• Banner

Krishterimi, Judaizmi, Islami dhe Mendimi Perendimor
  • Krishterimi, Judaizmi, Islami dhe Mendimi Perendimor

Krishtërimi, Judaizmi, Islami dhe Mendimi Perëndimor, France Farago

Krishtërimi ose "fryma" e popujve evropianëNë një kohë kur Evropa po përpiqet të marrë formë, kur ajo është në kërkim të një identiteti të përbashkët për larminë e popujve që e përbëjnë, është e dobishme të bëhet gjenealogjia e asaj, që Hegeli do ta quante shpirti i popujve evropianë.

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Krishtërimi, Judaizmi, Islami dhe Mendimi Perëndimor
Origjinali: Le christianisme, le judaisme, l'islam et la pensée occidentale
Gjinia: Shkenca politike
Autori: France Farago
Shqipëroi: Bajram Muça
Shtëpia botuese: Lira
Viti: 2007
Fq. 408
Pesha: 0.627 kg
ISBN: 978-99956-655-7-9

Mbi librin

Krishtërimi ose "fryma" e popujve evropianëNë një kohë kur Evropa po përpiqet të marrë formë, kur ajo është në kërkim të një identiteti të përbashkët për larminë e popujve që e përbëjnë, është e dobishme të bëhet gjenealogjia e asaj, që Hegeli do ta quante shpirti i popujve evropianë.

Krishtërimi ishte fati i kontinentit tonë. Me trashëgiminë e Romës, Athinës e Jeruzalemit, që e transmetoi jo pa e ndryshuar thellësisht, krishtërimi i përpunoi peizazhet e Evropës dhe në shumë pikëpamje, mbeti pavetëdija e mendimit të saj, madje e vetë racionalitetit të saj. Për më tepër, përcaktimi dogmatik i doktrinës së krishterë, ngjalli si reaksion një shpirt kritik, një nevojë për të shqyrtuar, që asnjë qytetërim tjetër s'e ka njohur gjer më sot.

Vetë moderniteti, që nuk e lufton më krishtërimin, por e injoron krenarisht, është stampuar megjithatë, sipas kallëpit të tij. Ky modernitet nuk mund të kuptohet jashtë referencës së vet, d.m.th. jashtë traditës së cilës i është kundërvënë, që të mundë më pas, të ngrihet mbi të.

Në gjirin e një kulture medituese, në kohën e inventarizimit dhe regjistrimit të pasurive kulturore, kohë që gjithmonë i paraprin zëvendësimit të një bote të vjetër që mpaket, me një botë të re që lind, bëhet i domosdoshëm përvetësimi i këtyre pasurive. Tashmë, Evropa duhet të përcaktojë vetveten.

Për këtë, nën dritën e filozofisë, ajo duhet të kuptojë zanafillat e veta, sepse varfërimi që sjell çdo bjerrje e trashëgimisë kulturore, mund të shërohet vetëm me mirëkuptim. Më tepër se kudo gjetkë, kjo është e vërtetë në Evropë ku, siç vërente me të drejtë William Blake, "Dhjata e Vjetër dhe Dhjata e Re janë kodi i madh i artit", ku figuracioni dhe naracioni biblik janë kuadri i imagjinatës mbi të cilën zhvillohen letërsia, muzika dhe artet pamore, deri në shekullin XIX, madje edhe më pas.

Detajet e librit
LIRA
SKU001450
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2424

Botuesi: Dituria

Historia e krishterimit, Gian Potesta, Giovanni Vian

Që nga zanafilla e deri në ditët e sotme, mesazhi i Jezuit ka nxitur zgjedhje jetësore dhe ka ndikuar në gjuhë e kultura, ligje dhe zakone. Përgjatë kohës, Kishat e krishtera kanë ndryshuar edhe nëpërmjet konflikteve dramatike e përçarjeve, janë përballur me kontradikta me hebrenjtë, paganët e myslimanët, kanë depërtuar në lëmin e etikës, politikës dhe të...

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001435

Botuesi: UET Press

Studime bashkëkohore të sigurisë, Alan Collins

Studimet e Sigurisë janë nëndisiplinë e Marrëdhënieve Ndërkombëtare. Në qendër të Marrëdhënieve Ndërkombëtare ndodhet studimi i sigurisë. Studimet e Sigurisë përfshijnë brenda tyre rreziqe që variojnë nga pandemitë si HIV/ SIDA dhe degradimi mjedisor deri dhe shqetësime sigurie të lidhura me dhunën e drejtpërdrejtë si terrorizmi dhe konflikti ndërshtetëror.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001748

Botuesi: Te tjere

Crazy Republic, Kastriot Frasheri

Artikujt dhe studimet të cilat janë shkruar në rrjedhën e 20 vjetëve, Kastriot Frashëri, drejtues i Institutit të Çështjeve Kombëtare, i ka përmbledhur në një libër që titullohet "Crazy Republic" (Republika e çmendur).

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Pamundësia e projektit europian, Fatos Tarifa

Fatos Tarifa, sociolog, studiues i marrëdhënieve ndërkomb-ëtare dhe diplomat, është Drejtor i Institutit të Studimeve Sociale dhe të Politikave në Universitetin Europian të Tiranës. Për shumë vjet me radhë ai ka mbajtur një sërë pozicionesh akademike në disa universitete amerikane, si: The University of North Carolina, Campbell University, Webster...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare, teoritë dhe qasjet, Robert Jackson, Georg Sorensen

"Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare" u drejtohet këtyre pyetjeve vendimtare dhe shumë të tjerave. Duke gërshetuar analizën e mprehtë dhe një stil të qartë dhe të kuptueshëm, ajo paraqet traditat teorike më të rëndësishme në marrëdhëniet ndërkombëtare në larminë e tyre të plotë.

Çmimi 2 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000391

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia diplomatike e ceshtjes Shqiptare, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926".

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)