevoje."

Cynthia Enloe, Clark University

"I pashoq ndër tekstet universitare për marrëdhëniet ndërkombëtare, përsa i përket përshkrimit të tendencave ushtarake botërore dhe qëndrimeve të reja për kontrollin e armëve dhe sigurinë."

Randall Forsberg, Instituti i Studimeve të Mbrojtjes dhe Çarmatimit

"Paraqitje fantastike e politikës botërore; teksti hyrës më emocionues dhe i shkruar më mirë që kam parë ndonjëherë."

Richard Herrman, Ohio State University

"I paraqet qartë idetë dhe i shmanget zhargonit me vendosmëri... Goldstein u jep studentëve mjete dhe u kërkon të mendojnë."

Gorge Emerson, Miami Dade Community College