Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Autobusi i drithërimave, Paul van Loon, libri i parë
  • Autobusi i drithërimave, Paul van Loon, libri i parë

Autobusi i drithërimave, Paul van Loon, libri i parë

Vlerësimi 

Nëse po kërkoni një libër që ju emocionon, ju mban frymën pezull dhe ndonjëherë ju drithëron, ky libër është për ju. Gjatë Javës së Librit për fëmijë, një shkrimtar i famshëm fton një mësues me klasën e tij për të bërë një ekskursion të veçantë me Autobusin e Drithërimave.

600,00 Lekë
540,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Autobusi i drithërimave, libri i parë
Origjinali: De Griezelbus 1
Gjinia: Roman
Autori: Paul van Loon
Shqipëroi: Ilira Shurbani
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2019
Fq. 168
Pesha: 0.268 kg.
ISBN: 978-9928-292-08-7

Mbi librin

Nëse po kërkoni një libër që ju emocionon, ju mban frymën pezull dhe ndonjëherë ju drithëron, ky libër është për ju. Gjatë Javës së Librit për fëmijë, një shkrimtar i famshëm fton një mësues me klasën e tij për të bërë një ekskursion të veçantë me Autobusin e Drithërimave.

Ky Autobus është një shpikje e zotit Onoval, shkrimtarit. Automjeti është i vjetër, por ecën ende për bukuri. Shumë shkolla fillore janë ftuar të bëjnë ekskursione me të. Gjatë udhëtimit, shkrimtari lexon tregime nga libri i tij më i ri. Ai ka përpara vetes edhe disa objekte: një skelet, një kavanoz…

Autobusi bën përpara nëpër natë, i drejtuar nga një shofer që e ka të mbuluar fytyrën me një maskë. Në fillim tregimet duken të pabesueshme, si rrëfimi për skeletin që lëviz e jeton si njeri i gjallë, apo tregimi për dymbëdhjetë gishtërinjtë e njeriut, por shumë ngjarje dhe rastësi të vogla që ndodhin në autobus, u shkaktojnë dyshime fëmijëve dhe mësuesit.

Ndërsa udhëtimi vazhdon, duket se dikush në autobus fsheh një sekret të keq. Apo janë më shumë ata që fshehin diçka?

Koment nga autori

Shpresoj që këto tregime t’ju kenë rrëqethur në mënyrë të këndshme. Edhe për mua ishte kënaqësi që t’i shkruaja. Unë shkruaj gjithmonë natën, kur të gjithë flenë dhe duhet t’ju them, me zemër në dorë, se ndonjëherë, duke punuar për Autobusin e Drithërimave, më vinin ca mendime të çuditshme.

Për shembull, që dora e akullt e një skeleti mund të më kapte për zverku. Ose që papritmas, pas dritares sime, do të dilte nga errësira e natës fytyra e kapitenit Mordekai...

Pastaj kujtohesha që ato tregime i kisha shpikur vetë. Pra, të gjitha fantazi. Dhe, siç thotë Mishieli në fund të librit, shkrimtarët gënjejnë gjithmonë, prandaj mua nuk mund të më ndodhë asgjë dhe as juve!

Fragment nga libri

- Fëmijë, në makinë! Autobusi i Drithërimave është gati për t’u nisur.

Morisi, mësuesi, rreh shuplakat e duarve pranë hyrjes së autobusit të madh, të parkuar përpara shkollës. Pjesa e jashtme e autobusit është e pikturuar me figura fantazmash, skeletesh dhe personazhesh të tjera. Në anë, është shkruar me shkronja të mëdha: Autobusi i Drithërimave.

Nxënësit i afrohen makinës, paksa ngurrues. Në këmbë përpara shkollës, prindërit e tyre, të shqetësuar, tundin duart në shenjë përshëndetjeje. Është ora gjashtë e pasdites dhe po fillon të erret.

- Me siguri, do të jenë në shtëpi rreth orës nëntë,- thotë babai i Jorisit dhe i Pitërit.
Mësuesi e përshëndet edhe atë, me një gjest inkurajues. - Mos u bëni merak. Në orën nëntë do të jemi këtu përpara shkollës.

Sandëri dhe Mishieli janë të parët ne rresht dhe menjëherë pas tyre vijnë Anabela dhe vogëlushja Lizëlor, me çantën që s'i shqitet kurrë.

Të gjithë qeshin nën hundë, paksa të frikësuar. Me rastin e javës së librit për fëmijë, ata po nisen në një ekskursion ndryshe nga të tjerët. Një ekskursion me Autobusin e Drithërimave. Me në krye mësues Morisin, e gjithë klasa e pestë e shkollës fillore “Tulipani”, merr pjesë.

