Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Perralla para gjumit, Charlotte Grossetete, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi
  • Perralla para gjumit, Charlotte Grossetete, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Perralla para gjumit, Charlotte Grossetete, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Vlerësimi 

Pesë përralla të mrekullueshme dhe argëtuese, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve para gjumit e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

580,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla para gjumit
Gjinia: Përralla
Autori: Charlotte Grossetête, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 48
Pesha: 0.246 kg.
ISBN: 978-9928-02-332-2

Mbi librin

Pesë përralla të mrekullueshme dhe argëtuese, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve para gjumit e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Princesha që nuk kënaqej kurrë dhe qilimi fluturues", "Dëshirat e Sifës" dhe "Vendi i ëndërrimeve dhe kazani i ëndrrave të këqija" të Charlotte Grossetête; "Një krevat sipas dëshirës" të Sophie de Mullenheim dhe "Në tokën e indianëve" të Ghislaine Biondi.

Fragmente nga libri

Princesha që nuk kënaqej kurrë dhe qilimi fluturues

Na ishte njëherë një vend i akullt, ku sundonte një princeshë që, për fatin e saj të keq, ishte shuuumë mërdhace! Çdo ditë zgjohej me humor të keq:
- Më vjen të pëlcas nga inati, kur mendoj që ka në këtë botë vende të ngrohta! Pse nuk jam unë mbretëreshë e Arabisë? – thoshte ajo.
Aq ftohtë kishte dhe aq shumë ankohej, sa i iku fare gjumi e u bë shumë grindavece. Aq e keqe u bë, sa njerëzit e kishin frikë. Kur dilte shëtitje, ata futeshin nëpër shtëpi ose kthenin rrugën që të mos përballeshin me shtrigën.

Një krevat sipas dëshirës

Kur Poli ndërroi shtëpi, mendoi të blinte një krevat të ri. I vjetri ishte shumë, shumë i vjetër, shumë i butë dhe copë – copë. Nuk shkonte fare me shtëpinë e re. Një mëngjes, Poli niset për në dyqanin e krevateve e dyshekëve, për t'i provuar të gjitha llojet. Të mëdhenj, të fortë, të trashë ose me susta. Provo e provo... I provoi të gjithë, por pa sukses. Asnjëri nuk i erdhi pas shijes.

Dëshirat e Sifës

Në mes të shkretëtirës ngrihej një tendë me lëkurë deveje. Aty jetonte Sifa, një grua e re, së bashku me djalin e saj. Ky vend ishte kaq i thatë, sa Sifa nxitonte të mblidhte ujin e shiut, kur binte në të rrallë. Dhe, me gjithë jetën e vështirë, ajo ishte kurajoze, gjithmonë e qeshur e shumë bujare.

Në tokën e indianëve

Na ishte njëherë një fis indianësh, fisi i Kastorëve, që jetonte me gjuetinë e bizonëve. Një mëngjes, një zhurmë më e fortë se bubullima u përhap në luginë. Mijëra thundra godisnin tokën mëmë të indianëve. Ishte një kope bizonësh që trokëllinin, duke lënë pas një re të dendur pluhuri. Njerëzit e fisit të Kastorëve rrëmbyen harqet dhe shigjetat dhe u hipën kuajve në kalërim e sipër.

Vendi i ëndërrimeve dhe kazani i ëndrrave të këqija

Një aromë kafeje u përhap në kuzhinë. Mamaja e Julianit sa ishte zgjuar nga gjumi dhe po hante diçka para se të nisej për në punë.
- Akoma nuk të ka zënë gjumi? – e puthi ajo djalin që hyri me pizhame.
- Erdha të të them "Natën e mirë"... ose, më mirë, "Mirëmëngjesi", - i përgjigjet Juliani.
Ta kesh mamin infermiere nate, që shkon në spital kur të gjithë flenë, nuk është dhe aq e lehtë dhe nuk të ndihmon fare që të flesh top në mbrëmje!

