Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kadare ne 101 dokumente te Pallatit te endrrave, Dashnor Kaloci
  • Kadare ne 101 dokumente te Pallatit te endrrave, Dashnor Kaloci
  • Kadare ne 101 dokumente te Pallatit te endrrave, Dashnor Kaloci

Kadare ne 101 dokumente te Pallatit te endrrave, Dashnor Kaloci

Vlerësimi 

Ky vështrim i Dashnor Kaloçit në dokumentet sekrete të kohës së diktaturës për një shkrimtar të shquar, për më tepër në arkiva ku përmblidhet 32 vjet (1958 – 1990) një histori e fshehtë e shkrimit shqip, e letrave shqipe, e kulturës shqipe, e inteligjencës shqiptare, një periudhë shumë e errët e diktaturës hoxhiste, është si të pasqyrohesh në anën e mbrapme, në anën e zezë të pasqyrës.

1 500,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kadare në 101 dokumente të "Pallatit të ëndrrave"
Origjinali: Kadare në 101 dokumente të "Pallatit të ëndrrave"
Gjinia: Letërsi, histori
Autori: Dashnor Kaloçi
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2016
Fq. 676
Pesha: 1.103 kg.
ISBN: 978-9928-190-94-9

Komente mbi librin

"Ky botim i zotit Kaloçi është shumë i rëndësishëm, jashtëzakonisht i rëndësishëm. I gjithi është libër denoncimesh, raportesh të fshehta, përgjimesh. Shkrimtarët që denoncuan kolegët duhet të tërhiqeshin. Hapja e dosjeve, një proces i vonuar. Unë kam vite dhe jo vetëm unë, por edhe të tjerë që kërkojnë të zbulohet e vërteta e arkivave të fshehta.

Çdo diktaturë kur bie, në prag të rënies sidomos, ka një merak të madh, një hall të madh, të fshehtë: krimet. Ky është një obsesion, fiksim i saj, të fshehë krimet për të mos lënë gjurmë. Meqenëse ky libër ka në ballinën e tij emrin tim duket sikur, unë që flas, i bëj një publicitet...

Keqkuptimi që mund të ndodhë është ky: Ky libër është për të gjithë letërsinë shqipe. Nuk jam vetëm unë atje. Por, kur vihet një emër, vetvetiu mendja shkon sikur është ky kryesori. Pavarësisht se çfarë vendi zë unë në këtë, kjo ka qenë dramë e përbashkët e të gjithë shkrimtarëve shqiptarë që jetuan në komunizëm.

Domethënë përgjimi, pabesia ndaj tyre, ishte një dramë e përbashkët. Atje ka dhjetëra emra shkrimtarësh, do t'i gjeni, plus që ka dokumente të tjera ende të pazbuluara, të pabotuara dhe kjo është vetëm një pjesë e vogël e tablosë së zymtë, të papërfytyrueshme për Europën e sotme, se si mund të ndodhë në shekullin e XX – të një dramë e tillë gjatë 40 vjetëve."

Ismail Kadare

"Arshi Pipa e ka thënë i pari në kritikën që i bëri veprës "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" dhe e tha shumë bukur: "Fakti që kjo vepër letrare ka vlerë letrare është kundër regjimit". Në fakt kjo është maksimë e njohur sot. Nuk është çështja që je kundër regjimit se ke dalë dhe ke folur kundër tij. Ke krijuar metodë në funksion të një lirie. Dhe këtë e ka bërë Kadareja."

Spartak Ngjela

"Një djalë i ri, ish – studenti im, më solli një roman dorëshkrim. E lexova dhe u mahnita. Trajtonte temën e goditjes në vitin 1945 të partizanëve kosovarë, në një zonë të Malit të Zi nga forcat partizane jugosllave. Për autorin, ky roman do të qe i mjaftueshëm për ta çuar në burg. E pyeta për pasojat dhe u binda se ai qe i gatshëm të përballonte çdo gjë. E këshillova të hiqte dorë. Është më mirë një roman më pak i botuar, sesa një shkrimtar i vërtetë kosovar në burg."

Prof. Dr. Ali Aliu

"Në këtë libër ka pjesën e vet të dhunës, të së keqes jo vetëm politika, por edhe ana njerëzore. Lagush Poradeci ka një varg: "Qëndroj në tmerr, zili e botës, se ti s'u ndale duke ndritur (Naimit)". Zilia e shkrimtarëve me shkrimtarët ka çuar te denoncimi. Por edhe ndeshja e risisë, e modernitetit, cilësitë e larta dhe të panjohura më parë të artit të Kadaresë e kanë zënë në befasi peizazhin letrar të kohës.

Jo më kot botimi i një libri si "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" është shoqëruar për një vit në shtypin letrar të kohës nga kritika prej specialistëve më të mirë të kësaj fushe në atë kohë. Edhe u xhelozua ky mjedis letrar, por dhe nuk kishte aparat konceptual që ta përthithte.

