• Banner

60 vjet diplomaci në Lindjen e Mesme, Trita Parsi

Libri sjell fakte të njohura dhe të panjohura të historisë së Lindjes së Mesme qysh pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, histori të luftrave të nxehta, sidomos ato mes arabëve dhe Izraelit, dhe përpjekjeve e prapaskenave diplomatike.

1 250 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: 60 vjet diplomaci në Lindjen e Mesme, aleancat false
Gjinia: Histori
Autori: Trita Parsi
Shqipëroi:Ahmet Krasniqi
Shtëpia botuese: Helga's Secrets
Viti: 2014
Fq. 632
Pesha: 0.653 kg
ISBN: 978-9928-09-017-1

Mbi librin

Libri sjell fakte të njohura dhe të panjohura të historisë së Lindjes së Mesme qysh pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, histori të luftrave të nxehta, sidomos ato mes arabëve dhe Izraelit, dhe përpjekjeve e prapaskenave diplomatike. Thelbi i deduksionit të tij për këto të fundit, pra për ujditë diplomatike, me ilustrime të pakundërshtueshme, është se ato janë ujdi të gënjeshtërta, asnjëherë të zbatuara me korrektësi në pika e në germa.

Këtu flitet për ujditë publike dhe ujditë sekrete. Sidomos analizohen marrëdhëniet e Iranit me Izraelin, qysh me Shahun dhe më pas me ajatollahët e postrevolucionit islamik të Iranit dhe ndryshimin e kahut të tyre. Izraelitët kanë armiq të tyre të hidhur popullatat e tjera semite të vendeve arabe, ndërsa me Iranin e ka lidhur ideja se Irani nuk ishte një popull arab, por arian.

Ky rajon, për shkak të energjisë së naftës që zotëron, është shumë delikat dhe syri i Fuqive të Mëdha ka mbi një shekull që është ngulur pa u mbyllur asnjë çast në këtë territor dhe te këta popuj. Dihet një lidhje speciale mes SHBA dhe Izraelit, madje është vullneti i kësaj të fundit që imponon politikën e superfuqisë së vetme, SHBA, për raportet me popujt dhe shtetet e tjera në rajon.

Libri ka edhe shumë informacion të panjohur të cilin publiku shqiptar duhet ta njohë mirë, pasi nga kjo zonë e planetit tonë i kanë ardhur shumë rreziqe, deri me rrezikun e fundit para dy muajsh kur bota u rrezikua nga një konflikt i Fuqive të Mëdha në Mesdhe që nëse do të kishte ndodhur, përmasat e të keqes që mund të sillte do të ishin apokaliptike e me ndikim mbi të gjithë popujt që nuk ishin të përfshirë direkt në konflikt.

Autori është shumë gjakftohtë në vlerësimet e tij. Libri është shkruar me dëshirën e mirë që SHBA të zbutin qëndrimin e tyre ndaj Lindjes së Mesme dhe sidomos Iranit e të gjitha vendet, sidomos Izraeli, t'i largohen politikës së konfliktit e të ballafaqimit ushtarak. Libër i vlefshëm për studentët e shkencave politike, të diplomacisë, politikanët dhe të gjithë studiuesve dhe lexuesve që kanë interes për politikën dhe historinë.

Mbi autorin

Trita Parsi është themelues dhe president i Këshillit Kombëtar Iraniano – Amerikan dhe ekspert në marrëdhëniet SHBA – Iran, politikat iraniane dhe rreth ekuilibrave të fuqive të ndryshme botërore në Lindjen e Mesme. Ai është autor i librit "Aleancat Fallco, marrëveshjet sekrete të Iranit me Izraelin dhe SHBA" për të cilin ai ka zhvilluar 130 intervista me vendimmarrësit izraelitë, iranianë dhe amerikanë. Libri "Aleancat Fallco" është fitues i Medaljes së Argjendtë të vitit 2008 Arthur Ross Bookd Aëard nga Këshilli mbi Marrëdhëniet me Jashtë të Amerikës.

Trita Parsi ka lindur në Iran dhe është shpërngulur së bashku me familjen e tij në Suedi në moshën katër vjeçare për t'i shpëtuar regresionit politik në Iran. Babai i tij ka qenë një akademik i dëgjuar jo mysliman, që u burgos nga Shahu dhe nga Ajatollahu. Më pas, ende në moshë të re ai shpërngulet në Shtetet e Bashkuara dhe studion politikë të jashtme në Universitetin John Hopkisn për Studime të Avancuara Ndërkombëtare, ku fiton gradën shkencore të doktorit të shkencave.

Ai themeloi NIC, një organizatë jo partizane, jo fitimprurëse nëpërmjet të cilës amerikano – iranianët mund të marrin pjesë në jetën civile amerikane. NIC është një mbështetës i fuqishëm i dialogut dhe angazhimit ndërmjet SHBA dhe Iranit, kur Parsi vazhdimisht është përpjekur të avancojë sigurinë tonë kombëtare në ndihmë të stabilizimit të Lindjes së Mesme dhe të shtimit të numrit të moderatorëve në Iran.

 

Detajet e librit
Helga's Secrets
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001690

Botuesi: Te tjere

Përplasja e qytetërimeve, Samuel Huntington

Në këtë libër, autori e jep përgjigjen duke treguar jo vetëm sesi përplasjet ndërmjet qytetërimeve përbëjnë kërcënimin më të madh për paqen në botë, por edhe sesi garancia më e mirë për paqen në botë është një rend ndërkombëtar i mbështetur mbi qytetërimet.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002075

Botuesi: Te tjere

Diplomacia, Henry Kissinger

Po të doni t'i bëni një nder dikujt, i jepni libirin "Diplomacia" të Henry Kissinger - it... pa dyshim, ai është një nga më të mirët dhe më të këndshmit mbi marrëdhëniet ndërkombëtare, të shkuara dhe të tashme... "Diplomacia" duhet të lexohet për përfshirjen e plotë historike, karakterizimet, paraqitjen e ngjarjeve, aftësinë për t'i parë në ndërlidhje...

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2531

Botuesi: Tirana Times

Diplomacia, Ralph Feltham

Libri i duhur dhe i pazëvendësueshëm për ata që janë angazhuar me karrierën ndërkombëtare dhe në veçanti me atë diplomatike. Diplomacia, një tekst bazë për të gjitha programet universitare dhe pasuniversitare në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe diplomaci.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Pamundësia e projektit europian, Fatos Tarifa

Fatos Tarifa, sociolog, studiues i marrëdhënieve ndërkomb-ëtare dhe diplomat, është Drejtor i Institutit të Studimeve Sociale dhe të Politikave në Universitetin Europian të Tiranës. Për shumë vjet me radhë ai ka mbajtur një sërë pozicionesh akademike në disa universitete amerikane, si: The University of North Carolina, Campbell University, Webster...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001163

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Politika ndërmjet kombeve, Hans J. Morgenthau

Hans J. Morgenthau lindi në Gjermani në vitin 1904. I diplomuar në Universitetet e Berlinit, Frankfurtit dhe Mynihut, ai dha mësim dhe ushtroi jurisprudencë në Frankfurt, ku ishte Kryetar i Gjykatës së Punës. Një vit para se Hitleri të vinte në pushtet, profesor Morgenthau shkoi të jepte mësim në Universitetin e Gjenevës.

Çmimi 1 450 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001773

Botuesi: Toena

Lufta italo - greke, diktatore e kuislinge, Arben Puto

Lajmi që Shqipëria i ka shpallur luftë Shteteve të Bashkuara të Amerikës është prishur me indinjatë nga shqiptarët besnikë në këtë vend. Një hap i tillë i turpshëm kundër këtij vendi duhet të jetë marrë nga "qeveria" e Tiranës. Kjo qeveri përbëhet nga një grusht kuislingësh.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001166

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Shteti Modern, Christopher Pierson

Shteti modern është jashtëzakonisht i rëndësishëm në jetën tonë të përditshme. Ai grumbullon pothuajse gjysmën e të ardhurave tona në formën e taksave. Ai regjistron lindjet, martesat dhe vdekjet. Ai edukon fëmijët dhe paguan pensionet tona. Shteti ka autoritet të padiskutueshëm detyrues.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: SARAS

Lufta e shenjtë dhe e shenjta aleancë, Manlio Graziano

Sa më shumë fetë rifitojnë hapësirë dhe dukshmëri në shoqëri, aq më shumë shfrytëzohen për qëllime jofetare: për të fituar në zgjedhjet, për të mobilizuar masat, për të shkaktuar trazirë në kampin armik, për t'u dhënë mbulesë bizneseve të ligjshme apo të paligjshme, për të gjetur krah pune me çmim më të ulët, për të ushtruar ndikim ndërkombëtar etj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2644

Botuesi: Tirana Times

E drejta nderkombetare, Martin Dixon

Ky libër mbi të drejtën ndërkombëtare iu jep studentëve një trajtim të përmbledhur të të gjitha temave themelore, që studiohen në kurset e të drejtës ndërkombëtare, duke iu dhënë studentëve gjëra të reja për temën, me një hyrje të plotë e të kujdesshme dhe me një shtrirje të përshtatme.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Tirana Times

Rendi botëror, Henry Kissinger

Shumë kohë më parë, në moshën e rinisë, isha mjaft i rrëmbyer sa e mendoja veten të aftë për të shpallur "Kuptimin e Historisë". Tani e di se kuptimi i historisë është një problem që duhet zbuluar dhe jo shpallur.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)