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla para gjumit, Charlotte Grossetete, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Perralla para gjumit, Charlotte Grossetete, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Pesë përralla të mrekullueshme dhe argëtuese, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve para gjumit e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001812

Botuesi: Pegi

Nina dhe Syri Sekret i Atlantides, Moony Witcher

Përshtypje(t): 0

Pesë balenat iu afruan Flatusit dhe fëmijët dalluan mes tyre Megarën, Balenën e Madhe e të Bardhë që kishin takuar para se të shkonin në Atlantidë. Balena e fuqishme kishte marrë me vete edhe katër balena të tjera të besuara, ngjyrë trëndafili.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Aeditions

50 perrallat me te bukura

Përshtypje(t): 0

Ky libër është menduar e është përgatitur enkas për ata fëmijë që adhurojnë princat e princeshat, zanat dhe magjistarët. Duke lexuar këtë libër, fantazia e fëmijëve do të marrë krahë dhe ata do të ëndërrojnë një botë të magjishme e plot shkëlqim.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Albas

Balabiluja, J.M.G. Le Clezio

Përshtypje(t): 0

“A jua kam treguar historinë e Balabilusë?” – pyeti Namani, peshkatari i vjetër Lalën dhe fëmijët e tjerë. Ata tundën kokën në shenjë mohimi. Këtu fillon historia e mrekullueshme e një mbreti të madh, që kishte një vajzë shumë të bukur, që e quanin Lejla.

Çmimi 378,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 420,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Rebelet, Jennifer Mathieu

Përshtypje(t): 0

Vivi merr një fletushkë që mamaja e saj e ruante në një kuti me kujtime dhe krijon një revistë feministe, të cilën e shpërndan në mënyrë anonime në të gjithë ambientet e shkollës. Po e bën këtë thjesht për t’u shfryrë, por ja që mjaft vajza e mbështesin.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Koni dhe keshtjella e vampireve, Julie Boehme

Përshtypje(t): 0

Daja i Anës ka ftuar mbesën e tij dhe dy shoqet e saj në hotelin e tij kështjellë. Kjo është fantastike! Por shumë shpejt vajzat zbulojnë se atje gjërat nuk shkojnë si duhet. A sillet rreth e rrotull kështjellës si vampir konti Vladimiri?

Çmimi 470,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000831

Botuesi: Dituria

Harry Potter dhe dhoma e te fshehtave, J.K. Rowling

Përshtypje(t): 0

Që kur Harri kthehet në shtëpi për pushimet verore, Dërslit sillen keq dhe diçka i fshehin. Harri mezi pret të kthehet në shkollën e tij të dashur, në Hoguarts. Por tamam kur po bën gati valixhet, merr paralajmërimin: në Hoguarts i kërcënohet një fatkeqësi! Dhe fatkeqësia ndodh.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001602

Botuesi: Botimet Dudaj

Busulla e Arte 1, Philip Pullman

Përshtypje(t): 0

Lira Belakua i gëzohet jetës duke bredhur e lirë mes studiueseve në kolegjin Xhordan, me shejtanin e saj gjithmonë përkrah. Por në çastin që dëgjon bisedat e fshehta mbi Pluhurin, një lloj grimce e jashtëzakonshme, ajo gjendet papritmas në zemër të një beteje të tmerrshme.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Rudi Nocka, Derri Atlet, Uwe Timm

Përshtypje(t): 0

Vogëlushja Cupi fiton në një festë një derrkuc të vogël, të cilin ajo, edhe pse në kundërshtim me dëshirën e prindërve të saj, dëshiron ta mbajë patjetër si kafshë shtëpiake. Në një mënyrë krejt argëtuese, ky libër tregon çmendurinë e përditshme në një familje me tre fëmijë, me këtë kafshë shtëpiake të pazakontë, që rritet shumë shpejt.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje