Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Do te te jap diellin, Jandy Nelson
  • Do te te jap diellin, Jandy Nelson

Do te te jap diellin, Jandy Nelson

K1R2P34
Vlerësimi 

Xhudi dhe vëllai i saj binjak, Noa, janë jashtëzakonisht të lidhur. Në moshën trembëdhjetë vjeçare, Noa, tip i mbyllur, vizaton pareshtur kurse Xhudi guximtare hidhet nga shkëmbinjtë, vë buzëkuq dhe flet sa për të dy.

1 200,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Do të të jap diellin
Origjinali: I'll Give You The Sun
Gjinia: Roman
Autori: Jandy Nelson
Shqipëroi: Taulant Hatia
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2017
Fq. 364
Pesha: 0.401 kg.

Mbi librin

Xhudi dhe vëllai i saj binjak, Noa, janë jashtëzakonisht të lidhur. Në moshën trembëdhjetë vjeçare, Noa, tip i mbyllur, vizaton pareshtur kurse Xhudi guximtare hidhet nga shkëmbinjtë, vë buzëkuq dhe flet sa për të dy.

Por, tre vjet më vonë, kur ishin gjashtëmbëdhjetë vjeç, Xhudi dhe Noa mezi flasin mes tyre. Ka ndodhur diçka që i shtyu binjakët në drejtime e rrugë të kundërta... deri sa Xhudi njeh një djalë hokatar e të bukur, por edhe dikë tjetër, një forcë të re e të paparashikueshme në jetën e saj.

Vitet e para janë historia e Noas. Vitet e fundit i përkasin Xhudit. Ajo që nuk kuptojnë binjakët është se secili ka vetëm gjysmën e historisë dhe, nëse e gjejnë rrugën drejt njëri-tjetrit, do të kenë mundësi të ribëjnë botën.

Ky roman rrezatues nga autorja e vlerësuar me shumë çmime Jandy Nelson, do t'ju lërë pa frymë, do t'ju bëjë të përloteni e të qeshni njëkohësisht.

Komente mbi librin

"Ky është rrëfimi i madh, shpërthyes, për dy binjakë dikur të pandashëm të cilëve iu shkatërrua jeta nga tragjedia."

Entertainment Weekly

"Një roman i egër, i bukur dhe tepër prekës. Shkrimi i Xhendi Nelsonit është aq elektrik, aq i gjallë, saqë faqet e saj ndritin në errësirë."

Ransom Rigs, Autor i librave më të shitur sipas New York Times, "Shtëpia e zonjës Peregrin për fëmijët e çuditshëm" dhe "Qyteti i zbrazët"

"Xhendi Nelsoni është një talent i rrallë shpërthyes. Proza e saj është E GJALLË, MARRAMENDËSE dhe PLOT PASION, duke na kujtuar pse fjalët mund ta ndryshojnë botën."

Tahereh Mafi, Autori më i shitur sipas New York Times i serisë "Më shkatërro"

"Nelsoni ka thurur një roman që të hyn deri në palcë si zjarri në një ditë të ftohtë... "Do të të jap diellin" është një libër që premton një histori SI ASNJË TJETËR dhe e mban këtë premtim."

Garret Greymann Weyr, autori i librit "Rrahje zemre" fitues i çmimit Printz Honor

"Është një histori mahnitëse, e thurur ME ART. E ndjeva deri në zemër fundin e paharrueshëm. Madhështor."

Nova Ren Suma, autore e "Vajzat imagjinare: dhe "17 dhe e ikur"

"Libër i jashtëzakonshëm! Nuk kam lexuar tjetër si ky. Personazhet lirike, të veçanta, pasiononte, magjike, tragjike e plot shpresë të Nelsonit fluturojnë nga faqet drejt e në zemër."

Nancy Garden, autore e "Ani në mendjen time"

"Më pëlqen ky libër. Xhendi Nelson është heroina ime e re e letrave. Lexojeni. Do të bëhet edhe e juaja."

Holly Goldberg Sloan, autore e librit më të shitur sipas NewYour Times, "Numëro me nga 7".

Detajet e librit
Bota Shqiptare
K1R2P34
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Do te te jap diellin, Jandy Nelson

Do te te jap diellin, Jandy Nelson

Xhudi dhe vëllai i saj binjak, Noa, janë jashtëzakonisht të lidhur. Në moshën trembëdhjetë vjeçare, Noa, tip i mbyllur, vizaton pareshtur kurse Xhudi guximtare hidhet nga shkëmbinjtë, vë buzëkuq dhe flet sa për të dy.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: K1R1

Botuesi: Bota Shqiptare

Elita, Kiera Cass

Përshtypje(t): 0

Përzgjedhja nisi me 35 vajza. Tani, me grupin e tkurrur deri te Elita, gara për të fi tuar dashurinë e princit Makson është më e ashpër se kurrë. Sa më tepër i afrohet kurorës Amerika, aq më tepër përpiqet të kuptojë ku e çon zemra e vërtetë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category:

Publisher: Fan Noli

Djaloshi sykaltër, Danielle Steel

Review(s): 0

Ajo e ndjeu veten mirë – ai kishte veshur xhaketën e saj dhe kishte ushqimet që i dha ajo. Për qëllimin e mëparshëm – të hidhej në lumë – ajo tashmë harroi dhe të mendonte. Tani, duke u kujtuar për këtë, e quajti dëshirë të pakuptimtë. Duke u rrudhur nga gudulisjet e flokëve të borës, Xhini buzëqeshi duke menduar për këtë njohje të çuditshme.

Price ALL1,260.00 Regular price ALL1,400.00
More
In stock

Publisher: Dituria

Vajza e mjaltit, Cristina Caboni

Review(s): 0

Anxhelika nuk ia ka dalë kurrë të ngulet diku. Asnjëherë nuk ka dashur të lidhet me diçka apo dikë, gjithmonë e gatshme t'ia mbathë nga të gjitha për shkak të frikës. Por ka një vend ku ajo ndihet si në shtëpi, dhe ai vend është pikërisht mes bletëve të saj.

Price ALL800.00
More
In stock

Reference: SKU000304

Publisher: Botimet Dudaj

Ah, bir, o bir, Howard Spring

Review(s): 0

Title: Ah, bir, o birRoman (Fiction)Author: Howard SpringAlbanian translator: Amik KasoruhoPublisher: DudajYear: 2005European LiteraturePgs. 496Weight: 0.48 Kg.

Price ALL800.00
More
There are not enough products in stock