Të drejtat e njeriut dhe Konstitucionalizmi, Denar Biba
  • Të drejtat e njeriut dhe Konstitucionalizmi, Denar Biba

Të drejtat e njeriut dhe Konstitucionalizmi, Denar Biba

UET Press

Për herë të parë nga një studiues shqiptar të drejtat e njeriut trajtohen me një qasje kritike, duke dhënë përgjigje për çështje të filozofisë juridike, si dhe të praktikës konstitucionale.

2 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Të drejtat e njeriut dhe Konstitucionalizmi
Origjinali: Të drejtat e njeriut dhe Konstitucionalizmi
Gjinia: Studime ligjore
Autori: Denar Biba
Shtëpia botuese: UET press
Viti: 2021
Fq. 362
Pesha: 0.603 kg
ISBN: 978-9928-320-54-4
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Lexuesi i librit do ta gjejë veten përballë dilemash të tilla, si: a janë të drejtat e njeriut të prejardhura nga një fuqi mbinjerëzore, apo janë thjesht konvencione, shpikje të njeriut, në përpjekje për të përmirësuar jetën? A kanë ato një peshë specifike të caktuar; a janë ato të barabarta mes tyre; a ndryshojnë me ndryshimin e rrethanave të tjera politike, sociale e ekonomike? Kujt i përkasin të drejtat e njeriut, apo, me fjalë të tjera: cili është subjekti që mund t’i pretendojë ato? Ku bazohen të drejtat e njeriut, cila është baza e tyre filozofike? A ekzistojnë ato universalisht, apo kultura të ndryshme detyrojnë edhe të drejta të ndryshme njerëzore? Po në të drejtën kushtetuese shqiptare e gjetiu, si janë konstitucionalizuar ato? Pasues të cilës shkolle të të drejtave të njeriut u bënë etërit tanë kushtetues, nga njëri akt kushtetues në tjetrin? A ishte kjo një zgjedhje e vetëdijshme, apo jo? Çfarë mund të thuhet për përmasat, efikasitetin, garancitë ndër vite?
Përgjigjet nuk janë plotësisht të detajuara e shteruese, qoftë edhe për faktin se, disa nga këto pyetje janë të atij karakteri e asaj përmase, sa të shërbejnë si baza për një libër tjetër, krejtësisht të dedikuar e sërish të pamjaftueshëm. Sidoqoftë, çdo individ i interesuar për t’u thelluar më tej, pas këtij leximi do të ketë më së paku nxitjen intelektuale dhe orientimin në referencat shkencore.

Detajet e librit
UET Press

Referencat specifike

isbn
9789928320544
ean13
9789928320544
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2909

Botuesi: Alb Juris

Kodi i Punes

Titulli: Kodi i PunësOrigjinali: Kodi i PunësGjinia: DrejtësiShtëpia botuese: Alb JurisViti: 2011Fq. 336Pesha: 0.251 kgISBN: 978-99956-856-6-9
600 Lekë
More

Referenca: SKU001303

Botuesi: Papirus

Kontratat, Pjesa e posaçme, E drejta civile, Georges Vermelle

Ky libër ka si synim të paraqesë kontratat kryesore të parashikuara nga Kodi Civil dhe tiparet e tyre thelbësore: shitja, shkëmbimi, qiradhënia/marrja, huadhënia (për konsum dhe për përdorim), depozita, përfaqësimi, lojërat dhe bastet, renta jetore, transaksioni si dhe disa marrëveshje plotësuese.
800 Lekë
More

Botuesi: Albas

Sundimi i ligjit, Tom Bingham

Sundimi i ligjit është një term shumë i përdorur, pak i shqyrtuar. Ideja e sundimit të ligjit si themel i shteteve dhe qytetërimeve moderne, së fundmi është bërë edhe më magjike se sa ajo e demokracisë. Por nga se përbëhet ajo?
1 300 Lekë
More

Referenca: 2908

Botuesi: Alb Juris

Kodi i Procedurave Administrative

Titulli: Kodi i Procedurave AdministrativeOrigjinali: Kodi i Procedurave AdministrativeGjinia: DrejtësiShtëpia botuese: Alb JurisViti: 2012Fq. 224Pesha: 0.176 kgISBN: 978-99956-854-9-2
800 Lekë
More

Referenca: SKU001437

Botuesi: UET Press

Fitimi i pronësisë mbi pasuritë e paluajtshme, Besnik Maho

Fillimisht, në këtë cikël leksionesh do të gjeni një tablo të përkufizimit të pasurisë së paluajtshme në rende kohore, historike, politike, ekonomike, juridike të ndryshme: pra, këndvështrimin e secilit prej këtyre formacioneve për pasurinë e paluajtshme, rëndësinë që ato i jepnin, mbrojtjen që i ofronin.
600 Lekë
More

Referenca: SKU000398

Botuesi: Albin

Neper analet e diplomacise Angleze, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar" etj.
480 Lekë
More

Referenca: SKU000384

Botuesi: Albin

Ceshtja Shqiptare ne aktet nderkombetare pas luftes I boterore

Ky vëllim përfshin dokumentat që kanë të bëjnë me çështjen shqiptare pas Luftës l Botërore. Ato mbulojnë periudhën që hapet në fillim të vitit 1919 dhe mbyllet me aktet e fundit të viteve 1925 dhe 1926. Vëllimi është i treti dhe i fundit i serisë së akteve ndërkombëtare mbi çështjen shqiptare.
590 Lekë
More

Botuesi: Toena

Sistemi i korrupsionit, Piercamillo Davigo

“Sistemi i korrupsionit” ka një tezë themelore: bashkëpunimi kriminal në Itali ka arritur një dimension të tillë aq të madh, sa është iluzion të besosh që mund të çmontohet vetëm nga drejtësia penale. 
700 Lekë
More

Referenca: SKU001430

Botuesi: UET Press

Murphy për provën, Peter Murphy

Ky punim i pasur dhe kompleks akademik, ofron një prezantim të përditësuar dhe të kuptueshëm të legjislacionit për provat, i cili shërben si bazë për gjithë praktikën ligjore në çdo drejtim që çon drejt një procesi gjyqësor.
1 500 Lekë
More

Referenca: 2859

Botuesi: Alb Juris

Kodi Civil dhe i Procedures Civile

Titulli: Kodi Civil dhe i Procedurës Civile (kopertinë e trashë)Origjinali: Kodi Civil dhe i Procedurës CivileGjinia: DrejtësiShtëpia botuese: Alb JurisViti: 2012Fq. 764Pesha: 0.911 kgISBN: 978-99956-753-2-5
1 500 Lekë
More

Referenca: 2644

Botuesi: Tirana Times

E drejta nderkombetare, Martin Dixon

Ky libër mbi të drejtën ndërkombëtare iu jep studentëve një trajtim të përmbledhur të të gjitha temave themelore, që studiohen në kurset e të drejtës ndërkombëtare, duke iu dhënë studentëve gjëra të reja për temën, me një hyrje të plotë e të kujdesshme dhe me një shtrirje të përshtatme.
1 500 Lekë
More

Referenca: SKU000391

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia diplomatike e ceshtjes Shqiptare, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926".
1 000 Lekë
More