Kategoritë

Botuesit

Autorët

Rreziku, Xhevahir Spahiu Shihe të plotë

Rreziku, Xhevahir Spahiu

Poezia e Xhevahir Spahiut hap një etapë të re në poezinë bashkëkohore shqiptare, duke i zgjeruar mundësitë e saj reflektive.

Info shtesë

SKU000136

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$4.50

Me ulje çmimi!

-20%

$5.63

libërNga (sasia)Ulja
Rreziku, Xhevahir Spahiu3 --$0.56

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Iluzione ne sirtar, Fatos Kongoli

  Iluzione ne...


  I ndërtuar mbi dy motive të ndërthurura, jeta e...

 • Gjergj Bubani, Vepra e zgjedhur II, Brumbulli ne gaz

  Gjergj...


  Titulli: Gjergj Bubani, Brumbulli në gaz, Vepra...

 • Ne shpirtin tim ben ftohte, Brunilda Zllami

  Ne shpirtin...


  Një trishtim i madh ndihet brenda faqeve të...

Titulli: RrezikuOrigjinali: RrezikuGjinia: PoeziAutori: Xhevahir SpahiuShtëpia botuese: IdeartViti: 2003Fq. 160Pesha: 0.17 kgISBN: 978-99927-889-0-9 Komente mbi autorin "Ai nuk flet, ai vetëm këndon." Nehas Sopaj "Të kujtohet Xhevua? E goditën, e përgjakën si Lorkën tonë, Ernesto." Mira Meksi, nga letra dërguar E. Sabatos, mars '97 "Poezia e Xhevahir Spahiut hap një etapë të re në poezinë bashkëkohore shqiptare, duke i zgjeruar mundësitë e saj reflektive." Ali Aliu "Talenti i tij luksoz e identiteti krijues i pakrahasueshëm bashkon rreth vetes tematikën me një përsosmëri të vazhdueshme të gjykimit të tij, e cila, padyshim, flet në mënyrë absolute për rrugët e reja të poezisë bashkëkohore botërore e për mesazhe qëndrueshmërie të ndërtesës së tij poetike, themeluar sipas traditës shqiptare dhe mitit nacional." Ante Popovski "Një klithmë tragjike ekzistenciale." Ilia Lëngu "Ai është rob i poezisë dhe zot i saj njëherësh." Shaban Sinani