• Banner

Vepra 1: Poezia, Zef Zorba

Ajo ndahet në dy libra: libri i parë, Buzë të ngrira në gaz, përmbledh poezinë e krijuar nga Zorba dhe libri i dytë, ...e ndonjë varg nga poetë të tjerë..., përfshin poezinë e përkthyer nga ai. Librat janë konceptuar si më vete, por që mbështillen nga një veshje e përbashkët, mbulesa. Ky lloj hartimi u mendua si i tillë nga një pikëpamje praktike, duke pasur parasysh edhe entuziastin e poezisë, edhe studiuesin e saj. 

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Vepra 1: Poezia

Origjinali: Vepra 1: Poezia

Gjinia: Poezi

Autori: Zef Zorba

Shtëpia botuese: Princ

Viti: 2021

Fq. 381

Pesha: 0.426 kg

ISBN: 978-9928-4614-5-2

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Vepra 1: Poezia është menduar që të përfshijë gjithë lëndën poetike të mbrujtur nga Zef Zorba, si krijimtarinë vetjake, ashtu edhe poezinë e shqipëruar prej tij nga poetë të ndryshëm që përzgjodhi. 

Vepra botohet me rastin e 100-vjetorit të lindjes së autorit.

Ajo ndahet në dy libra: libri i parë, Buzë të ngrira në gaz, përmbledh poezinë e krijuar nga Zorba dhe libri i dytë, ...e ndonjë varg nga poetë të tjerë..., përfshin poezinë e përkthyer nga ai. Librat janë konceptuar si më vete, por që mbështillen nga një veshje e përbashkët, mbulesa. Ky lloj hartimi u mendua si i tillë nga një pikëpamje praktike, duke pasur parasysh edhe entuziastin e poezisë, edhe studiuesin e saj. 

Në librin e parë, që përkon me botimin e tretë të librit Buzë të ngrira në gaz, përveç poezive që janë futur në botimet e mëparshme, janë shtuar poezi që botohen për herë të parë, të cilat janë gjetur viteve të fundit nga bijat e tij. Një pjesë prej këtyre poezive janë përkthime të krijimeve të Zorbës të bëra në italisht prej tij. Pjesa tjetër janë disa poezi që puqen me fillimet, udhën poetike dhe fundin e krijimtarisë së tij. Këto poezi të shtuara i janë bashkëngjitur strukturës së Librit të krijuar nga Zorba, duke ndjekur rendin kronologjik. Kësisoj,  janë grupuar në ciklin me emërtesë editoriale “Zanafilla” tri poezitë më të hershme, të cilat janë shtuar para ciklit "Elemente".

Po ashtu, është shtuar një cikël me emërtesë editoriale “Përmbyllja” pas ciklit të fundit "Në zgrip". Në të janë futur dy poezi të pabotuara më parë, si edhe “Baladë dritash për Lalin”. Kjo e fundit u përfshi në këtë cikël ngase u shtua në botimin e dytë të librit Buzë të ngrira në gaz (Princi 2010) dhe nuk ka qenë brenda Librit (shënimi 1). Pjesa tjetër e poezive që shfaqen së pari në këtë botim, janë futur në trupin e cikleve ekzistuese, në përputhje me rendin kronologjik. Gjithë renditja e poezive në këtë botim është bërë duke marrë për bazë Librin, si dhe u krahasuan poezitë e gjetuara në Fletore (shënimi 1) dhe jashtë tyre, në formën e  letrave të veçuara apo në fletore më të vogla. Meqë u vu re se midis dy trajtave të së njëjtës poezi kishte ndryshime dialektore, përpunime leksiku dhe ndryshime të strukturës poetike, krahas poezive të Librit u vendosën gjithë të ngjashmet e tyre të shkruara fillimisht në Fletore (në fund të librit të parë jepen edhe konkordancat përkatëse).

