Kategoritë

Botuesit

Autorët

Zotit, kenge shumemetrike, Zef Serembe Shihe të plotë

Zotit, kenge shumemetrike, Zef Serembe

Një shekull më parë, poeti Zef Serembe, - ja për hir të parandjenjës, ja nga bindja e kthjellët për peshën e krijimit të tij, - rimerr në duar poemën madhore A Dio (Zotit), të shkruar herët, në rininë e vonshme, kur porsa kishte shkelur në moshën e burrërisë.

Info shtesë

SKU000116

Disponueshëria: Ne gjendje

$3.24

Me ulje çmimi!

-20%

$4.05

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Largesia mes nesh, Fiona Sampson

  Largesia mes...


  Ky roman në vargje i shestuar bukurisht, hapet...

 • Vepra 1, Ismail Kadare

  Vepra 1,...


  Në këtë vëllim të parë, me të cilin hapet...

 • Proze dhe vargje te zgjedhura 1, Mitrush Kuteli

  Proze dhe...


  Në këtë vëllim janë paraqitur novelat: "Xha...

Titulli: Zotit, këngë shumëmetrike
Gjinia: Poezi
Autori: Zef Serembe
Shqipëroi: Xhevahir Spahiu
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2004
Fq. 48
Pesha: 0.081 kg
ISBN: 978-99927-919-2-6

Mbi librin

Një shekull më parë, poeti Zef Serembe, - ja për hir të parandjenjës, ja nga bindja e kthjellët për peshën e krijimit të tij, rimerr në duar poemën madhore A Dio (Zotit), të shkruar herët, në rininë e vonshme, kur porsa kishte shkelur në moshën e burrërisë. Ç'peng e mundonte? Ç'mbetej mangët e duhej thënë patjetër? Mbase kuptimi i jetës së tij, Shqipëria.

Mbi autorin

Një figurë origjinale dhe e ndërlikuar, që spikat në letërsinë tonë është ajo e Zef Serembes. Vepra e tij pasqyron atë etapë të Rilindjes kur lëvizja kombëtare kishte marrë hov, prandaj dhe tema patriotike merr nën penën e tij një tingëllim kushtrues të hapur dhe aktual.

Nga ana tjetër, në krijimtarinë e tij gjeti shprehje atmosfera e pakënaqësisë që kishte lindur tek arbëreshët në vitet 1860-1870, kur bashkimi i Italisë jo vetëm që nuk solli ndryshimet shoqërore të shpresuara, por, përkundërazi, e thelloi mjerimin e tyre. Poezia e Serembes pasqyron kontradiktat e kësaj kohe.

Zef Serembja lindi më 6 mars 1844 në fshatin arbëresh San Kozmo Albaneze të Kalabrisë ose Strigari, si i thonë vendësit, ku zakonet dhe gjuha shqipe janë ruajtur deri sot. Fshati ndodhet mbi një kodër të veshur me vreshta, me portokalle dhe limonë, me pamjen e detit Jon nga lindja.

Kjo natyrë e ëmbël dhe e ashpër, që të kujton deri diku Shqipërinë, u bë një element me rëndësi i veprës së poetit. Personaliteti i Serembes si krijues u formua në vitet e zjarrta të lëvizjes kombëtare italiane të viteve 1848-1860, ku i ati mori pjesë aktive, aq sa u dënua me vdekje në mungesë nga qeveria burbone dhe u detyrua të endej maleve si komit. Që në moshë të njomë, Zefi i vogël njohu tiraninë politike dhe padrejtësitë shoqërore, gjë që u dha vjershave të tij vulën e pakënaqësisë nga realiteti, frymën e revoltës aq të fuqishme.

Marrë nga Albanian Network Group