Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
How to Use Your Enemies, Baltasar Gracián
  • How to Use Your Enemies, Baltasar Gracián

How to Use Your Enemies, Baltasar Gracián

Penguin Books

In these witty, Machiavellian aphorisms, unlikely Spanish priest Baltasar Gracián shows us how to exploit friends and enemies alike to thrive in a world of deception and illusion.

200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: How to Use Your Enemies
Origjinali: How to Use Your Enemies
Autori: Baltasar Gracián
Botues: Penguin books
Viti: 2015
Fq. 80
Pesha: 0.100 kg
ISBN: 978-0-141-39827-3
Ky libër është në anglisht

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780141398273
ean13
9780141398273
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Arrow Books

Death in the afternoon, Ernest Hemingway

Seen through his eyes, bullfighting becomes an art, a richly choreographed ballet, with performers who range from awkward amateurs to masters of great grace and cunning.
1 300 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Inferno, Dante Alighieri

In The Inferno, Dante’s protagonist – and his reader – is presented with a graphic vision of the dreadful consequences of sin, and encounters an all-too-human array of noble, grotesque, beguiling, ridiculous and horrific characters.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Family, Mario Puzo

Enter the Borgias. Headed by Rodrigo Borgia, better known as Pope Alexander VI, this tight-knit family is fighting to keep its iron grip on Italy – but theirs is a lethal game, and the cost of failure is surely death.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001532

Botuesi: Te tjere

Abysses Voragini, Shpend Sollaku Noe

Vepra e Shpend Sollaku Noé-së mund të përfshihet e gjitha në fillin e zi të traditës europiane që shkon nga "Marionettetheater" i Kleist-it tek "Teatro della crudeltà" të Artaud-it e më tej. Kjo vepër mund të radhitet, madje në mënyrë të ndryshme,me veprën e një brezi të tërë poetësh (Brodskij, Milosz, Herbert, Kancev), të cilët,ashtu si Shpend Sollaku...
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Night Boat to Tangier, Kevin Barry

This nocturnal vigil will initiate an extraordinary journey back in time to excavate their shared history of violence, romance, mutual betrayals and serial exiles, rendered with the dark humor and the hardboiled Hibernian lyricism that have made Kevin Barry one of the most striking and admired fiction writers at work today. 
1 500 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Madame Bovary, Gustave Flaubert

Disenchanted with her husband and seeking an escape from their dull marriage she is soon tempted into a brief romantic liaison with another man. Although short-lived, she remains desirous of passion and the finer things in life and embarks on another affair, destroying her reputation.
400 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

The War of the World, H.G. Wells

When a strange, meteor-like object lands in the heart of England, the inhabitants of Earth find themselves victims of a terrible attack. A ruthless race of Martians, armed with heat rays and poisonous smoke, is intent on destroying everything that stands in its way. 
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000851

Botuesi: Te tjere

Tirana In Your Pocket (Guide Qyteti - Anglisht)

"Tirana is growing up fast. After a few prepubescent years of fooling around with the wrong friends, and some petty crime in the 1990s and some half-hearted first attempts at using make-up immediately afterwards, the city is now emerging as a young lady getting ready to show the world what she's all about. 
455 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Animal Farm, George Orwell

The animals at Manor Farm have had enough of Farmer Jones – he’s drunk, reckless and cares little for their welfare. When the boar, Old Major, shares his revolutionary plans, the animals are convinced they can thrive on their own once the despot Jones is overthrown.
400 Lekë
More
Në gjendje

Death in Venice and other stories, Thomas Mann

The skies are leaden, the air is thick and sultry, and a sickening stench emanates from the murky labyrinth of canals. It would hardly be sensible to stay, especially not when rumours of a `sickness' spread through the city. 
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Far From the Madding Crowd, Thomas Hardy

Independent and spirited, Bathsheba Everdene owns the hearts of three men. Striving to win her love in different ways, their relationships with Bathsheba complicate her life in bucolic Wessex – and cast shadows over their own.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Last Don, Mario Puzo

The Last Don is Mario Puzo at his finest - a masterful saga of the last great American crime family, the Clericuzios, and their powerful reach into Hollywood and Las Vegas. Domenico Clericuzio is a wise and ruthless man who in his old age is determined to create a life free from criminal activities for his grandchildren. 
1 560 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

How to Stay Sane in an Age of Division, Elif Shafak

Ours is the age of contagious anxiety. We feel overwhelmed by the events around us, by injustice, by suffering, by an endless feeling of crisis. So how can we nurture the parts of ourselves that hope, trust and believe in something better? And how can we stay sane in this age of division?
810 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Aventurat e Sherlok Holmsit, përshtatje për fëmijë, Artur Konan Dojl

Të gjitha veprat e tjera të Konan Dojl, nuk kanë arritur të dalin nga hija e suksesit që pati libri ''Aventurat e Sherlok Holmsit''. Këto aventura u botuan pjesë - pjesë në revistën The Stand nga viti 1891 dhe në vitin 1892 u mblodhën në një libër me 12 aventura. Autori pati të drejtë që i ka botuar si tregime të shkurtra. 
600 Lekë
More
Në gjendje