Detajet e librit
Princi
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Kollare akulli, Haxhi Kalluci

Poezitë e Haxhiut janë poezitë e dashurisë për njeriun. Ai iu kushton miqve dhe shokëve me devotshmëri poezi të ndiera dhe këto poezi janë si skulptura të vogla për ta. Ndonjëherë nga poezitë spikat një lloj irnosje, madje shkëlqejnë vetëtima ironie dhe humori. Ka një dashuri të parrëfyer për vendlindjen, por edhe për kombin shqiptar në tërësi.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Fluturimi i korbave, Bardhyl Londo

I drejtpërdrejtë në komunikim, me një këndvështrim qytetar që i shmanget patetikës, qibar në fjalë por jo i sofistikuar në konceptime, Bardhyl Londo është poet me zemrën në dorë. Ai është nga ata poetë që kanë tharm të fortë krijues, çka do të thotë afatgjatë, prandaj pavarësisht nga mosha, talenti i tyre nuk fiket.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Ndalohen të huajt, Gezim Kikija

Sapo kishte ngjitur shkallën e fundit, kur këmbët i ngecën në vend. Përpara tij, mu në hyrje të urës, qëndronte një tabelë e madhe: "Ndalohen të huajt!". Një herë deshi ta shpërfillte atë urdhër të kobshëm.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Rrugës jam, Besnik Camaj

E di që tash vetëm po thur vargjepor vjen koha që do t'i mpreh mirëe t'i stolis paksa t'i marr për dore sytë kureshtarëe të zbresim bashkë shkallëvetë Shpirtit tim.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Pasojat e dashurisë, Albana Shala

E shkruar me kulturë, imagjinatë, ritem dhe rrjedhshmëri poezia e Albana Shalës vjen natyrshëm si një rrëfim intim, personal, e që në të njëjtën kohë është po aq universal, sepse i përket secilit prej nesh.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000865

Botuesi: Te tjere

Pa titull, Robert Thomanikaj

Ky libër përmban kryesisht vargje të autorit në përmbledhjen e viteve 1985-2005, disa ese, pakëz përshkrime udhëtimi, si dhe tre-katër shkrime historiko-etimologjike. Është libri i parë i autorit, me të cilin ai nuk pretendon të flasë e të thotë shumë.

Çmimi 330 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Katër lexime për një poezi, Entela Tabaku

 Kjo metodë zbatohet këtu në shtatëmbëdhjetë poezi të botuara në përmbledhje, revista apo internet në dhjetëvjeçarin e fundit nga poetë të lindur në vitet shtatëdhjetë. Por lexuesi, me ndihmën e këtij doracaku, mund ta zbatojë lehtësisht në poezitë e përzgjedhura vetë. Ky lloj leximi është si filli i Arianës që të çon tek poezia e mirë, sepse vetëm poezia...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2092

Botuesi: Onufri

Njeriu me vete e me tjere, Martin Camaj

E interpretuar kështu, poezia konfirmon shpjegimin në kopertinën e librit, që çdo poezi fsheh një përvojë të pakëndshme, e cila kur ndahet me të tjerët, bëhet e këndshme, kujtimet e lumturisë kapërcejnë çastet e vështira në jetën e çdokujt, duke qenë një burim kënaqësie.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Në orën moderne të Perëndive, Nurie Emrullai

E tërë poezia e Nuries është në thelb dashuri, një dashuri që e shumfishon veten. Madje edhe zgjatimet e inatit e protestës ndaj mendësisë "maçiste", ndaj fatthënës kursimtare kundruall gruas, s'janë veçse prodhime të një dashurie elementare, të një dashurie që e sheh me keqardhje botën e dalë boje e që vjen si grumbullim i vjetër, i brezit të gjyshes, i...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Quaderni, Koçi Petriti

rej ngasjes lodërtare papritur lodrat plasën,Sikur jehon’ e luftës, mbas vitesh erdh së largu,Fëmia ndërroi formën, fuqit’ e tij gajasënNga coprat e metalta, në copra mishi e gjaku.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2976

Botuesi: Aleph

Lëng argjendi, Rudi Erebara

U puqën dy skajet e materies,u ndez një dritë e fortë si dyshim,dhe ne vendosëm të ndahemi,dy lëvozhga që rrojnë,mbi ujë të qetë pasdite.Asgjë nuk u mat me humbjen tonë,asgjë nuk u rrit.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock
Përshtypjet (0)