Ky vështrim i Dashnor Kaloçit në dokumentet sekrete të kohës së diktaturës për një shkrimtar të shquar, për më tepër në arkiva ku përmblidhet 32 vjet (1958 – 1990) një histori e fshehtë e shkrimit shqip, e letrave shqipe, e kulturës shqipe, e inteligjencës shqiptare, një periudhë shumë e errët e diktaturës hoxhiste, është si të pasqyrohesh në anën e mbrapme, në anën e zezë të pasqyrës."

Prof. Dr. Sadik Bejko

Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kadare ne 101 dokumente te Pallatit te endrrave, Dashnor Kaloci

Kadare ne 101 dokumente te Pallatit te endrrave, Dashnor Kaloci

Ky vështrim i Dashnor Kaloçit në dokumentet sekrete të kohës së diktaturës për një shkrimtar të shquar, për më tepër në arkiva ku përmblidhet 32 vjet (1958 – 1990) një histori e fshehtë e shkrimit shqip, e letrave shqipe, e kulturës shqipe, e inteligjencës shqiptare, një periudhë shumë e errët e diktaturës hoxhiste, është si të pasqyrohesh në anën e mbrapme, në anën e zezë të pasqyrës.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: UET Press

Kadare i denoncuar, Dashnor Kaloci

Përshtypje(t): 0

Dokumente të panjohura arkivore të Sigurimit të Shtetit dhe Komitetit Qendror të PPSH – së, të klasifikuara "Tepër sekret", me procesverbale të mbledhjeve të Lidhjes së Shkrimtarëve, analiza, kritika, dëshmi, raporte, relacione, akuza e denoncime ndaj shkrimtarit Ismail Kadare, të pa publikuara më parë...!

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Te tjere

At Zef Pllumi, mes shkrimit dhe historise

Review(s): 0

Title: At Zef Pllumi, mes shkrimit dhe historisëOriginal: At Zef Pllumi, mes shkrimit dhe historisëCategory: Scientific paperAuthor: SeveralPublisher: Instituri i Kërkimeve Politike "Alcide de Gasperi"Year: 2008Pgs. 124Weight: 0.281 kg

Price ALL490.00
More
In stock

Reference: SKU001961

Brand: Te tjere

Camaj i paskajuar, Shaban Sinani

Review(s): 0

Title: Camaj i paskajuarOriginal: Camaj i paskajuarCategory: Study, criticsAuthor: Shaban SinaniPublisher: Qendra e Studimeve AlbanologjikeYear: 2011Pgs. 312Weight: 0.38 kgISBN: 978-9928-141-01-9

Price ALL800.00
More
In Stock

Reference: 2090

Brand: Princi

Montale dhe Dante, Arshi Pipa

Review(s): 0

Title: Montale dhe DanteOriginal: Montale dhe DanteCategory: MonographyAuthor: Arshi PipaPublisher: PrinciYear: 2007Pgs. 240Weight: 0.291 kgISBN: 978-99943-947-2-2

Price ALL790.00
More
In Stock

Reference: SKU001341

Brand: OMBRA GVG

Jeta e Fan S. Nolit, vol. 2, Nasho Jorgaqi

Review(s): 0

Title: Jeta e Fan S. Nolit, vëllimi i dytëOriginal: Jeta e Fan S. Nolit, vëllimi i dytëCategory: BiographyAuthor: Nasho JorgaqiPublisher: OMBRA GVGYear: 2005Pgs. 552Weight: 0.861 kg.ISBN: 978-99943-843-1-7

Price ALL1,600.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001624

Brand: Te tjere

Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato

Review(s): 0

Title: Poetika e dramaturgjisë dhe mendimit estetik (1901-1939)Original: Poetika e dramaturgjisë dhe mendimit estetik (1901-1939)Category: StudyAuthor: Jakup MatoPublisher: Akademia e Shkencave të ShqipërisëYear: 2005Pgs. 330Weight: 0.423 kgISBN: 978-99943-763-2-2

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001245

Brand: Kokona

Quo Vadis Letersi Shqipe, Vedat Kokona

Review(s): 0

Title: Quo Vadis Letërsi Shqipe dhe shkrime të tjera kritike (1937-1944)Original: Quo Vadis Letërsi Shqipe dhe shkrime të tjera kritike (1937-1944)Category: CriticsAuthor: Vedat KokonaPublisher: KokonaYear: 2006Pgs. 184Weight: 0.231 kgISBN: 978-99943-914-7-9

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: 2289

Brand: Argeta LMG

Mitologji ne Eposin e Kreshnikeve, Shaban Sinani

Review(s): 0

Title: Mitologji në Eposin e KreshnikëveOriginal: Mitologji në Eposin e KreshnikëveCategory: Mitology, literature criticsAuthor: Shaban SinaniPublisher: Argeta – LMGYear: 2006Pgs. 376Weight: 0.551 kgISBN: 978-99943-30-73-X

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock