• Banner

  • Ka mbaruar
Marredheniet nderkombetare, Joshua S. Goldstein
  • Marredheniet nderkombetare, Joshua S. Goldstein

Marredheniet nderkombetare, Joshua S. Goldstein

Është teksti kryesor për një paraqitje të thelluar të marrrëdhënieve ndërkombëtare, me rrjedhimet dhe institucionet e saj. Libri është njëkohësisht një histori e shkurtër e tyre në botë. 

1 250 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Marrëdhëniet ndërkombëtare
Origjinali: International Relations
Gjinia: Marrëdhëniet ndërkombëtare
Autori: Joshua S. Goldstein
Shqipëroi: Arian & Teuta Starova
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2003
Fq. 632
Pesha: 0.927 kg
ISBN: 978-99927-59-322

Mbi librin

Botimi i katërt i këtij libri vazhdon të qëndrojë në krye të listës së teksteve shkollore për hyrjen në marrëdhëniet ndërkombëtare, sidomos në sistemin e ri e interesant të integrimit të tekstit me teknologjinë.

Ky libër shoqërohet hap pas hapi me një faqe shumë të pasur në internet, ku sidomos studentët, por edhe të gjithë ata që interesohen për çështjet ndërkombëtare, për politikat e jashtme të shteteve në veçanti dhe të organizatave ndërkombëtare në përgjithësi, do të gjejnë një burim të pasur referimi teorik dhe praktik.

Përparësitë e botimeve të mëparshme vazhdojnë edhe më këtë, trajtimi i qëndrimeve klasike dhe alternative teorike; të dhëna të përditësuara dhe të paraqitura qartë; dhe trajtimi më i shkëlqyer i ekonomisë ndërkombëtare. Një stil i gjallë të shkruari, plot shembuj provokues, të rëndësishëm, e bëjnë kompleksin e pasur të politikës ndërkombëtare të kuptueshëm dhe emocionues për çdo lexues.

Komente mbi librin

"Në fushën tonë është gjë e rrallë të gjesh një libër, pa folur për librat shkollorë, në të cilin ndërthuren vështrime teorike për politikën botërore me një vazhdë të gjerë informacioni të pasur, të balancuar dhe të azhornuar për disa prej çështjeve më të rëndësishme të marrëdhënieve ndërkombëtare."

Shibley Telhami, University of Maryland

"Pa dyshim, libri më i mirë i hyrjes që kam përdorur në mbi një çerekshekulli mësimdhënie. Studentët e mi thjesht e adhurojnë."

Gerald J. Bender, University of Southern California

"Studentët e kanë kuptuar që gratë si punëtoret e fabrikave, si aktivistet e paqes, si mendimtaret politike duhet të merren në konsideratë në kurset e Marrëdhënieve ndërkombëtare. Teksti hyrës i përditësuar dhe tërheqës i Joshua Goldstein – it i përgjigjet kësaj nevoje."

Cynthia Enloe, Clark University

"I pashoq ndër tekstet universitare për marrëdhëniet ndërkombëtare, përsa i përket përshkrimit të tendencave ushtarake botërore dhe qëndrimeve të reja për kontrollin e armëve dhe sigurinë."

Randall Forsberg, Instituti i Studimeve të Mbrojtjes dhe Çarmatimit

"Paraqitje fantastike e politikës botërore; teksti hyrës më emocionues dhe i shkruar më mirë që kam parë ndonjëherë."

Richard Herrman, Ohio State University

"I paraqet qartë idetë dhe i shmanget zhargonit me vendosmëri... Goldstein u jep studentëve mjete dhe u kërkon të mendojnë."

Gorge Emerson, Miami Dade Community College

Detajet e librit
SKU000989
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2737

Botuesi: Tirana Times

Teori te Marredhenieve Nderkombetare, Burchill, Linklater, Devetak, Donnelly, Peterson, Reus-Smit, True

Sikurse pararendësit e tij, botimi i tretë synon t'i pajisë studentët e niveleve të larta universitare dhe ata pasuniversitare me një udhërrëfyes të këndvështrimeve teorike kryesore të fushës. Fillesat e projektit gjenden në vitin 1995, në zhvillimin e një kursi të nxënies në distancë nga universiteti Deakin.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000394

Botuesi: Albin

Konventa Evropiane per te drejtat e njeriut, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926" etj.

Çmimi 576 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000391

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia diplomatike e ceshtjes Shqiptare, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Përplasje qytetërimesh, Fatos Tarifa, Iliaz Labi

Ngjarjet tragjike të 11 shtatorit 2001, të cilat u pasuan nga lufta kundër regjimit të Talibanit në Afganistan dhe nga rrëzimi i regjimit të Sadam Huseinit në Irak, si edhe kriza politike që vazhdon në Lindjen e Mesme, veçanërisht në Egjipt dhe në Siri, kanë krijuar mjaft pështjellim në përdorimin e termave dhe të koncepteve të tilla si: Islam, islamizëm,...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare, teoritë dhe qasjet, Robert Jackson, Georg Sorensen

"Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare" u drejtohet këtyre pyetjeve vendimtare dhe shumë të tjerave. Duke gërshetuar analizën e mprehtë dhe një stil të qartë dhe të kuptueshëm, ajo paraqet traditat teorike më të rëndësishme në marrëdhëniet ndërkombëtare në larminë e tyre të plotë.

Çmimi 2 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001162

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Organizatat ndërkombëtare në politikën botërore, David Armstrong, Lorna Lloyd, John Redmond

Titulli: Organizatat ndërkombëtare në politikën botëroreOrigjinali: International organisations in world politicsGjinia: Marrëdhënie ndërkombëtareAutori: David Armstrong, Lorna Lloyd, John RedmondShqipëroi:  Elvina Jusufaj, Marsida GjonçajShtëpia botuese: AIIS Tirana TimesViti: 2009Fq. 386Pesha: 0.565 kgISBN: 978-99956-736-2-8

Çmimi 1 650 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2644

Botuesi: Tirana Times

E drejta nderkombetare, Martin Dixon

Ky libër mbi të drejtën ndërkombëtare iu jep studentëve një trajtim të përmbledhur të të gjitha temave themelore, që studiohen në kurset e të drejtës ndërkombëtare, duke iu dhënë studentëve gjëra të reja për temën, me një hyrje të plotë e të kujdesshme dhe me një shtrirje të përshtatme.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001748

Botuesi: Te tjere

Crazy Republic, Kastriot Frasheri

Artikujt dhe studimet të cilat janë shkruar në rrjedhën e 20 vjetëve, Kastriot Frashëri, drejtues i Institutit të Çështjeve Kombëtare, i ka përmbledhur në një libër që titullohet "Crazy Republic" (Republika e çmendur).

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)