• Banner

Kur dashuronte Suani, Marcel Proust

Në një pasion obsesiv, Suani sheh te Odeta cilësitë që ai admiron në pikturat e mjeshtërve të mëdhenj. Ajo është e pafajshme, misterioze, surpriziese dhe, ndoshta më e rëndësishmja, është diçka që mund ta kesh tënden...

700 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Kur dashuronte Suani (kopertinë e trashë)
Origjinali: Un amour de Swann
Gjinia: Roman
Autori: Marsel Prust
Shqipëroi: Edmond Tupja
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 222
Pesha: 0.307 kg
ISBN: 84-9819-001-0

 

Mbi librin

Romani "Kur dashuronte Suani" është pjesa e parë e ciklit të famshëm të romaneve "Në kërkim të kohës së humbur" të shkrimtarit francez Marsel Prust. Një prozë e paharrueshme mbi dashurinë me pasion të thellë dhe xhelozinë pothuaj të sëmurë mes Çarls Suanit dhe zonjës së salloneve parisiene Odetë dë Kresi.

Përshkrimi i zhvillimeve psikologjike nga ana e Prustit prej kritikës letrare është lavdëruar si shembull i pakalueshëm në letërsinë botërore. Cikli "Në kërkim të kohës së humbur" është një panoramë e Parisit në prag të shekullit të XX – të.

Shumica e figurave i takojnë shtresës fisnike dhe qytetare: princër, artistë, shkrimtarë, mjekë dhe korrierë vrasin mendjen për artin, erotikën, dashurinë dhe dobësitë. Temë kryesore është koha: me kalimin e kohës ndryshon uni në bazë të përvojave, por situatat e dikurshme mund të ruhen dhe të ndihen në kujtesë.

Fragment nga libri

Sigurisht që Suani nuk ishte drejpërsërdrejti i vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj dashurie. Kur kërkonte ta vlerësonte atë, i ndodhte nganjëherë që t'i dukej si e mpakur, gati e mbaruar; për shembull, interesimi i paktë, thuajse neveria që i kishin ngjallur, para se të binte në dashuri me Odetën, tiparet e saj shprehëse, çehrja e saj pa freski, i vinin në mendje herë pas here.

"Me të vërtetë që kemi ecur përpara, - mendonte ai të nesërmen, - po t'i shohim gjërat siç janë, dje s'kisha pothuaj asnjë kënaqësi që ndodhesha në shtratin e saj; është e çuditshme, ajo më dukej bile e shëmtuar". Dhe sigurisht që ai ishte i sinqertë, por dashuria e tij shtrihej përtej trevës së dëshirës trupore.

Mbi autorin

Marsel Prust u lind më 10 korrik 1871 në Paris në një familje të pasur. I ati i tij ishte mjek. Deri në moshën 35 vjeçare, Prusti bëri jetën e një dendi të salloneve të Parisit. Me keqësimin e gjendjes shëndetësore, Prusti vuante nga astma, ai u tërhoq në një banesë të izoluar dhe shkroi ciklin "Në kërkim të kohës së humbur". Pjesa e parë u botua më 1913, ndërsa e fundit në vitin 1922, pesë vite pas vdekjes së autorit.

 

Detajet e librit
Koha Ditore
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Fan Noli

Robinja, Marcel Proust

(0)

Më përkëdhelej sedra pasditeve kur Albertina zbriste nga karroca dhe kthehej në shtëpinë time. Kënaqësia rritej kur, nga thellësia e gjumit, ajo ngjiste shkallët e fundit të ëndrrave, rilindte dhe përmendej në dhomën time, duke pyetur veten për një çast "kur jam", por teksa shihte sendet që e rrethonin, abazhurin, drita e të cilit i vriste sytë, e quante...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Living

Kështjella prej xhami, Jeannette Walls

(0)

Kur është esëll, babai karizmatik dhe brilant i Xhanetës, u kushton shumë kohë fëmijëve dhe madje u mëson atyre fizikën, gjeologjinë dhe se si t’i bëjnë ballë jetës pa iu trembur syri. Ama kur është i dehur, ai kthehet në një mashtrues dhe shkatërrimtar. 

Çmimi 1 080 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000278

Botuesi: Cabej

Kujtimet e Adrianit, Marguerite Jursenar (Yourcenar)

(0)

Kujtimet e Adrianit është romani kryevepër i shkrimtares franceze Marguerite Yourcenar ku përshkruhet jeta dhe vdekja e Perandorit Romak Adrian. Libri u publikua në Francë më 1951 me titullin origjinal Mémoires d'Hadrien dhe pati një sukses të jashtëzakonshëm e të menjëhershëm.

Çmimi 990 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Bota Shqiptare

Arturo Ui, Bertolt Brecht

(0)

Arturo Ui është një nga dramat më të famshme të shekullit të njëzetë. Autori e shkroi atë brenda tre javësh, në një periudhë të frikshme, kur gjendej refugjat politik në Danimarkë i arratisur nga vendi i tij, Gjermania, me pasuri të konfiskuar nga Gestapo si “shkrimtar komunist”. Një alegori politike, drama flet për ngritjen në pushtet të një gangsteri në...

Çmimi 350 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Albas

Katedralja Shën Mëria e Parisit, Victor Hugo

(0)

 Ai dallon shumë Mesjetë: te Revolucioni Frëng, te shkaqet që e prodhuan atë; tek arbitrariteti dhe despotizmi i pakufi, tek infleksibiliteti i organizmave që ishin krijuar historikisht për të mbajtur ekuilibra e balanca. A nuk na duken skena të Revolucionit ato, kur lypsarët sulmojnë katedralen për të shpëtuar Esmeraldën.

Çmimi 990 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000413

Botuesi: Botimet Dudaj

Ndërmjetësi, John Grisham

(0)

Në orët e tij të fundit në Zyrën Presidenciale, Presidenti që së shpejti do të largohet nga detyra, firmos një amnisti të diskutueshme nga ato "të minutës së fundit" për Xhoel Bekmanin, një ndërmjetës qeveritar famëkeq i Uashingtonit që gjashtë vitet e fundit i ka kaluar në një burg federal.

Çmimi 850 Lekë
More
Ne gjendje

Kidnapped, Robert Louis Stevenson

(0)

Beloved by generations, it is the saga of David Balfour, a young heir whose greedy uncle connives to do him out of his inherited fortune and plots to have him seized and sold into slavery. But honor, loyalty, and courage are rewarded; the orphan and castaway survives kidnapping and shipwreck, is rescued by a daredevil of a rogue, and makes a thrilling...

Çmimi 375 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2798

Botuesi: Dituria

Vale te nxehta ne Berlin, Dimfna Kysak

(0)

Berlini është qyteti i tij. Berlini që digjet në zhegun e një vere të jashtëzakonshme. Fon Myhlerët, industrialistë të pasur dhe bastione të Republikës Gjermane të Perëndimit, janë duke pritur një vizitë të djalit të tyre, Stefenit, me nënshtetësi australiane dhe të gruas së tij të bukur, Xhoit.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)