Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Vepra 1: Poezia, Zef Zorba
  • Vepra 1: Poezia, Zef Zorba

Vepra 1: Poezia, Zef Zorba

Princi

Ajo ndahet në dy libra: libri i parë, Buzë të ngrira në gaz, përmbledh poezinë e krijuar nga Zorba dhe libri i dytë, ...e ndonjë varg nga poetë të tjerë..., përfshin poezinë e përkthyer nga ai. Librat janë konceptuar si më vete, por që mbështillen nga një veshje e përbashkët, mbulesa. Ky lloj hartimi u mendua si i tillë nga një pikëpamje praktike, duke pasur parasysh edhe entuziastin e poezisë, edhe studiuesin e saj. 

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Vepra 1: Poezia

Origjinali: Vepra 1: Poezia

Gjinia: Poezi

Autori: Zef Zorba

Shtëpia botuese: Princ

Viti: 2021

Fq. 381

Pesha: 0.426 kg

ISBN: 978-9928-4614-5-2

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Vepra 1: Poezia është menduar që të përfshijë gjithë lëndën poetike të mbrujtur nga Zef Zorba, si krijimtarinë vetjake, ashtu edhe poezinë e shqipëruar prej tij nga poetë të ndryshëm që përzgjodhi. 

Vepra botohet me rastin e 100-vjetorit të lindjes së autorit.

Ajo ndahet në dy libra: libri i parë, Buzë të ngrira në gaz, përmbledh poezinë e krijuar nga Zorba dhe libri i dytë, ...e ndonjë varg nga poetë të tjerë..., përfshin poezinë e përkthyer nga ai. Librat janë konceptuar si më vete, por që mbështillen nga një veshje e përbashkët, mbulesa. Ky lloj hartimi u mendua si i tillë nga një pikëpamje praktike, duke pasur parasysh edhe entuziastin e poezisë, edhe studiuesin e saj. 

Në librin e parë, që përkon me botimin e tretë të librit Buzë të ngrira në gaz, përveç poezive që janë futur në botimet e mëparshme, janë shtuar poezi që botohen për herë të parë, të cilat janë gjetur viteve të fundit nga bijat e tij. Një pjesë prej këtyre poezive janë përkthime të krijimeve të Zorbës të bëra në italisht prej tij. Pjesa tjetër janë disa poezi që puqen me fillimet, udhën poetike dhe fundin e krijimtarisë së tij. Këto poezi të shtuara i janë bashkëngjitur strukturës së Librit të krijuar nga Zorba, duke ndjekur rendin kronologjik. Kësisoj,  janë grupuar në ciklin me emërtesë editoriale “Zanafilla” tri poezitë më të hershme, të cilat janë shtuar para ciklit "Elemente".

Po ashtu, është shtuar një cikël me emërtesë editoriale “Përmbyllja” pas ciklit të fundit "Në zgrip". Në të janë futur dy poezi të pabotuara më parë, si edhe “Baladë dritash për Lalin”. Kjo e fundit u përfshi në këtë cikël ngase u shtua në botimin e dytë të librit Buzë të ngrira në gaz (Princi 2010) dhe nuk ka qenë brenda Librit (shënimi 1). Pjesa tjetër e poezive që shfaqen së pari në këtë botim, janë futur në trupin e cikleve ekzistuese, në përputhje me rendin kronologjik. Gjithë renditja e poezive në këtë botim është bërë duke marrë për bazë Librin, si dhe u krahasuan poezitë e gjetuara në Fletore (shënimi 1) dhe jashtë tyre, në formën e  letrave të veçuara apo në fletore më të vogla. Meqë u vu re se midis dy trajtave të së njëjtës poezi kishte ndryshime dialektore, përpunime leksiku dhe ndryshime të strukturës poetike, krahas poezive të Librit u vendosën gjithë të ngjashmet e tyre të shkruara fillimisht në Fletore (në fund të librit të parë jepen edhe konkordancat përkatëse).