Autobusi i Drithërimave është një shpikje e zotit Onoval, shkrimtar i famshëm i librave për fëmijë. Ai mori me qira nga një shoqëri transporti një autobus të vjetër, me të cilin të përshkonte të gjithë rajonin, gjatë javës së librit.

Automjeti është copë-copë, por ecën ende për bukuri. Shumë shkolla fillore, midis të cilave “Tulipani”, janë ftuar të bëjnë një ekskursion me Autobusin e Drithërimave.

Detajet e librit
Dituria
Përshtypjet

Write your review

Autobusi i drithërimave, Paul van Loon, libri i parë

Autobusi i drithërimave, Paul van Loon, libri i parë

Nëse po kërkoni një libër që ju emocionon, ju mban frymën pezull dhe ndonjëherë ju drithëron, ky libër është për ju. Gjatë Javës së Librit për fëmijë, një shkrimtar i famshëm fton një mësues me klasën e tij për të bërë një ekskursion të veçantë me Autobusin e Drithërimave.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001242

Botuesi: Kokona

Perralla e peshkatarit dhe e peshkut te arte, A. S. Pushkin

Përshtypje(t): 0

Letërsia ruse hyri në fazën më të ndritur të saj me veprat e poetit dhe prozatorit Aleksander Sergeyevich Pushkin. Ai me guxim dhe lehtësi zhbiroi tërë burimet e shkuara të gjuhës letrare ruse dhe krijoi një sinteze të re gjuhësore ruse e cila vazhdon edhe në ditët e sotme.

Çmimi 1,80 US$ Çmimi i rregullt 1,97 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Perrallat e Krishtlindjeve, Maria Maneru

Përshtypje(t): 0

Me mbërritjen e Krishtlindjeve që të gjithë mbushemi me ndjenja të mira: është koha e dashurisë, e bujarisë, e shpresës, dhe padyshim fryma e Krishtlindjeve është motori më i përshtatshëm që fëmijët të mësojnë vlerat universale, në një mënyrë sa më të natyrshme.

Çmimi 13,30 US$ Çmimi i rregullt 14,78 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Vellezerit Tafa

Rrefenja me kafshe

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë paraqitur disa rrëfenja si: Poni, Papagalli Toto, Kotelja e trembur, Një pellg për bretkosën, Derrkucët ngacamanë, Palloi, Babagjeli, Mëzi që nuk njihte frikën, Elefanti Xhambo, Gjarpëri Kuk, Pupi dhe miqtë e tij, Bebdinozauri, Ditëlindja, Bretkosa mburravece, Ura bashkon zemrat dhe Luani i vogël.

Çmimi 8,90 US$ Çmimi i rregullt 9,85 US$
More
Në gjendje

Referenca: 2479

Botuesi: Aeditions

16 perralla klasike

Përshtypje(t): 0

Në këtë botim janë paraqitur përrallat: Lulëkuqja dhe Borëbardha; Fyelltari i Hamelinit; Zana e Dëborës; Flokarta dhe tre arinjtë; Gishtëza; Rojtarja e patave; Ali Baba dhe 40 hajdutët; Sirena e Vogël; Rrobaqepësi i vogël zemërtrim; Ushtari trim prej plumbi; Muzikantët e Bremenit; Tre derrkucët; Gishtoja dhe Vëllaçkoja e motërza.

Çmimi 16,00 US$ Çmimi i rregullt 17,73 US$
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Jeronim Stilton, Gara më e madhe në botë e barcaletave, libri 24

Përshtypje(t): 0

Ju a jeni i ndrojtur? Unë po! Ja përse desh më ra pika kur mora pjesë në një garë barcaletash në televizion... para miliona teleshikuesve! Por pastaj mësova sekretet për t’ui rrëfyer mirë barcaletat... jua kam zbuluar këtu, bashkë me barcaletat e reja të Miushërisë!

Çmimi 4,40 US$ Çmimi i rregullt 4,93 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Kaloresit e tryezes se rrumbullaket, pershtatje per femije

Përshtypje(t): 0

Shumë janë mbretërit e epokave të shkuara, të cilëve edhe sot e kësaj dite, u tregohen bëmat, por pak prej tyre janë aq të njohur sa i lavdishmi mbreti Artur, mbret i mbretërisë madhështore të Logresit. I thirrur nga vetë Zoti për të qenë mbret pasi shkuli shpatën e ngulur në shkëmb, mbreti i ri, në atë kohë 17 vjeçar, gjendet i mpleksur në një pafundësi...

Çmimi 4,00 US$ Çmimi i rregullt 4,43 US$
More
Në gjendje