Detajet e librit
Princi

Referencat specifike

isbn
9789928461452
ean13
9789928461452
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Përtej retinës, Lindita Doda

Ti diell, më dukesh veshur aq ëmbël,rrezet si gishta t'i ndiej mbi flokë,një qeshje mendimesh më përkëdhel në zemër,një aromë parajse e zbritur në tokë.
500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Irisoft Education

Yjet bien për dashurinë, Miço Mone

Deri atë ditë I kisha të gjitha hapësira pushtoja dhe horizonteve vrapoja i shpenguar, me besim të patundur isha, pranë e ndjeja si far ne tramundan e dallgë, si udhërrëfyes e kisha...
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Me vete kam gjithnjë një Evë, Skënder Rusi

Nëse poezia është një akt hyjnor, keni lexuar librin e një shenjtori: Shën Skënderi i Korçës. Në altarin e perëndive të artit për dashurinë Ai është patjetër përçori, shenjti kryesor, ikonës së të cilit i janë drejtuar e do t'i drejtohen të dashuruarit dhe gjithë ata që banojnë në trevën e ndjenjave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001957

Botuesi: Toena

Arome gruaje, Alma Papamihali

Alma Papamihali është ndër poetet bashkëkohore më të dashura. Kur bëj këtë përcaktim, gjithmonë kam parasysh krahasimin me poetët bashkëkohorë botërore. Deri më sot në letërsinë shqipe kam vleresuar Lasgushin për poezinë e ndjenjës, Xhevahir Spahiun për kulminacionin patatik dhe Koçi Petritin për lirikën e detajit.
500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001761

Botuesi: Te tjere

Eliksir dashurie, Ahmet Mehmeti

Vëllim poetik me tematikë të larmishme ku dominojnë motivet patriotike, erotike, filozofike. E veçanta e këtij vëllimi është figuracioni i larmishëm, ritmika e melodika tingëlluese si dhe stili telegrafik, pa fjalë të tepërta dhe me shumë ndjenja të sinqerta.
300 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Bagëti e Bujqësi, Lulet e verës, vjersha të tjera, Naim Frashëri

Në lirikën e tij është përfaqësuar njeriu i asaj kohe me një kompleksitet ndjenjash e mendimesh, me vrulle të papërmbajtura patriotike dhe ndonjëherë me rënie shpirtërore për jetën personale, i etur për dituri e përparim dhe i trazuar nga ndjenja e paragjykime mistike.
400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000770

Botuesi: Onufri

Pike e zeze ne blu, Ali Podrimja

Poezia e Ali Podrimjes është ndër të rrallat në poezinë shqipe që mund të cilësohet moderne bashkëkohore në kuptimin europian. Ajo është, herë e afërt dhe herë e ngjashme me poezinë europiane të shekullit XX, jo aq në botëvështrimin dhe botëpërjetimin, në lëndën dhe në mendimin e saj, se sa në konceptet dhe konceptimet p
500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Transkript nga krevati tjetër, Ervin Hatibi

Gurore dhe robër lufte nën Gjinkalla të Sirakuzës E sata herë në histori që shkruhet  Për ta: djem Athine, robër dërrmuar Nën gjinkalla siciliane Gjinkalla mesdite, metronomë Robër athinas që recitojnë Në radhë, zinxhirët prush në qafë Para kritikut letrar lokal Buzët plagë, përcëlluar Kishin sulmuar Sirakuzën
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Ideart

Gjumi i tokës, Ali Podrimja

Ali Podrimja bën pjesë në bërthamën e poetëve që hynë në letërsinë shqipe në gjysmën e dytë të shek. XX dhe që, me dhimbje e mundime prometeiane, hapën udhën për një zhvillim të fuqishëm të poezisë sonë. Ali Podrimja është një shpirt e një mendje përherë në kërkim: në kërkim të lirisë, atdheut, njeriut.
500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000137

Botuesi: Ideart

Sa pak qiell, Pano Taci

Ndër librat poetikë, autorin e njohim poet që këmbëngul rrugës së trazuar nga Lasgush Poradeci, prej të cilit vazhdon ta “dresojë” dhe “urtojë” muzën e tij poetike. Një kaptinë më vete janë poezitë e tij të “egra”, të cilat e kapërcejnë etikën e epokës sonë, diçka që sëmbis së brendshmi njeriun dhe që mund t
300 Lekë
More
Ka mbaruar